تمرکز داعش بر جنوب بغداد

۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۹ کد : ۱۹۳۷۷۹۲ سرخط اخبار

به دنبال کنترل نیروهای عراقی بر دو منطقه آمرلی و سلیمان بک در استان صلاح الدین نیروهای عراقی با حمایت نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان به سمت شمال کشور پیشروی کرده اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، نیروهای عراقی پس از آنکه با کمک نیروهای پیشمرگ کردستان توانستند کنترل دو منطقه آمرلی و سلیمان بک در استان صلاح الدین واقع در شمال شرق عراق را به دست بگیرند پیشرفت میدانی حاصل کرده اند.

نیروهای پیشمرگ و شیعیان داوطلب توانستند شهرک سلیمان بک را تحت کنترل بگیرند. این شهرک مقر اصلی داعش در منطقه است که 11 هفته پیش این منطقه واقع در جنوب شهر تکریت را به تصرف خود درآوردند.

دستگاه مبارزه با تروریسم عراق پاکسازی کامل منطقه سلیمان بک از تروریست های گروه "دولت اسلامی" (داعش) را اعلام کرد.

نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق نیز برای اطمینان حاصل پیدا کردن از اوضاع آمرلی به این شهر رفت.

نیروهای عراقی با حمایت جنگنده های هوایی آمریکا در تلاش برای پیشروی به سمت شمال کشور و بازپس گیری شهر موصل از گروه داعش هستند.

در همین راستا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کنگره اعلام کرد که با انجام حملات هوایی جدید در عراق برای کمک رسانی به عراقی ها در شهرک های محاصره شده در شمال این کشور موافق است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز روز دوشنبه با اعزام هیاتی به عراق برای بررسی کشتارها و جنایت های داعش در این کشور موافقت کرد.

سازمان عفو بین الملل نیز در گزارشی گروه داعش را به تلاش برای پاکسازی نژادی روشمند در شمال عراق و اعدام های دسته جمعی متهم کرد.

در همین راستا ارتش عراق از سه محور به منطقه تکریت حمله کرد تا آن را از گروه داعش بازپس بگیرد.

منابع نظامی عراقی اعلام کردند که نیروهای مشترک ارتش عراق و پیشمرگ ها حمله ای را به روستاهای واقع در جنوب شمال سلیمان بک علیه گروه های داعش انجام دادند.

همچنین فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق به نیروهای مسلح و ارتش عراق به خاطر شکستن محاصره آمرلی و پیروزی های آن ها در بازپس گیری برخی مناطق از تروریست ها تبریک گفت و اعلام کرد: ما به ارتش و نیروهای مسلح که توانستند با تلاش و پایداری خود برخی مناطق را از تروریست ها پس بگیرند تبریک گفته و مردم ما اطمینان دارند که با کمک نیروهای ارتش و نیروهای مسلح، عراق را از تروریست ها آزاد کنند.

وی همچنین از آمریکا، فرانسه و استرالیا به خاطر ارسال کمک های بشردوستانه برای عراقی ها در آمرلی قدردانی کرد.

در همین راستا یکی از نیروهای پلیس در استان نینوا در شمال عراق اعلام کرد که نیروهای پلیس در تلاش هستند تا ساختار و یگان های خود را بازسازی کرده و نیروهایی که از شهر موصل در ژوئن گذشته فرار کرده بودند را بار دیگر به پلیس بازگرداند.

به گفته مسئول مذکور، قرار است نیروهای پلیس برای مشارکت در آزاد سازی موصل از تروریست ها با هم همکاری کنند.

به گزارش منابع عراقی، فرماندهان امنیتی در تلاش هستند تا پلیس نینوا را به سلاح مجهز کنند.

همچنین به گزارش منابع، جنگنده های هوایی آمریکا سه حمله هوایی را به مواضع گروه داعش در نزدیکی سد موصل طی دو روز گذشته انجام داده اند که موجب منهدم شدن تجهیزات این گروه شد.

همچنین یک افسر عالی رتبه در فرماندهی عملیات بغداد به روزنامه فرامنطقه ای الحیاة اعلام کرد که گروه داعش طی دو روز گذشته صدها تن از اعضای خود را جمع کرده و توانسته روستاها و شهرک هایی را در جنوب بغداد در مناطق لطیفیه و یوسفیه در دست گیرد.

این افسر عالی رتبه اشاره کرد که بعد از تسلط داعش بر این مناطق آنها خط امدادی را تا شمال بابل در منطقه جرف الصخر و شرق الانبار در منطقه فلوجه و شمال بغداد در ابوغریب و عامریه در فلوجه ایجاد کردند.

کلید واژه ها: سلیمان بک گروه داعش آمرلی پیشمرگ


نظر شما :