استقبال واشنگتن از همدردی اردوغان با ارامنه

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۰۶:۳۷ کد : ۱۹۳۱۹۵۷ سرخط اخبار

واشنگتن از اقدام اخیر نخست وزیر ترکیه در خصوص ابراز همدردی در کشتار ارامنه در جریان جنگ جهانی اول استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، جن ساکی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت: ما از اظهارات علنی و بی سابقه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه در خصوص اذعان به رنج هایی که ارامنه در سال ۱۹۱۵ متحمل شدند، استقبال می کنیم.

سخنگوی امور وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما بر این باوریم که این حرکت مثبت می تواند نشان دهنده بیان سریع، کامل و عادلانه حقایق باشد که ما امیدواریم بتواند بستر را برای سازش و صلح میان ترک ها و ارامنه فراهم آورد.

نخست وزیر ترکیه در اقدامی بی سابقه به ابراز همدردی درخصوص کشتار ارامنه در دوران عثمانی در جنگ جهانی اول پرداخت. وی در آستانه نود و نهمین سالگرد کشتار ارامنه در بیانیه ای مکتوب که به ۹ زبان منتشر شد، اعلام کرد: ما برای ارامنه ای که جان خود را در دوران اوایل قرن ۲۰ طلب آمرزش و با نوادگان آن ها ابراز همدردی می کنیم.

نخست وزیر ترکیه ابراز امیدواری کرد، مردمانی که متعلق به یک جغرافیا هستند و آداب و رسوم مشابهی دارند، بتوانند با بلوغ فکری درباره گذشته خود صحبت کنند. اردوغان رویدادهای جنگ جهانی اول را "درد مشترک" خواند و از مردم خواست این دوره دردناک تاریخی را به دید یک خاطره نگاه کنند.

اردوغان کشتار ارامنه در امپراطوری عثمانی را تایید کرد و آن را عملی غیرانسانی خواند و به بازماندگان مقتولان ارمنی سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ تسلیت گفت. 

کلید واژه ها: ارامنه کشتار ارامنه


نظر شما :