نبرد با داعش طولانی خواهد بود

۳۱ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۴ کد : ۱۹۳۷۳۱۷ سرخط اخبار


چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا می گوید تشکیلات داعش بسیار سازمان یافته است و پنتاگون برای مقابله با آن به یک برنامه طولانی مدت فکر می کند.

هیگل گفت: "تهدید گروه داعش یک تهدید گذرا و کوتاه مدت نیست. این تشکیلات بسیار سازمان یافته تر از یک گروه تروریستی است. آنها بسیار خوب تجهیز و حمایت می شوند. برای خود ایدئولوژی دارند و بسیار خردمندانه تاکتیک ها و راهکارهای نظامی را به کار می گیرند. این گروه ورای آن چیزی است که ما تاکنون دیده ایم. احتمالا آنها در آینده خود را دوباره ساماندهی می کنند و حملات جدیدی را ترتیب می دهند."

او بر این اساس گفت پنتاگون برای چگونگی مقابله با شبه نظامیان داعش، برنامه ای دراز مدت را در نظر گرفته است.

در همین حال، در بریتانیا بخش های امنیتی در تلاش برای شناسایی هویت مردی هستند که در ویدئو منتشر شده از سربریدن جیمز فولی، کنار او می ایستد و بی رحمانه خنجر را بر گلوی این گزارشگر آزاد آمریکایی قرار می دهد. این پیکارجوی سیاه پوش و تنومند، زبان انگلیسی را روان و با لهجه بریتانیایی صحبت می کند و براساس گزارش هایی تایید نشده، گفته می شود او از شهروندان لندن یا جنوب شرق انگلستان بوده است.

در آمریکا اما، خبر باج خواهی داعش در یک سال گذشته و ایمیلی که یک هفته پیش این گروه برای پدر و مادر جیمز فولی ارسال کرده بوده است، در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفته است.

گلوبال پست، وبسایت خبری کارفرمای جیمز فولی، خبرنگار مقتول آمریکایی، اعلام کرده است شبه نظامیان داعش برای آزادی این خبرنگار ۱۳۲ میلیون دلار باج خواسته بودند.

فیلیپ بالبونی، مدیرعامل گلوبال پست، گفته است که شبه نظامیان داعش سال میلادی گذشته برای آزادی فولی این درخواست را طرح کرده بودند.

در تحولی دیگر، والدین جیمز فولی می گویند داعش به آنها حدود یک هفته پیش ایمیل داده بود و از تصمیم خود برای "اعدام قریب الوقوع" پسرشان خبر داده بود.

روز پنجشنبه همچنین گزارش شد که کاخ سفید یک سال پیش طی عملیاتی شبانه در داخل خاک سوریه، تلاش کرده بود گروگان های آمریکایی را از دست داعش رها کند اما این عملیات که با مشارکت یگان های مختلف ارتش آمریکا انجام گرفته بود و حتی میان آنها و شبه نظامیان تبادل آتش درگرفته بود، بدون نتیجه پایان یافته بوده است چرا که نیروهای آمریکایی حین عملیات متوجه شدند گروگان ها دیگر در محلی که آنها مورد هدف قرار داده بودند، نبودند.

این نخستین بار است که آمریکا به انجام یک عملیات نظامی در داخل خاک سوریه پس از آغاز جنگ های داخلی این کشور از سال ۲۰۱۱ اشاره می کند.

با وجود ناکامی در این عملیات، اریک هولدر، دادستان کل آمریکا، امروز به کسانی که جیمز فولی را کشته اند هشدار داد که تحقیقات جنایی مربوط به قتل این شهروند آمریکایی رسما آغاز شده است و تا هر زمان که نیاز باشد ادامه می یابد.  هولدر گفت در این چنین مواردی آمریکا "حافظه ای قوی و محدوده دسترسی گسترده ای" دارد.

پاسخ آمریکا به داعش: ادامه حملات هوایی
همزمان با آشکار شدن جزئیات مرگ جیمز فولی و همچنین افزایش نگرانی ها از چگونگی تلاش کاخ سفید برای جلوگیری از کشته شدن یک گروگان دیگر به نام استیون ساتلاف، جنگنده های آمریکایی روز پنجشنبه هم به عملیات خود در عراق ادامه دادند. اکنون با گذشت دو هفته از آغاز حملات هوایی آمریکا علیه مواضع داعش، شمار حملات هوایی جنگنده های این کشور به ۹۰ مورد رسیده است.

مرکز فرماندهی عملیات آمریکا، روز پنجشنبه اعلام کرد که جت های این کشور در کنار پهپادها امروز به چهار خودرو شبه نظامیان حمله کرده اند و مواضع این گروه را در حوالی سد موصل هدف قرار داده اند.

از ۹۰ عملیات هوایی آمریکا در عراق طی دو هفته گذشته، ۵۷ مورد آن در حوالی سد موصل، بزرگترین سد عراق، صورت گرفته است.

سدی که اکنون پیشمرگه های کرد و نیروهای دولتی عراق مدعی اند با کمک جنگنده های آمریکایی از کنترل شبه نظامیان داعش خارج شده است.
منبع: بی بی سی
 

کلید واژه ها: داعش فولی جیمز جیمز فولی شبه نظامیان داعش نظامیان داعش


نظر شما :