دیپلمات های غربی مدعی شدند

عدم پافشاری ایران در وین روی 50 هزار سانتریفیوژ

دیپلمات های غربی که از نشست های پشت درهای بسته مطلع هستند می گویند ایران دیگر روی رقم 50 هزار سانتریفیوژ پافشاری ندارد. یک دیپلمات غربی در گفت و گو با رویترز بدون ارایه جزئیات بیشتر تصریح کرد که ایران تعداد سانتریفیوژهایی را که می خواسته کاهش داده اما همچنان این تعداد به شکل غیر قابل پذیرشی زیاد است.
عدم پافشاری ایران در وین روی 50 هزار سانتریفیوژ

دیپلماسی ایرانی: دیپلمات های غربی نزدیک به روند مذاکرات هسته ای وین مدعی شدند ، ایران درخواست خود برای مقیاس برنامه های غنی سازی در آینده را کاهش داده است، هرچند که قدرت های غربی همچنان از تهران می خواهند امتیاز بیشتری ارایه کند.

این دیپلمات ها که به شرط فاش نشدن نام خود با رویترز گفت و گو می کردند، خاطرنشان کردند به رغم برخی تحریم ها از جانب تهران، دستیابی به توافق نهایی تا پایان فرجه شش ماهه مذاکرات( 29 تیرماه) آسان نخواهد بود. ایران و گروه 1+5(آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) از روز چهارشنبه ششمین دور از مذاکرات هسته ای پس از اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو به منظور دستیابی به توافق جامع را آغاز کرده اند. قرار است این مذاکرات تا پایان ماه جاری ادامه داشته باشد.

گزارش ها حاکی از آن است که تعداد سانتریفوژهایی که قرار است پس از توافق نهایی در ایران باقی بماند و فعالیت داشته باشد، مهمترین موضوع مطرح در مذاکرات است. یک دیپلمات غربی در این زمینه به رویترز گفت: ایران تعداد سانتریفوژهایی را که می خواهد در آینده داشته باشد، کاهش داده اما باز هم این تعداد برای طرف های مذاکره کننده هسته ای زیاد است.

یک مقام عالی رتبه ایرانی روز چهارشنبه به رویترز گفته بود که تهران با درخواست کاهش تعداد سانتریفوژها به پایین تر از 50 هزار دستگاه موافقت نمی کند. اما یک دیپلمات غربی در گفت و گو با رویترز بدون ارایه جزئیات بیشتر تصریح کرد که ایران تعداد سانتریفوژهایی را که می خواسته کاهش داده اما همچنان این تعداد به شکل غیر قابل پذیرشی زیاد است.

تحلیلگران می گویند ایران که یک کشور تولید کننده نفت است قصد دارد نیروگاه های هسته ای بیشتری در آینده احداث کند اما تنها تکمیل یکی از این پروژه ها سال ها به طول می انجامد.

یک مقام ایرانی با این حال تاکید دارد که ایران 50 هزار سانتریفوژ نیاز دارد نه 49 هزار و 999 دستگاه سانتریفوژ و در این زمینه تن به مصالحه نمی دهد. پیش از این علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرده بود که تاسیسات غنی سازی نطنز برای تولید سوخت هسته ای به 50 هزار سانتریفوژ نیاز دارد.

دیپلمات ها که به شرط فاش نشدن نام خود با رویترز گفت و گو می کردند، خاطرنشان کردند به رغم برخی تحریم ها از جانب تهران، دستیابی به توافق نهایی تا پایان فرجه شش ماهه مذاکرات( 29 تیرماه) آسان نخواهد بود.

اما دیپلمات های غربی که از نشست های پشت درهای بسته مطلع هستند می گویند ایران دیگر روی رقم 50 هزار سانتریفوژ پافشاری ندارد. درحال حاضر 19 هزار دستگاه سانتریفوژ در ایران نصب شده که از این تعداد حدود 10 هزار دستگاه فعال هستند. اما غرب می خواهد به منظور طولانی کردن راه ورود ایران به باشگاه هسته ای این سانتریفوژها را به حدود 5 هزار دستگاه کاهش دهد.

این در حالی است که مقامات تهران از اظهار نظر مستقیم در مورد اخباری که در خصوص مصالحه بر سر سانتریفوژها منتشر می شود، خودداری می کنند. یک مقام ایرانی می گوید که ایران آماده است به جامعه بین المللی تضمین دهد دنبال تولید سلاح نیست. اما این به معنی دست کشیدن از حقوق ایران نیست.

ایران و گروه 1+5 تا 20 جولای فرصت دارند توافق نهایی را امضاء کنند هرچند که در برنامه اقدام مشترک ژنو امکان تمدید مذاکرات برا 6 ماه دیگر پیش بینی شده است. از سوی دیگر جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز در آستانه آغاز ششمین دور مذاکرات در وین در روزنامه واشینگتن پست یادداشتی با این مضمون نوشت که باوجود امکان مصالحه، زمان در حال سپری شدن است.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه انگلیس نیز اخیرا در بیانیه ای اعلام کرده است که لندن یک توافق را با هر بهایی نمی پذیرد. در مقابل محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز با تاکید بر آمادگی تهران برای تعدیل نگرانی های بین المللی بر این نکت پافشاری دارد که ایران در مقابل خواسته های غرب عقب نشینی نمی کند.  

رویترز در بخش دیگری از گزارش خود ادعا می کند که سانتریفوژها تنها مانع پیش روی پیشرفت مذاکرات نیستند و مساله موشک های بالستیک ایران نیز مطرح است. غرب ادعا می کند که طبق قطعنامه های شورای امنیت ایران باید این برنامه ها را متوقف کند و از همین رو باید پای میز مذاکرات هسته ای در مورد آن بحث شود اما مقامات تهران اصرار دارند که این مذاکرات تنها هسته ای است. تحلیلگران می گویند مدت زمان اجرای توافق نهایی و نحوه لغو تحریم ها و تنظیم جدول زمانی آن از دیگر موارد اختلاف نظر به شمار می رود.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/ 10

کلید واژه ها: سانتریفوژرویترزمذاکرات هسته ایتوافق نهایی


نظر شما :