استفاده ریاض از زرادخانه گرانقیمت

تسلیحاتی که عربستان در جنگ یمن استفاده می‌کند

۱۷ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۰ کد : ۱۹۴۵۷۸۸ ترجمه برگزیده خاورمیانه
مقامات سعودی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه اعلام کردند که در حمله علیه حوثی ها از بیش از صد جنگنده استفاده کرده‌اند. براساس گزارش واشینگتن پست، بسیاری از این جنگنده‌های اف- 15 احتمالاً از رده SA هستند.
تسلیحاتی که عربستان در جنگ یمن استفاده می‌کند

دیپلماسی ایرانی: حمله ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی به یمن، جنگ داخلی این کشور را پیچیده کرده است. سرعت، دامنه و قاطعیت اقدام عربستان سعودی همچنان برای جهان از جمله ایالات متحده غیرمنتظره است. حمله ای که آمریکایی ها هم تنها هشدار کوتاهی درباره آن دریافت کرده بودند. شورشیان حوثی که متعلق به مذهب زیدی از اسلام شیعه و مورد حمایت ایران قرار دارند، هدف حمله سعودی ها هستند. حوثی ها دلیلی قوی برای ترس عربستان سعودی هستند که کشوری با قابلیت لجستیکی و برقراری ائتلاف جنگی ای بزرگ و زرادخانه مهیبی است. هم اکنون عربستان سعودی 150 هزار نیرو در مرزهای یمن مسقر کرده است، امری که موجب نگرانی از به وجود آمدن آتشی عظیم در خاورمیانه شده است. در ادامه به تسلیحات جنگی سعودی ها که حوثی ها باید از آنها بترسند اشاره می شود.

جنگنده های اف- 15

مقامات سعودی در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه اعلام کردند که در حمله علیه حوثی ها از بیش از صد جنگنده استفاده کرده اند. براساس گزارش واشینگتن پست «بسیاری از این جنگنده های اف- 15 احتمالاً از رده SA هستند که در رده اف- 15 های رده E معروف به عقاب تهاجمی ساخته ایالات متحده قرار می گیرند که نیروی هوایی آمریکا به طور منظم در حملات هوایی علیه داعش در عراق و سوریه از آن ها استفاده می کند.»

مقامات سعودی تایید کرده اند که این هواپیماها بر اساس قرارداد 29.4 میلیارد دلاری که در سال 2010 منعقد شد، خریداری شده اند. در آن زمان 84 فروند جنگنده اف- 15 جدید به همراه دیگر هواپیماها به عربستان فروخته شد. در آن زمان سعودی ها اعلام کردند که هزاران موشک که بر روی این هواپیما نصب می شوند، هم خریداری کرده اند. این قرارداد بزرگترین معامله نظامی تاریخ ایالات متحده بود.

هواپیماهای سعودی در حملاتی که به صنعا، پایتخت یمن داشتند، پایگاه های هوایی، نظامی و پدافند هوایی را مورد هدف قرار دادند، آنها همچنین پایگاه حوثی ها در شهر تعز در جنوب یمن را هم مورد حمله قرار دادند. براساس ادعای سعودی ها آنها کنترل کاملی بر فضای هوایی یمن دارند و تاکنون چندین تن از رهبران حوثی ها را کشته اند.

هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی

عربستان سعودی همچنین دارای هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی رده H-64D هم هست. سعودی ها در سال 2010، 36 فروند از این هلیکوپتر را از ایالات متحده خریداری کردند. از این هلیکوپترها می توان در زمان انجام عملیات زمینی استفاده کرد. براساس برخی گزارش ها، حمله هلیکوپترهای سعودی پیش از این هم در یمن صورت گرفته بود. در سال 2009، در جریان حمله دولت یمن با عنوان «عملیات زمین سوخته» علیه حوثی ها، سعودی ها هم پس از حمله حوثی ها به قلمروی عربستان، وارد درگیری ها شدند.

آپاچی طولی 67 فوتی دارد و ملخ اصلی چهار تیغه به طول 48 فوت دارد، همچنین یک ملخ چهار تیغه کوتاه در قسمت دم دارد. این هلیکوپتر قادر به حمل انواع جنگ افزار و فعالیت در روز و شب است. همچنین دارای دو موتور و یک کابین برای دو سرنشین است. خلبان در قسمت عقب کابین و کمک خلبان یا توپچی در قسمت جلوی کابین قرار دارد. شعاع عملیاتی این هلیکوپتر 150 کیلومتر است.

نیروهای زمینی هنوز وارد یمن نشده اند، اما وقوع عملیات نظامی محتمل است، همچنین مصر اعلام کرده است که آماده اعزام نیرو به یمن برای مبارزه با حوثی ها در کنار عربستان سعودی است. در هرگونه عملیات نظامی زرادخانه تسلیحاتی سعودی ها به همراه هلیکوپترهای آپاچی می تواند موثر واقع شود.

موشک های تاو

موشک های تاو، موشک های بی سیم هدایت شونده ای هستند که رده های مختلفی از جمله سنگرشکن را دارند. موشک های تاو موشک های دوربرد، با دقت بالا، ضد زره و ضد سنگر هستند که امروزه در سراسر جهان استفاده می شوند. ایالات متحده موشک های تاو زیادی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته است. در آوریل 2014، شرکت ریتیون اعلام کرد که با عربستان سعودی قراردادی 750 میلیون دلاری برای فروش 14 هزار موشک تاو 2 بسته است. موشک تاو 2، موشکی ضد تانک و ضد زره است که برای نابودی تانک ها طراحی شده است.

اگر عربستان سعودی بخواهد از موشک های تاو در یمن استفاده کند، حوثی ها خسارات جبران ناپذیری دریافت خواهند کرد، چون در آن هنگام فضای عملیاتی و تدارکاتی آنها مورد حمله قرار می گیرد و آنها به سختی می توانند به پایگاه هایشان در کوهستان عقب نشینی کنند.  

منبع: نشنال اینترست/ مترجم: حسین هوشمند  

انتشار اولیه: دوشنبه 10 فروردین 1394 / انتشار مجدد: دوشنبه 17 فروردین 1394

کلید واژه ها: یمنعربستانتسلیحاتحوثی هاتاو اف-15جنگ یمن


نظر شما :