آیا داعش مقبره جد عثمانی‌ها را هم تخریب می‌کند؟

۲۴ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۳:۰۱ کد : ۱۹۳۰۰۷۸ سرخط اخبار

عناصر گروه تروریستی "داعش" در حال نزدیک شدن به قبر یکی از بارزترین نمادهای امپراتوری عثمانی در سوریه هستند.

 

به گزارش «تابناک»، روزنامه لبنانی دیلی استار از اعلام اماده باش نظامی ترکیه به دلیل تهدید اعضای داعش علیه یک مقبره تاریخی در داخل خاک سوریه خبر داده است.

 

قبر "سلطان سلیمان بن قلتمش" در منطقه "قرقوزاق" نزدیک شهر "رقه" قرار دارد، از مهمترین نمادهای امپراتوری عثمانی است که "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه و وزیر خارجه او "احمد داود اوغلو" بارها از آن دیدن کرده اند.

 

هشدار داده شده است که قبر سلطان سلیمان هم با سرنوشت ده ها زیارتگاهی مواجه خواهد شد که عناصر داعش قبلا آنها را پس از نبش قبر منفجر کرده اند. این در حالی است که گفته می شود هزاران نفر از نیروهای گروه موسوم به "دولت اسلامی در عراق و شام" برای نخستین بار به منطقه پل "قرقوزان" و اطراف آن رسیده اند.

بدین ترتیب عناصر داعش اکنون به قبر "قلتمش" جد مؤسس امپراتوری عثمانی رسیده اند که نزدیک پل قرقوزان قرار دارد. این فرد بسیار مورد احترام دولت "عدالت و توسعه" ترکیه است.

حدود 20 تن از عناصر نیروهای امنیتی ترکیه از این قبر و زیارتگاه اطراف آن که مساحتی بیش از 8 هزار متر مربع دارد، نگهبانی می کنند.

طی هفته های گذشته پلیس ترکیه به دلیل بسته شدن گذرگاه مرزی "کوبانی" نتوانسته است شیفت کاری نیروهای حفاظت این مقبره را تغییر دهد.

آیا داعش مقبره جد عثمانی‌ها را هم تخریب می‌کند؟

عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه و اردوغان همواره هنگام سفر به سوریه به این زیارتگاه می رفتند و با افتخار به مسئولان سوری می گفتند که به زیارت قبر "جد" خودشان می روند.

 

این منطقه که در فاصله 25 کیلومتری مرز ترکیه و در داخل خاک سوریه قرار دارد طبق قرارداد سال 1921 میان ترکیه و سوریه تحت حاکمیت ترکیه باقی مانده است و پرچم ترکیه در آن بر افراشته شده است. یکی از مقامات ترک اظهار داشته است که از شروع درگیری ها در سوریه، ترکیه نسبت به سرنوشت این مقبره احساس نگرانی می کرده است.

 

از آغاز بحران و جنگ در سوریه، ترکیه به عنوان یکی از مهمترین حامیان گروه های مسلح و تروریستی در سوریه بوده است. این کشور علاوه بر ایجاد پایگاه هایی برای آموزش و تجهیز تروریستها در مناطق مرزی خود با سوریه، همواره انتقال تروریستها به داخل سوریه و ارسال سلاح و مهمات برای آنان را تسهیل کرده است.

 

کلید واژه ها: قبر


نظر شما :