حمله با گاز سارین در سوریه اقدام مخفیانه ترکیه بوده است

۱۸ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۰ کد : ۱۹۳۱۱۳۲ سرخط اخبار

روزنامه نگار برجسته آمریکایی در گزارشی خط بطلانی بر ادعاهای غرب مبنی بر استفاده دولت سوریه از گاز سارین کشید و نوشت: حمله شیمیایی سوریه توسط «بشار اسد» صورت نگرفته بلکه یک اقدام مخفیانه از سوی ترکیه بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، «سیمور هرش»، روزنامه نگار تحقیقی نشریه آمریکایی نیویورکر در مقاله ای تصریح کرد که حمله گاز «سارین» در 21 آگوست سال 2013 در حومه «غوطه» واقع در استان ریف دمشق سوریه یک اقدام مخفیانه ای بوده که ترکیه پشت آن قرار داشته و آن را انجام داده است.

در آگوست سال گذشته میلادی بعد از آنکه این حمله صورت گرفت، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا ابراز آمادگی کرد که به کمک همپیمانان خود به سوریه حمله هوایی کند و دولت دمشق را به این دلیل تنبیه کند که ظاهراً از خط قرمز استفاده از سلاح های شیمیایی که اوباما در سال 2012 تعیین کرده بود، عبور کرده بود.

درست دو روز قبل از این حمله، اوباما اعلام کرد که برای مداخله نظامی در سوریه به دنبال دریافت تأییدیه کنگره است و در نهایت این حمله به واسطه آمادگی کنگره برای برگزاری جلسه استماع به تعویق افتاد و بعد از آنکه اسد پذیرفت که زرادخانه سلاح های شیمیایی خود را از بین ببرد، به طور کل حمله لغو شد.

هرش ادامه داد، اطلاعات انگلیس نمونه ای از گاز سارین را به دست آورد که در حمله 21 آگوست در حومه دمشق مورد استفاده قرار گرفته بود و تحلیل ها نشان داد که این گازی که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته است با بسته هایی که ظاهراً در زرادخانه های سلاح های شیمیایی سوریه وجود داشت، هیچ گونه هماهنگی و سازگاری نداشت.

وی ادامه داد این پیام که پرونده علیه سوریه متوقف نشده است، به سرعت به ستاد مشترک آمریکا منتقل شد و گزارش انگلیس تردید هایی را در پنتاگون به وجود آورد. ستاد مشترک آمریکا از پیش آماده می شدند تا به اوباما هشدار دهند که این طرح حمله موشکی و بمباران زیرساخت های سوریه می تواند به جنگ وسیع تری در خاورمیانه منتهی شود و در نتیجه افسران آمریکایی هشدار دقیقه نودی به رئیس جمهور دادند و منجر شد که اوباما از حمله به سوریه منصرف شود.

بر اساس این گزارش، ماهها، این نگرانی در بین فرماندهان ارشد ارتش و جامعه اطلاعاتی درباره نقش ها در جنگ همسایگان سوریه به ویژه ترکیه وجود داشت. «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه معروف به حمایت از جبهه تروریستی«النصره» و دیگر گروههای افراطی شورشی بود.

یکی از مقامات سابق اطلاعات آمریکا گفت: ما می دانیم که برخی افراد در دولت ترکیه وجود دارند که به اطلاعات کنونی دسترسی دارند و بر این باورند که می توانند با ایجاد یک حمله گاز سارین در سوریه، اسد را منگنه قرار دهند و اوباما را وادار کنند که به تهدید خط قرمز خود عمل کند.

بر اساس این گزارش، ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین می دانست که ادعاهای عمومی دولت اوباما مبنی بر آنکه تنها ارتش سوریه به گاز سارین دسترسی داشته است، نادرست است. جامعه اطلاعاتی آمریکا و انگلیس از بهار 2013 می دانست که برخی از گروههای شورشی و مسلح سوریه سلاح های شیمیایی به وجود می آورند.

در 20 ژوئن، تحلیلگران آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا یک گزارش پنج صفحه ای برای «دیوید شید»، معاون رئیس سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا آماده کرد که در آن آمده بود که النصره یک شبکه تولید سارین را حفظ کرده است و برنامه آن این است که پیشرفته ترین توطئه با گاز سارین را از زمان حمله 11 سپتامبر تاکنون صورت دهد.

در ادامه این گزارش 5 صفحه ای آمده بود: تمرکز قبلی جامعه اطلاعاتی کاملاً بر ذخایر سلاح های شیمیایی سوریه بوده است، هم اکنون می بینیم که جبهه النصره تلاش می کند تا سلاح های شیمیایی خود را به وجود آورد.

در این سند آمده است: تسهیل کنندگان شیمیایی ترکیه و عربستان سعودی در تلاش بودند تا به صورت اولیه سارین به صورت فله ای و دهها کیلوگرمی دست پیدا کنند.

این گزارش می افزاید، ماه مه سال گذشته میلادی، بیش از 10 عضو جناح النصره در جنوب ترکیه دستگیر شدند و پلیس محلی نیز به رسانه ها اعلام کرد که این تعداد دو کیلوگرم سارین با خود همراه داشتند و بعدها متهم به تلاش برای خریداری فیوز، لوله برای ساخت خمپاره و پیش سازه های شیمیایی سارین شدند. 5 نفر از آنها بعد از یک مدت بازداشت کوتاه آزاد شدند و بقیه آنها که به 25 سال حبس محکوم شده بود و سپس آزاد شد تا روزی که محاکمه شود.

در عین حال، رسانه های ترکیه مملو از این فرض و گمان ها شد که دولت اردوغان، میزان مداخله و ارتباط با شورشیان سوریه را مخفی می کند و در یک کنفرانس خبری در تابستان گذشته، «آیدین سزگین» سفیر ترکیه در مسکو دستگیری این اعضای جبهه النصره را رد کرد و به خبرنگاران گفت که این سارین کشف شده کاملاً ضدیخ بوده است.

در این سند 5 صفحه ای دستگیری این 10 نفر را به عنوان شواهدی آورده که النصره دسترسی به سلاح های شیمیایی خود را گسترش می داده است.

بر اساس این گزارش، یکسری حملات سلاح های شیمیایی در مارس و آوریل 2013 ظرف چند ماه بعد از آن توسط هیأت سازمان ملل در سوریه مورد بررسی قرار گرفت و فردی که اطلاعاتی درباره این فعالیت های سازمان ملل داشت گفت که شواهدی در خصوص ارتباط مخالفان سوریه به حمله اول گاز شیمیایی در 19 مارس در «خان العسل» روستایی در نزدیکی حلب وجود دارد.

هیأت سازمان ملل در گزارش نهایی خود در ماه دسامبر اعلام کرد که دستکم 19 غیرنظامی و یک نظامی سوری در بین قربانیان این حمله بوده اند و چندین نفر نیز زخمی شدند ولی حکمی درباره اینکه چه کسی مسوول این حملات است، اعلام نکرد اما فردی که از فعالیت های سازمان ملل مطلع بود گفت: بازرسان با دو فردی که در آنجا بودند و شامل یک دکتری بود که قربانیان را درمان می کرد، مصاحبه کردند و واضح بود که شورشیان از این گاز استفاده کردند. این مسئله علنی نشد زیرا هیچ کس نمی خواست آن را بداند.

کلید واژه ها: گاز سارین


نظر شما :