انتشار اسناد دخالت سیا در کودتای 28 مرداد

۳۰ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۱ کد : ۱۹۳۱۶۸۱ سرخط اخبار

وزارت امور خارجه امریکا قصد دارد بخش اضافه از اسناد طبقه بندی نشده در مورد «روابط خارجی دولت امریکا» را منتشر کند که نشان می دهد «سیا» در کودتا علیه دولت مصدق به طور مستقیم نقش داشته است.

به گزارش تدبیر، «سایت سکوریتی نیوز» با انتشار گزارشی به افشای قریب الوقوع اسناد مرتبط با فعالیت های پنهانی دستگاه اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) در زمان وقوع کودتای 28 مرداد در ایران اشاره کرده است.

این سایت با اشاره به فعالیت های مخفیانه و دست داشتن مستقیم سیا در کودتا علیه دولت مصدق می نویسد: «در سال 1989 میلادی وزارت امور خارجه امریکا فصل هایی از اسنادی در مورد سیاست خارجی امریکا در قبال ایران را منتشر کرد که مواضع دولت «آیزنهاور» در قبال ایران را نشان می داد. در آن زمان از گزارش مذکور انتقاد شده بود چرا که در آن اشاره چندانی به نقش «سیا» در کودتای 28 مرداد نشده بود. اکنون پس از گذشت دو دهه وزارت امور خارجه امریکا قصد دارد بخش اضافه از اسناد طبقه بندی نشده در مورد «روابط خارجی دولت امریکا» را منتشر کند که نشان می دهد «سیا» در کودتا علیه دولت مصدق به طور مستقیم نقش داشته است.»

با این حال خبر انتشار قریب الوقوع این گزارش انتقاداتی را برانگیخته است. سناتور «دانیل پی. موینیهان» در مورد انتشار این اسناد اظهار داشته که ما (امریکایی ها) در حال مسموم کردن تاریخ خود هستیم. سایت «سکوریتی نیوز» اشاره کرده که «رسوایی» مداخله دستگاه اطلاعاتی امریکا در کودتای 28 مرداد یکی از مهم ترین رویدادهای سیاست خارجی امریکا بوده و از طریق «ارائه اسناد کامل، دقیق و قابل اعتماد» باید ابعاد بیشتر آن را کشف کرد.

این سایت فعال در حوزه امنیت و سیاست خارجی امریکا همچنین تایید کرده که دکتر «استفن راندولف» مورخ وزارت امور خارجه امریکا قرار است تابستان امسال اسناد بیشتری را منتشر کند. این سایت اشاره کرده که اسناد مذکور به احتمال زیاد رازهای بیشتری از دخالت دستگاه امنیتی امریکا در کودتای 28 مرداد را فاش می کنند همان گونه که اسناد منتشر شده در مورد حکومت نظامیان در شیلی در فاصله سال های 1973-1969 میلادی ابعاد تازه یی از فعالیت های مخفیانه دستگاه اطلاعاتی امریکا را فاش کرد.

پیش از این کمیته مشورتی اسناد تاریخی دیپلماتیک در تاریخ 6 آوریل سال جاری میلادی اسنادی را منتشر کرده بود که به سیاست خارجی دولت امریکا در قبال کنگو (1968-1960)، اتحاد جماهیر شوروی (1980-1977)، منازعه اعراب – اسراییل (1980-1977) و چین (1980-1977) مربوط می شد.

کلید واژه ها: کودتای 28 مرداد


نظر شما :