صنعا در آستانه سقوط قرار گرفت

سایه سنگین جنگ داخلی بر یمن

۰۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۴ کد : ۱۹۳۷۴۲۸ اخبار اصلی خاورمیانه
پیشروی های الحوثی ها در روزهای اخیر و رسیدنشان به دروازه های صنعا سبب شده است تا دولت صنعا به فکر استفعا بیفتد.
سایه سنگین جنگ داخلی بر یمن

دیپلماسی ایرانی:  بعد از سه روز مذاکراتی که میان نمایندگان عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن با رهبر جنبش الحوثی ها انجام شد، عبدالمالک المخلافی، سخنگوی کمیته نمایندگان رئیس جمهوری یمن رسما اعلام کرد که مذاکرات شکست خورده و این کمیته صعده را ترک کرده و به صنعا بازگشته است تا رئیس جمهور را در جریان مذاکرات و آن چه اتفاق افتاد، بگذارد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، حوثی ها طی روزهای اخیر پیشروی های بسیاری داشته اند و توانسته اند با رسیدن به دروازه های صنعا و به عقب راندن ارتش یمن از مواضع خود حکومت یمن را به صرافت بیندازند که استعفا دهد یا از در دوستی با آنها در آید و شرایطشان را که از زمان سقوط علی عبدالله صالح تا کنون دائما رد کرده اند، بپذیرد.

الحوثی ها که شیعه هستند دائما تلاش می شده از سوی حکومت یمن که خود زیدی مذهب است، نادیده گرفته شوند و از حقوقشان محروم بمانند. مساله ای که از زمان علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق و بعد از سقوط او وجود داشته است. حتی در گفت وگوهای جریان های سیاسی یمنی برای رسیدن به آشتی ملی از الحوثی ها دعوت نمی شد و آنها را به طور کامل از فرایند سیاسی حذف می کردند. این کار باعث شده است تا الحوثی ها برای احیای حقوق ضایع شدشان دست به سلاح ببرند و مطالبات خود را از طریق جنگ های مسلحانه دنبال کنند.

المخلافی حوثی ها را به زیاده خواهی و رد همه راه حل های پیشنهاد شده به آنها از سوی دولت برای پایان دادن به اختلاف ها متهم کرد و به طور تلویحی گفت که راهی در برابر دولت به جز توسل به زور باقی نمانده است.

وی همچنین گفت که ملت یمن، افکار عمومی و افکار عمومی جهان عرب را در جریان آن چه در یمن می گذرد و مخالفت هایی که الحوثی ها می کنند، قرار خواهد داد.  

در مقابل رهبران الحوثی نیز نمایندگان حکومتی را به فریب کاری و دغل بازی در مذاکرات متهم کرده و می گویند که دولت به هیچ وجه به دنبال آشتی نیست بلکه به دنبال راهی است تا الحوثی ها را ناکام گذاشته و آنها را از فرایند سیاسی کشور حذف کرده و حقوق آنها و شیعیان را ضایع کنند. به نوشته العرب آنها در طول مذاکرات سه روزه شان چند بار خواهان اخراج نمایندگان حکومت از الصعده به دلیل جدی نبودن آنها در مذاکرات شدند.

با نزدیک شدن نیروهای الحوثی به صنعا، پایتخت یمن و احتمال کشیدن شدن درگیری ها به شهر صنعا بسیاری از ناظران از این نگرانند که این اتفاق به جنگ داخلی و جنگ مذهبی در کشور منجر شود و این مساله سبب گردد تا علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق که همچنان جایگاه و نفوذی بالا در این کشور دارد، تغییر موضع داده و به فکر بازگشت به قدرت بیفتد. وی تا کنون نسبت به اتفاقاتی که در کشورش می افتد سکوت اختیار کرده است.

به اعتقاد تحلیلگران رئیس جمهوری سابق یمن طرف های درگیر را دشمنان اصلی خود می داند که در صورتی که فرصتی پیش بیاید خود او را هدف قرار می دهند برای همین ترجیح می دهد که خود را از این تنش ها فعلا دور نگه دارد و سکوت اختیار کند و تنها نظاره گر تحولات جاری در کشورش باشد.

در زمان حکومت علی عبدالله صالح نیروهای الحوثی شش بار با ارتش او جنگیدند. این جنگ پس از کشته شدن حسین بدر الدین الحوثی، موسس این جریان تشدید شد.

از سوی دیگر درگیری های علی عبدالله صالح با اخوانی های یمن که ادعای تصاحب قدرت داشتند در سال 2011 در برخی موارد به جنگ مسلحانه رسید که طی آن اخوانی ها تلاش کردند با انفجار مسجد ریاست جمهوری او را ترور کنند.

درباره سناریوهای پیش رو و در صورتی که الحوثی ها بر مطالبات خود اصرار کنند و خواستار رفع حمایت از مشتقات نفتی شوند، منابع آگاه می گویند که هادی در آن موقع تصمیم به جنگ با الحوثی ها خواهد گرفت که در آن صورت مناطق بیشتری را از دست خواهد داد و احتمال آن می رود که الحوثی ها بتوانند بر نهادهای دولتی موجود در شمال پایتخت که تحت نفوذشان است به طور کامل مسلط شوند. همچنین احتمال این که صنعا به طور کامل سقوط کرده و حکومت را الحوثی ها به دست بگیرند نیز وجود دارد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: الحوثی ها علی عبدالله صالح يمن


نظر شما :