نماینده کنگره: غنی‌سازی باید به کلی متوقف شود

۲۷ آبان ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۷ کد : ۱۹۴۰۹۴۵ سرخط اخبار

نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در یادداشتی در روزنامه «هیل» ضمن انتقاد از رویکرد اوباما در مذاکرات هسته ای، خواهان توقف کامل برنامه غنی سازی ایران شد.

به گزارش فارس «الیانا لتینن» عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا و رئیس کمیته فرعی خاورمیانه و شمال آفریقا در یادداشت خود در روزنامه هیل ضمن انتقاد از عملکرد دولت اوباما در مذاکرات هسته ای با ایران، خواستار لغو کامل برنامه غنی سازی ایران شده است.

لتینن پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای را به عنوان فرصتی معرفی کرده است که نشان می دهد مذاکرات هسته ای با ایران مانند سایر مذاکرات نخواهد بود. وی مدعی شده است که ممکن است اوباما حق غنی سازی ایران را بپذیرد، اما کنگره به هیچ عنوان با این موضوع کنار نخواهد آمد.

این نماینده جمهوری خواه در ادامه مدعی شده است که برخورداری ایران از فن آوری غنی سازی تهدیدی علیه آمریکا و متحدان منطقه ای آن است. دولت اوباما نیز در توافق هسته ای موقت ژنو دچار اشتباه فاحشی شده است چرا که در ازای ایجاد محدودیت های کوچک در برنامه هسته ای ایران، با کاهش تحریم ها علیه ایران موافقت کرد.

لتینن تحریم ها را به عنوان اهرمی علیه جمهوری اسلامی واجد ارزش فوق العاده ای خوانده که دولت اوباما در درک اهمیت آن و اهداف وضع آن دچار سوء تفسیر شده است. وی دولت اوباما را متهم به کوته نظری در فهم اهمیت تحریم ها کرده است.

بنا بر اخبار منتشر شده اوباما بر آن است که در مقابل امتیازاتی به کاهش، تعلیق و چشم پوشی از بخش هایی از تحریم ها بپردازد، اما اوباما از چنین اختیاراتی برخوردار نیست.

در بخش دیگری از این یادداشت نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا ضمن متهم کردن ایران به حمایت از تروریسم مدعی شده است که کاهش تحریم ها می تواند به شکل چشم گیری با منافع آمریکا در تضاد باشد. وی کاهش تحریم ها را مغایر با امضای مجدد وضعیت اضطراری علیه ایران دانسته است.

در نهایت وی موفقیت مذاکرات و تلاش های دیپلماتیک را نه در بالا بردن نقطه گریز هسته ای ایران، بلکه در تحت فشار قرار دادن ایران و توقف کامل آنچه برنامه تولید تسلیحات هسته ای خوانده، معرفی کرده است و خواستار نقش و اختیارات گسترده تر کنگره در موضوع مذاکرات هسته ای ایران شده است.

کلید واژه ها: دولت اوباما برنامه هسته اي ايران برنامه هسته ای ایران مذاکرات مذاكرات هسته اي ايران


نظر شما :