هر توافقی با ایران قبل از موفقیت در کنگره قربانی شده است

۲۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۹:۵۶ کد : ۱۹۴۰۹۵۱ سرخط اخبار

نشریه نیوزویک در گزارشی ضمن توجه به نقش کنگره آمریکا و نفوذ لابی صهیونیسم در آن، از مخالفت اعضای کنگره با هرگونه توافق احتمالی با ایران خبر داد.

به گزارش فارس زمانی که به کنگره آمریکا می نگریم متوجه می شویم که دموکرات ها و جمهوری خواهان طی چند ماه گذشته اختلافات عدیده ای با یکدیگر داشته ند، اما زمانی که موضوع برنامه هسته ای ایران و تحریم این کشور مطرح می شود، با هم صدایی اعضای دو حزب مواجه می شویم. وزن سیاسی حامیان رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا در زمان عقد توافق ژنو به خوبی عیان شد. هم اکنون نیز در آستانه آخرین دور از مذاکرات هسته ای نباید از نقش حامیان تمام قد رژیم اسرائیل در کنگره غافل شد.

نشریه آمریکایی نیوزویک در گزارشی تحلیلی به نقش لابی های صهیونیستی در کنگره آمریکا و موانعی که کنگره در راه توافق هسته ای با ایران ایجاد می کند، پرداخته است.

به گفته نیوزویک  نمایندگان حامی رژیم اسرائیل، بویژه نمایندگان کنگره جدید با برخورداری ایران از سانتریفیوژهای غنی سازی طی چند دهه آتی مخالفند و از طرف دیگر با تمدید مذاکرات نیز موافق نیستند. این نمایندگان اوباما و دولت آن را متهم به عدم واقع بینی می کنند.

بر اساس این گزارش مخالفت ها و انتقادات شدید کنگره از سیاست خارجی اوباما، به طور قطع با واکنش وی رو به رو خواهد شد و به احتمال زیاد رئیس جمهور به وتوی قوانینی خواهد پرداخت که کنگره در زمینه مذاکره و توافق با ایران به امضاء می رساند، اما ترکیب کنگره جدید این امکان را فراهم می آورد که کنگره وتوی رئیس جمهور را باطل کند. کنگره جمهوری خواه براحتی می تواند با کسب دو سوم اکثریت آراء در سنا و مجلس نمایندگان وتوی رئیس جمهور را بی اثر کند.

بنا بر این گزارش مخالفت بخش هایی از کنگره به نادیده گرفتن توافق با ایران به عنوان پیروزی بزرگ اوباما در سیاست خارجی محدود می شود، اما بخش های دیگری از کنگره به ویژه نمایندگان حامی اسرائیل در سنا از احتمال توافق بد با ایران اظهار نگرانی کرده و هم صدا با نتانیاهو توافق بد را به عنوان تهدیدی وجودی خوانده اند.

نیوزویک در ادامه به بیانیه مشترک « مارک کرک» و « رابرت منندز» سناتورهای آمریکایی که در دوازدهم نوامبر منتشر شد، اشاره می کند. بر طبق این بیانیه تنها توافقی خوب توصیف شده بود که بتواند به کلی برنامه هسته ای ایران را متوقف کند و احتمال هرگونه انحراف  آن به سوی تسلیحات را از میان ببرد. این دو سناتور هشدار داده بودند که در صورتی که توافق با ایران محدودیت های لازم را روی برنامه هسته ای ایران اعمال نکند و شفافیت مورد نظر در مورد برنامه هسته ای ایران حاصل نگردد، کنگره همانند گذشته به طور جدی وارد عمل خواهد شد.

منندز و کرک از مهم ترین چهره های طراح نظام تحریم ها علیه ایران هستند. در اویل سال جاری این دو سناتور لایحه ای را طراحی کردند که به موجب آن در صورت عدم توافق با ایران تا پایان مهلت مقرر و یا در صورت عدم توقف توانمندی غنی سازی ایران در توافق هسته ای، تحریم های بیشتری به طور خودکار بر ایران اعمال خواهد شد. اگر چه با وساطت «هری رید» رهبر اکثریت سنا این طرح در صحن علنی سنا برای رای گیری مطرح نشد، اما با تغییر ترکیب کنگره اوضاع به گونه دیگری پیش خواهد رفت و « میچ مک کونل» رهبر احتمالی اکثریت سنای جدید با به رای گذاشتن این لایحه موافقت خواهد کرد. لابی آیپک نیز با اعمال فشار بر قانونگذاران، شانس تصویب آن را بالا خواهد برد.

بدین ترتیب مشاهده می گردد که توافق با ایران از پیچیدگی های بسیاری برخوردار است. این توافق تنها به نظر دولت هایی که سر میز مذاکرات حاضر می شوند، محدود نمی شود، به عبارتی هرگونه توافق با ایران قبل از امضاء در واشنگتن و کنگره قربانی شده است.

کلید واژه ها: برنامه هسته اي ايران برنامه هسته ای ایران مذاکرات مذاكرات هسته اي ايران


نظر شما :