سعودی‌ها باید مانند سران نازی‌ محاکمه شوند

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۰۴:۲۵ کد : ۱۹۴۷۳۵۱ سرخط اخبار
آیت الله صادق آملی لاریجانی اظهار کرد: براساس معیارهای بین المللی سعودی ها به خاطر ارتکاب جنایت جنگی در یمن باید مانند سران نازی محاکمه شوند.

به گزارش خبرگزاری میزان، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با اشاره به «نیاز فوری و ضروری مردم بی پناه و مظلوم یمن به غذا و دارو»، جلوگیری از رساندن کمک های غذایی و دارویی به مردم این کشور را غیر قابل قبول و موجب تاسف دانست و افزود: مسئولان کشورهای غربی به ویژه آمریکایی ها معیارهای دوگانه خود درباره حقوق بشر را در یمن نیز اعمال کرده اند و با اینکه از حربه های همیشگی خود برای مطرح کردن ادعاهای حقوق بشری استفاده می کنند اما در جنایتهای یمن طوری برخورد کردند که انگار مردم مظلوم و بی پناه یمن بشر نیستند وگرنه چطور می توانند تجویز کنند که هفته های متوالی به یک ملت بی دفاع حمله شود و بر سر زن و مرد و پیر و جوان آن کشور بمب ریخته شود و از رساندن کمک های فوری به این مردم بی دفاع جلوگیری شود.
 
جنایت علیه بشریت در یمن

رئیس دستگاه قضا با تاکید بر اینکه مطابق اساسنامه دیوان بین المللی کیفری جنایتهای رژیم سعودی در یمن جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است، اظهار کرد: هر آنچه در یمن اتفاق افتاده است مطابق مواد هفتم و هشتم اساسنامه دیوان بین المللی کیفری مصداق جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی است.

آیت الله آملی لاریجانی در تشریح مواد هفتم و هشتم این اساسنامه افزود: با اینکه مطابق مواد مصوبه این اساسنامه صدق جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت بسیار سخت گیرانه و با قیود مختلف تدوین شده است اما مطابق قیود و بندهای همین اساسنامه هم جنایتهای صورت گرفته در یمن جنایت علیه بشریت محسوب می شود و محکوم است.

رئیس قوه قضاییه به برخی قیود ذکر شده در اساسنامه دیوان بین المللی کیفری اشاره و تاکید کرد: در بند اول ماده هفتم این اساسنامه درباره مصادیق جنایت علیه بشریت چندین قید آمده که از جمله آن حمله گسترده و نظاممند علیه کشور ها و ملت هاست و کاملاً مسلم و اثبات شده است که حمله سعودی ها به مردم مظلوم یمن یک جنایت برنامه ریزی شده و هدف دار است که هفته های متوالی نیز ادامه یافته است.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: همانگونه که در بند ب ماده ۸ اساسنامه آمده است: «تدارک حملاتی با علم به اینکه این حملات، منجر به کشتار انبوه مردم بی دفاع می شود و یا آسیب های جدی و وسیع به منابع ملی وارد می سازد و در مقایسه با هر نوع هدف نظامی، زیاده روی به شمار می رود» و همچنین در بند ج ماده ۸ اساسنامه آمده است: «حملات عامدانه به اهداف غیرنظامی همچون کلیسا ها، مدارس، موزه ها، بیمارستان ها و دیگر اماکنی که اهمیت تاریخی و فرهنگی دارد و سرانجام استفاده از گازهای سمی و خفه کننده»، در حملات به یمن نیز شاهد کشتار مردم بی دفاع و حمله گسترده به مراکز عمومی و غیرنظامی هستیم که قطعاً مصداق جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: در زمان تصویب این اساسنامه ۱۲۰ کشور به آن رای مثبت دادند اما آمریکا و چند کشور دیگر به آن رای ندادند.

آیت الله آملی لاریجانی با ابراز تاسف نسبت به حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر از جمله آمریکا و فرانسه از جنایات سعودی ها گفت: ما معتقدیم که ملت یمن با ایستادگی و مقاومت و اتحاد و همدلی خود و با دعای خیر مردم مسلمان دنیا و کمک های مادی و معنوی مسلمانان، در این جنگ پیروز خواهند بود و ظالمان همچون همیشه راه به جایی نخواهند برد.

خواب تجزیه عراق تعبیر نخواهد شد

رئیس دستگاه قضا در ادامه به شرایط این روزهای عراق و برخی اظهارنظر ها درباره تجزیه این کشور اشاره وتاکید کرد: آمریکایی ها با ادعای دروغین مانند یافتن سلاح های هسته ای و حمایت و نجات مردم عراق به این کشور لشکرکشی کردند و جنایت های زیادی انجام دادند و با از بین بردن زیرساخت های این کشور، مانند آنچه اکنون در یمن اتفاق افتاده است، اکنون مرتب از تجزیه عراق سخن می گویند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه «خواب دشمنان اسلام در تجزیه عراق و تجزیه کشورهای منطقه هیچ گاه تعبیر نخواهد شد»، راه حل برون رفت عراق از توطئه های استکباری را بازگشت مردم عراق به هویت خود و همدلی و تکیه بر وحدت تاریخی شیعه و سنی در این کشور و تکیه بر مرجعیت دانست و گفت: مردم و دولت عراق نیز با همدلی خود می توانند بر داعش و خیال خام دشمنان در تجزیه کشور خود پیروز شوند و خواسته دشمن که یکبار دیگر می خواهد همچون قرون گذشته کشورهای منطقه را به تجزیه بکشاند، قطعاً محقق نخواهد شد و شکست خواهد خورد.
 
زیاده خواهی غربی ها در مذاکرات هسته ای

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود درباره مذاکرات هسته ای ضمن اعلام حمایت از تیم مذاکره کننده بر ضرورت انجام مذاکرات در چارچوب خطوط قرمز نظام نیز تاکید کرد و افزود: متاسفانه این روز ها شاهدیم که آمریکا یی ها برخلاف پیغام های اولیه خود مبنی بر مذاکره با ایران درباره موضوع هسته ای، آرام آرام بر زیاده خواهی ها و زیاده گویی های خود می افزایند و سخنانشان با ادعاهای روزهای نخست مذاکرات متفاوت شده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند طرف مقابل ما دشمنی غدار و فریبکار است و امروز به خوبی می بینیم که آمریکایی ها وکشورهای ۱+۵ از رفتارهای متواضعانه خود در مقابل ایران، آرام آرام فاصله گرفته و خواسته های جدیدی مطرح می کنند که با گذشته فرق دارد و نامربوط، نامعقول و خارج از چارچوب اولیه مذاکرات است.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: باید از تیم مذاکره کننده ایران که فرزندان همین مرز و بوم اند و متعهد و آگاه اند، حمایت کرد تا بتوانند با صلابت و آگاهی و بصیرت کامل در چارچوب اهداف و سیاستهای نظام حرکت کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه ایران اسلامی دارای منابع عظیم طبیعی و سرمایه های انسانی گرانب ها، استعدادهای درخشان و دانشمندان آگاه و شناخته شده است افزود: راه حل مقابله با زیاده خواهی غربی ها برگشت به توانمندی های داخلی و اتکا بر آنهاست چرا که اگر غربی ها فکر کنند که ایران به خاطر مشکلات اقتصادی پای میز مذاکره نشسته است توقعات خود را افزایش خواهند داد.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی درخصوص سند چشم انداز قوه قضاییه ادامه یافت. همچنین در این جلسه رئیس سازمان بازرسی کل کشور گزارشی از سفر رئیس آمبودزمان کشور دانمارک به ایران را ارائه داد.
 

کلید واژه ها: جنایت علیه بشریت لاریجانی قوه قضاییه جنایت جنگی


نظر شما :