روحانی:توافق هسته ای صرفا مربوط به موضوع هسته ای نیست

۰۳ مهر ۱۳۹۳ | ۰۳:۴۸ کد : ۱۹۳۸۸۲۷ سرخط اخبار

رییس جمهوری کشورمان در دیدار با رییس شورای اتحادیه اروپا، اراده را مهم ترین ابزار برای توافق هسته ای برشمرد و گفت: تردیدی نیست که موضوع هسته ای یک روز و در میز مذاکره حل خواهد شد، اما هر چه زودتر به نفع همه است.

 

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با هرمان وان رامپوی، رییس شورای اروپا در خصوص موضوع هسته ای ایران و خطر تروریسم و خشونت در منطقه و جهان به گفت و گو پرداخت.

 

روحانی در این دیدار با بیان این که جز تفاهم راه حل پایدار دیگری در موضوع هسته ای ایران وجود ندارد، اظهارداشت: دولت یازدهم، تمام توان خود را برای مذاکرات منطقی به کار گرفته است و توافق ژنو هم نشان داد که مذاکره می تواند نتیجه بخش باشد.

 

رییس جمهوری کشورمان با تاکید بر مدنظر قرار دادن اهداف بلند مدت، بر حفظ غرور ملی و حقوق مردم ایران در توافق هسته ای اشاره کرد و گفت: توافق نباید پایه گذار تبعیض باشد، که در این صورت در آینده همه کشورهای عضو معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی (ان. پی. تی) نگران خواهند بود.

 

روحانی توافق هسته ای را بنای اعتمادی جدید و سودمند قلمداد کرد و گفت: دو طرف توافق کردیم غنی سازی برای تامین مصارف صلح آمیز در ایران انجام شود و این معیار و قاعده مهمی است. همچنین همه این مذاکرات برای این است که اعتماد بین طرفین ایجاد شود.

رییس شورای عالی امنیت ملی، تاریخ یک کشور را ضمانتنامه بزرگی برای هر توافق دانست و خاطرنشان کرد: ملت ایران، ملتی بزرگ و با فرهنگ است و هرگز توافقی را که امضا کرده، نقض نکرده است.

دکتر روحانی یادآور شد: توافق هسته ای صرفا مربوط به موضوع هسته ای نیست بلکه مهم فضایی است که بوجود خواهد آورد؛ در آن فضا بسیاری از مشکلات می توانند در قالب همکاری، راه حل های سریعتری پیدا کنند.

رییس جمهوری کشورمان با بیان این که بی ثباتی و تروریسم منطقه خاورمیانه را تهدید می کند، افزود: در عراق با دو مشکل بی ثباتی و تجزیه عراق مواجه بودیم و اربیل و بغداد در معرض خطر عظیمی بودند.

رییس جمهوری، چالش دیگر را موضوع خشونت و تروریسم نام برد و یادآور شد: مشکلات فعلی منطقه خاورمیانه قابل سرایت به سایر مناطق است. در میان تروریست های داعش، اتباع اروپایی هم حضور دارند که اگر به کشورهای خود بازگردند افراد خطرناکی برای این کشورها خواهند بود.

روحانی با بیان اینکه حل خشونت و تروریسم مستلزم گفت وگو است، تصریح کرد: نقش ایران در ثبات منطقه بسیار مهم است و اگر تلاش های ایران در کنار مردم عراق نبود چه بسا تروریست ها سرنوشت عراق را در دست می گرفتند؛ ایران همه شرایط لازم برای کمک به صلح و ثبات منطقه را دارد.

رامپوی نیز در این دیدار با بیان اینکه موضوع هسته ای باید هر چه سریعتر به سرانجام برسد، اظهار داشت: ظرف یک سال گذشته تغییرات فوق العاده مثبتی را شاهد بوده ایم که توافق اقدام مشترک آغاز آن بود.

رییس شورای اروپا افزود: وقتی بتوانیم به توافق جامع دست پیدا کنیم مرحله جدیدی از روابط بین ایران، اروپا و جامعه بین الملل آغاز می شود.


نظر شما :