ظریف: بن علوی پیامی نداشت

۲۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۶:۱۰ کد : ۱۹۴۰۹۳۵ سرخط اخبار

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در آستانه دهمین دور مذاکرات هسته ای در وین اعلام کرد که آقای یوسف بن علوی وزیر مشاور در امور خارجی عمان در سفر خود به تهران پیامی از کسی نداشت اما درباره برخی موضوعات هسته ای بحث کردیم.

رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران پس از ورود به وین در فرودگاه این شهر در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار اعزامی ایرنا مبنی اینکه با توجه به نقش عمان در میانجیگری میان ایران و آمریکا، آیا آقای یوسف بن علوی در سفر غیررسمی خود به تهران حامل پیامی از سوی آمریکایی ها بود و درباره مذاکرات هسته ای نیز با وی مذاکره شد؟ گفت: ما از نقش دولت عمان به عنوان همسایه خوب ایران که دیدگاههایش را منتقل و تبادل نظر کرده است، استقبال کرده ایم.

وزیر امور خارجه با قدردانی از میزبانی دولت عمان در مذاکرات مسقط تصریح کرد: آقای بن علوی در چارچوب روابط دو جانبه و گفت و گوهای منطقه ای به ایران آمده بود و پیامی از کسی نداشت و از نقشی که عمان داشته، استقبال می کنیم.

خبرنگار ایرنا از ظریف پرسید: آیا بطور مشخص درباره مسایل و مذاکرات هسته ای با آقای یوسف بن علوی مذاکره داشتید؟

وزیر امور خارجه پاسخ داد: طبیعی است که وقتی دو روز قبل از سفر ایشان در مسقط بودیم و درباره مسایل هسته ای صبحت کردیم، درباره برخی موضوعات هسته ای هم در دیدار با وی بحث شود.

ظریف در عین حال با خنده گفت که اما موضوعات دیگری هم هست که علاقه مندیم درباره آن صحبت کنیم.

افزود: ما وارد مرحله آخر مذاکرات شدیم. فکر می کنم همانطور که از ابتدا گفتیم در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی برای رسیدن به راه حل داشته باشد، پیشنهادهای متعددی برای اینکه اطمینان حاصل شود، برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است، وجود دارد و مطرح شده است .

ظریف اضافه کرد: این پیشنهادها می تواند یک راه حل و یا راه حل های متعدد بسیار مناسبی را ارائه دهد . لذا هنوز این امکان هست در صورتی که طرف مقابل ، اراده سیاسی را برای اتخاذ تصمیم سخت برای اینکه ارائه خط قرمزهای بی معنا که برای خوشامد گروههای فشار است، کمکی نه به حل مشکل می کند و نه کمکی به عدم اشاعه.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: ما با این هدف به وین آمده ایم که انشاء الله با تلاش تا روز آخر به نتیجه مناسب که منافع مردم ایران در آن لحاظ شده باشد و حقوقشان محترم شمرده شده باشد، اگر نگرانی مشروعی هم جامعه بین المللی دارد، رفع شده باشد، به این راه حل برسیم .

یقین دارم مردم ایران چه کسانی که در گفته ها و نوشته هایشان از مذاکرات حمایت کردند و چه آنها که نقد می کنند، ظریف گفت: همه مردم ایران در دلشانٰ امیدشان سربلندی کشور از این مذاکرات بوده است .یقین دارم حتی منتقدین ما را از دعای خیرشان محروم نکرده اند و امیدوارم این روش ادامه داشته باشد.

وی تصریح کرد: اطمینان می دهم اگر بتوانیم به راه حلی برسیم که منافع کشور و مردم را لحاظ کند به توافق می رسیم. اگر بر اثر زیاده خواهی طرف مقابل، راه حل به دست نیاید، دنیا متوجه شده است که جمهوری اسلامی ایران به دنبال راه حل، تفاهم و تعامل سازنده است و از حقوق و عزت و سربلندی کشور دست برنمی دارد.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: آنچه برای این هفته لازم است این است که با اعتماد به نفس ، همه گروهها و افراد کاری کنند که با نشان دادن همدلی و وحدت ملی نتیجه هر چه باشد چه توافق باشد و چه ایستادگی در برابر زیاده خواهی، روز سوم آذر انشاالله پیروزی ملی در رسیدن به اهدافی باشد که از این مذاکرات به دنبال آن بودیم؛ توافق در صورتی که توافق امکان پذیر باشد و نشان دادن عزم ایران برای پیگیری حقوقش بر اساس اصول تعامل و همکاری و مقاومت در برابر زیاده خواهی.

وی در پاسخ به سوالی درباره موارد اختلافی و نیز اینکه آیا اجلاس در سطح وزرای خارجه برگزار خواهد شد؟ گفت: بر اساس توافق تا زمانی که روی همه موضوعات توافق نشده باشد، روی هیچ موضوعی توافق نشده است. همه موضوعات مورد اختلاف است اما بحث اصلی که مدتها وقت همه ما را گرفته، حدود غنی سازی یعنی میزان و نحوه اوج گرفتن غنی سازی به سمت غنی سازی برای تامین نیازهای صنعتی و سوخت نیروگاه بوشهر بوده است نه اصل غنی سازی.

در مورد تحریم ها نیز گرایشی در کشورهای غربی به ویژه مقامات آمریکایی بوده که فکر می کنند تحریم ها برایشان منفعتی داشته و راه حل است که لذا تحریم ها هم مورد اختلاف است .

کلید واژه ها: بن علوی برنامه هسته اي ايران برنامه هسته ای ایران مذاکرات مذاكرات هسته اي ايران


نظر شما :