چاووش‌اوغلو: رژیم اسد فاقد مشروعیت کافی برای اداره سوریه است

۲۶ آذر ۱۳۹۳ | ۱۹:۲۴ کد : ۱۹۴۲۰۲۳ سرخط اخبار

وزیر خارجه ترکیه گفت: درباره عراق و سوریه به صورت صمیمانه صحبت کردیم و اینکه آرامش و صلح و ثبات در عراق مورد حمایت ما قرار گرفت.

به گزارش فارس، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که بامداد امروز -چهارشنبه- به منظور دیدار و گفت وگو با همتای ایرانی خود و دیگر مقامات کشورمان به تهران سفر کرده، پس از دیدار با ظریف در نشست خبری مشترک به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد.

چاووش اوغلو در ابتدای این نشست خبری ضمن قدردانی از ظریف گفت: این اولین دیدار من از کشور برادر و دوست است.

وی اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اوایل سال آینده میلادی به تهران سفر می کند.

وزیر خارجه ترکیه عنوان کرد: در نشست امروز مسائل متفاوتی را بررسی کردیم و برای مناسبات اهمیت ویژه ای قائل هستیم.

وی با بیان اینکه در این دیدار مسائل منطقه را بررسی کردیم، یادآور شد: در سال گذشته حجم روابط تجاری ما کاهش داشته و امیدواریم با اتخاذ تدابیری برای هدف ۳۰ میلیار دلاری تلاش کنیم.

وزیر امور خارجه ترکیه درباره مشکل حمل و نقل کامیون های دو کشور گفت: در این باره توافق نظر داریم که این مسئله حل شود، اما وزرا و مسئولان ذیربط را موظف کرده ایم که با بررسی موضوعات فنی این مسئله را حل کنند.

وی گفت: درباره عراق و سوریه به صورت صمیمانه صحبت کردیم و آرامش و صلح و ثبات در عراق مورد حمایت ما قرار گرفت. حفظ تمامیت ارضی عراق و مشارکت تمامی گروه ها و جناح ها در دولت عراق مورد توافق طرفین در این دیدار بود.

چاووش اوغلو مهمترین تهدید در منطقه را تروریسم برشمرد و با بیان اینکه ایران و ترکیه آسیب های زیادی از تروریسم متحمل شده اند، عنوان کرد: برای مبارزه با تروریست ها به توافق رسیده ایم. در موضوع مبارزه با ترور کشورهای مختلف دیدگاه های متفاوتی دارند ولی تنها کشورهایی که در تمام ابعاد آماده همکاری دوجانبه هستند ایران و ترکیه بوده که اراده جدی برای مقابله با تروریسم دارند.

وی در عین حال یادآور شد: البته تفاوت دیدگاه ها بین دو کشور وجود دارد، اما این تفاوت دیدگاه ها تاثیری بر روابط دو کشور نداشته و ندارد.

چاووش اوغلو در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ با ذکر این نکته که برای روابط دو کشور اهمیت زیادی قائل هستیم، عنوان کرد: اگرچه در برخی از موضوعات تفاوت دیدگاه هایی داریم، اما این تفاوت دیدگاه ها تاثیری ندارد. ما همواره در کنار ایران بوده و در مذاکرات ایران و 1+5 موضع ما مشخص و صریح است.

وی با بیان اینکه از گذشته تا کنون این مذاکرات مورد حمایت ما بوده و از حل این مسئله از طریق مذاکره و به صورت صلح آمیز حمایت کرده ایم و همواره بر آن تأکید داشته ایم، افزود: ما همواره از حق ایران در دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای حمایت می کنیم. ما مخالف سلاح هسته ای هستیم و برخی کشورها در اطراف ما مجهز به این سلاح ها هستند، اما ما از بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته ای حمایت می کنیم.

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه ما قبلاً تلاش هایی را در خصوص حل موضوع هسته ای ایران انجام داده و به نتایجی نیز رسیده ایم، خاطرنشان کرد: اگر به آن تلاش ها ادامه داده بودیم این مسئله حل شده بود و امیدواریم مذاکرات کنونی منتج به نتیجه شود.

چاووش اوغلو با اشاره به تمدید هفت ماه و هفت روزه توافقنامه ژنو و با ذکر این نکته که تمدید مذاکرات ایران و 1+5 مورد حمایت ترکیه نیز هست، اظهار داشت: از هرگونه تلاش برای به نتیجه رسیدن مذاکرات حمایت می کنیم و راهکاری که دو طرف اتخاذ کرده اند راه و مسیر درستی است.

وی ادامه داد: ما همواره در این مذاکرات در کنار ایران بوده ایم و معتقدیم که مواضع ایران درست بوده و هیچ وقت تحریم های وضع شده علیه ایران را درست نمی دانیم.

وزیر خارجه ترکیه همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا سیاست کنونی ترکیه در منطقه باعث حفظ صلح و ثبات در منطقه می شود، عنوان کرد: ما برای حل مشکلات منطقه خواستار ادامه مذاکره با ایران هستیم. حاکمیت بایستی همه قومیت ها را شامل شود و در عراق همه مردم در حاکمیت مشارکت داشته باشند. آقای ابراهیم جعفری سفری به آنکارا داشت و داود اوغلو به بغداد سفر کرد و قرار است 25 دسامبر حیدر العبادی نخست وزیر عراق به همراه 15 وزیر خود برای تشکیل اولین جلسه شورای راهبردی به آنکارا سفر کند.

به گزارش خبرنگار فارس، در حالیکه بشار اسد با رأی مردم انتخاب شده وزیر خارجه ترکیه در تهران مدعی شد که رژیم اسد فاقد مشروعیت کافی برای اداره سوریه است، افزود: در سوریه حاکمیتی باید بر سر کار باشد که تمام مردم کشور تحت پوشش قرار دهد و بیانگر تمام مواضع مردم این کشور باشد.

چاووش اوغلو اظهار داشت: صلح و ثبات در سوریه مد نظر ماست. ممکن است ایران و ترکیه در این زمینه دیدگاه متفاوتی داشته باشند، ولی هر دو کشور همکاری می کنیم تا راهکاری مشترک برای سوریه پیدا کنیم.

کلید واژه ها: تفاوت دیدگاه


نظر شما :