انتقاد شدید وزیر امور خارجه اسبق دولت اردوغان:

آقایان در رابطه با خاورمیانه اشتباه کردید

۲۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۱ کد : ۱۹۳۸۴۷۴ اخبار اصلی خاورمیانه
یشار یاکیش گفت: «وضعیت آشفته‌ای که ترکیه در آن به سر می‌برد، نتیجه سیاست‌های اشتباهی است که در برابر کشورهای منطقه اتخاذ کرده است.»
آقایان در رابطه با خاورمیانه اشتباه کردید

دیپلماسی ایرانی: یشار یاکیش، وزیر امور خارجه اسبق ترکیه درباره سیاست خارجی کشورش گفت، شناخت ترکیه از خاورمیانه بسیار کمتر از شناختش از کشورهای غربی است.به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، وی درباره آینده خاورمیانه همچنین گفت که سال 2014 یکی از مهم ترین سال های متفاوت در تاریخ از ناحیه تبلور آینده خاورمیانه است.

یاکیش که با روزنامه ترکی "بوگون"، مصاحبه می کرد، همچنین گفت: «در حال حاضر ترکیه در چهار پایتخت مهم خاورمیانه یعنی قاهره، دمشق، طرابلس و تلاویو سفیر ندارد. این مساله سبب می شود تا اندازه بسیاری از تاثیرگذاری فعال ترکیه در منطقه و این پایتخت ها کاسته شود. برای همین می بینیم که عملکرد ترکیه در این پایتخت ها ضعیف است و در بسیاری موارد حتی در حالتی از رکود به سر می برد.»

وزیر امور خارجه اسبق ترکیه درباره بهار عربی و مواضع دولت ترکیه در قبال آن گفت: «وقتی که انقلاب های بهار عربی رخ دادند، دولت ترکیه کاملا گزینشی عمل کرد، تنها در کنار جماعت اخوان المسلمین ایستاد و اعتنایی به دیگر جریان ها و گروه های سیاسی نکرد. همچنین به شبکه های جهادی اجازه داد که نیروهای مسلح خود را از خاک ترکیه رد کنند. این مساله نه تنها به اعتبار ترکیه ضربه زد بلکه عواقبی سخت برای کشور در پی داشت.»

یشار یاکیش، یکی از بارزترین اعضای موسس حزب عدالت و توسعه، حزبی که در حال حاضر به رهبری رجب طیب اردوغان، عبدالله گل و احمد داوود اوغلو بر ترکیه تسلط دارند، محسوب می شود. وی همچنین نخستین وزیر امور خارجه دولت های اسلام گرای ترکیه محسوب می شود.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو سیاست خارجه ترکیه را به باد انتقاد گرفت و گفت: «وضعیت آشفته ای که ترکیه در آن به سر می برد، نتیجه سیاست های اشتباهی است که در برابر کشورهای منطقه اتخاذ کرده است. آن سیاست های اشتباه کار را به جایی رسانده است که اکنون ترکیه نمی داند چه می تواند انجام دهد یا باید در برابر تحولات چه سیاستی در پیش بگیرد.»

یاکیش تاکید کرد، خاورمیانه در وضعیت اضطراری رویارویی با بازسازی ساختار جدیدش قرار گرفته است و ترکیه چه بخواهد چه نخواهد این اتفاق خواهد افتاد.

وی از این که ترکیه هیچ مرکز مطالعاتی و پژوهشی همانند کشورهای غربی که مراکزی تاسیس کرده اند و شاخه هایی در خاورمیانه دارند، تاسیس نکرده انتقاد کرد و آن را عامل اصلی ناتوانی ترکیه در شناخت خاورمیانه و کشورهای همسایه اش دانست.

وی در این باره گفت: «اگر بگردید می بینید که امریکا و انگلیس و فرانسه حتی ژاپن شاخه و شعبه ای از موسسه های فکری خود در قاهره و دمشق دارند. در این مراکز افرادی از شهروندان همان کشورها فعالیت و پژوهش می کنند. در حالی که وزارت امور خارجه به این افتخار می کند که نتوانسته کارشناسی که بتواند به زبان عربی صحبت کند، تربیت کند. این مساله نشان از ضعف وزرایی است که بعد از من سمت وزارت امور خارجه ترکیه را بر عهده گرفته اند.»

انتقادها او بدون ذکر نام مستقیما متوجه احمد داوود اغلو، وزیر امور خارجه سابق و نخست وزیر فعلی ترکیه است. داوود اوغلو قبل از آن که در دولت جدید ترکیه نخست وزیر شود، وزیر امور خارجه ترکیه در دولت رجب طیب اردوغان بود. وی در طول این دوران که با تحولات انقلاب های عربی به ویژه در مصر و سوریه هم زمان شده بود، در معرض شدیدترین انتقادها قرار داشت. به ویژه در تعامل با عراق و سوریه و مصر که تحولات آن کشورها هیچ کدام مطابق پیش بینی های وی و اردوغان پیش نرفتند. در مورد مصر دولت ترکیه متهم به اتخاذ سیاست صرفا جانب دارانه از اخوان شده است و در مورد سوریه و عراق نیز متهم است که با گروه های تروریستی و افراد تندروی سنی ارتباط دارد و بدون فکر کردن بر سر عواقب آن سیاست دشمنی با دولت های حاکم بر آن کشورها را در پیش گرفته است و به تشدید فعالیت تروریست ها در خاک این کشورها کمک می کند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: خاورمیانهتركيه


نظر شما :