برنامه ایران برای صادرات گاز به اروپا

۳۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۳۶۱۵۵ سرخط اخبار

معاون وزیر نفت با تشریح جزییات سناریوهای ایران برای صادرات گاز، گفت: صادرات گاز به اروپا امکان پذیر خواهد شد.

علی ماجدی، معاون وزیر نفت در امور بین الملل در گفت و گو با ایسنا، درباره اقدامات صورت گرفته برای افزایش صادرات گاز کشور و همچنین صادرات به اروپا اظهار کرد: در این زمینه مسیرها و امکاناتی وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم، اما هنوز مذاکرات جدید صورت نگرفته است.

وی با اشاره به این که مسیرهایی به صورت کلان مشخص شده است، افزود: اکنون صادرات گاز به ترکیه و عراق صورت می گیرد.

معاون بازرگانی و امور بین الملل وزارت نفت با اشاره به این که صادرات گاز به عراق با روزانه 7 میلیون متر مکعب در روز آغاز شده و به 25 میلیون مترمکعب افزایش می یابد، تصریح کر د:صادرات گاز به ترکیه نیز از سال 2002 آغاز شده است.

ماجدی همچنین با بیان این که در مقابل صادرات گاز به ارمنستان برق دریافت می کنیم، گفت: با آذربایجان نیز سوآپ گاز داریم.

وی با اشاره به این که به دنبال آن هستیم که صادرات گاز به اروپا را از مسیر ترکیه یا مسیرهای دیگری در دستور کار قرار دهیم،افزود: امیدواریم در سال های آینده صادرات گاز به اروپا انجام شود.

به گزارش ایسنا، در دوران اصلاحات مذاکراتی با انگلستان، فرانسه و آلمان صورت گرفت و مقدمات این صادرات فراهم شد اما هنوز این صادرات عملی نشده است.

بر این اساس امکان صادرات گاز ایران به اروپا از سه مسیر ترکیه، عراق-سوریه –لبنان و ارمنستان-گرجستان وجود دارد که مسیر ترکیه امکان پذیر تر است.

ماجدی پیش تر گفته بود که اروپا به دنبال متنوع سازی مصرف گاز است؛ بنابراین متقاضی صادرات گاز از ایران است که ایران نیز توانایی ارسال گاز حتی از طریق ال.ان.جی را دارد.

کلید واژه ها: صادرات گاز


نظر شما :