ادعای مخالفت نامزد دموکرات‌

موضع کلینتون در قبال توافق ایران چیست؟

وقتی از سابان پرسیده شد که موضع کلینتون در قبال چارچوب توافق با ایران که اخیراً به دست آمده چیست؟ سابان مدعی شد که «موضع وی را می‌دانم و نمی‌توانم درباره آن صحبت کنم.»
موضع کلینتون در قبال توافق ایران چیست؟

دیپلماسی ایرانی: حیم سابان، حامی مالی دیرینه و میلیاردر کلینتون، در مصاحبه ای که با شبکه یک اسرائیل داشت از تعهد هیلاری کلینتون به اسرائیل دفاع کرد. این مصاحبه پس از اعلام نامزدی وزیر خارجه سابق در انتخابات مقدماتی دموکرات ها برای ریاست جمهوری سال 2016 صورت گرفته است. کلینتون در حالی به طور رسمی در انتخابات اعلام نامزدی کرد که کاندیدای بلامنازع دموکرات ها در این انتخابات است و در نظرسنجی هایی که هم اکنون انجام می شوند، از دیگر رقبای جمهوری خواهش جلوتر است.

 وقتی از سابان پرسیده شد که موضع کلینتون در قبال چارچوب توافق با ایران که اخیراً به دست آمده چیست؟ سابان مدعی شد که «موضع وی را می دانم و نمی توانم درباره آن صحبت کنم.» وقتی خبرنگار در این زمینه اصرار کرد، سابان در پاسخ گفت: «تمام چیزهایی که کلینتون به آنها فکر می کند و تمام کارهایی که وی انجام می دهد، همیشه برای اسرائیل خوب است. نیازی نیست در این باره نگران باشیم.» همین اظهارات موجب شد تا نائومی فریدمن از هیل به این نتیجه برسد که «کلینتون مخالف توافق است». این نتیجه گیری برخلاف بیانیه کلینتون و استقبال از توافق که آن را «گامی مهم» نامید، قرار دارد. کلینتون تایید کرده است که «مشکلات همیشه در جزئیات است. اما دیپلماسی این شایستگی را دارد تا شانسی برای رسیدن به موفقیت داشته باشد.»

شواهد کمی دال بر این وجود دارد که هیلاری کلینتون با توافق به دست آمده میان گروه 1+5 و ایران مخالف باشد. اما پیوندهای میان کلینتون و سابان نشان دهنده روابط مهمی میان این دو در زمینه مواضع سیاست خارجی کمپین وی و اعلام موافقت یا مخالفت با توافق هسته ای با ایران است.

سابان یک مرکز حامی اسرائیل است که وابسته به دموکرات ها است که با ولخرجی هزینه های بنیاد ریاست جمهوری بیل کلینتون را به همراه بنیاد آموزش اسرائیل-آمریکا تامین می کند. این بنیاد بازوی کمک مالی آیپک است که به همراه دیگر پروژه ها سفرهای اعضای کنگره به اسرائیل را سازماندهی می کند.

مابین سال های 2008 تا 2013، بنیاد خانوادگی سابان بیش از 8 میلیون دلار به بنیاد ریاست جمهوری کلینتون در لیتل راک، آرکانزاس و 5 میلیون دلار به بنیاد آموزش اسرائیل- آمریکا اعطا کرده است. آیپک که درباره چارچوب توافق سکوت کرده، هشدار داده است که «توافق نهایی می تواند ایران را به عنوان یک کشور در آستانه هسته ای شدن قرار دهد.»

سابان حتی پایش را فراتر از این موضوع می گذارد. وی که در نشست شورای اسرائیلی-آمریکایی در ماه نوامبر در کنار شلدن ادلسن، ابرحامی مالی جمهوری خواهان سخنرانی می کرد، از تاکتیک دولت اوباما در مذاکرات انتقاد کرد و مدعی شد که «ما هویج های زیادی نشان داده ایم در حالی که از چماق های کمی استفاده کرده ایم.» وی همچنین هشدار داده است که برای دفاع از اسرائیل در مقابل ایران، اگر لازم باشد باید ایرانی ها را بمباران کرد.

علاوه بر این سابان که داری تابعیت دوگانه اسرائیلی و آمریکایی است، حامی ارتش اسرائیل هم هست. مابین سال های 2008 تا 2013، سابان 7.43 میلیون دلار به گروه دوستان نیروهای دفاعی اسرائیل، کمک کرده است. براساس اسناد مالیاتی، این گروه از اعضای نیروهای دفاعی و خانواده های سربازان قربانی حمایت می کند.

برخلاف آن چه سابان گفته است، هیچ مدرک واقعی برای این که ثابت کند هیلاری کلینتون مخالف چارچوب توافق یا تلاش های دولت اوباما برای دستیابی به توافق بر سر برنامه هسته ای ایران باشد، وجود ندارد. اما اشتیاق سابان از این که خودش را مطلع نشان دهد و ارتباط دوستانه ای که با کلینتون و سازمان های حامی اسرائیل دارد، شواهدی احتمالی از این است که وی چگونه در 19 ماه آینده و احتمالاً پس از آن، بر سر این مسائل با هیلاری کلینتون لابی خواهد کرد.

منبع: لوب لاگ/ مترجم: حسین هوشمند

انتشار اولیه: چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394 / انتشار مجدد: دوشنبه 7 اردیبهشت 1394

کلید واژه ها: سابان هیلاری کلینتون توافق هسته اي ايران اسرائيل


نظر شما :