داعش به جنوب غرب افغانستان رسید

۰۵ خرداد ۱۳۹۴ | ۲۱:۲۵ کد : ۱۹۴۸۱۰۴ سرخط اخبار
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه شرایط خوبی در افغانستان مشاهده نمی شود، گفت: در حال حاضر داعش در جنوب غرب افغانستان در حال شکل گیری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از خراسان رضوی، علیرضا رشیدیان ظهر امروز  در دیدار با سفیر آلمان در ایران در محل استانداری خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت های اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و علمی این استان اظهار کرد: ما در خراسان رضوی ظرفیت های عظیمی را نظیر معادن سنگ آهن، تولیدات کشاورزی و تولیدات بخش صنعتی را داریم و به جرأت می توان گفت معادن سنگ آهن ما در خواف از جمله بزرگ ترین معادن کشور بوده است.

وی افزود: همچنین زعفران که از محصولات کشاورزی ما برشمرده می شود به عنوان یک برند صادراتی بزرگ مطرح بوده و همچنین در حوزه محصولات باغی و زراعی معمولا رتبه های نخست تا 5 کشوری را به خود اختصاص داده ایم.

تعاملات اقتصادی خراسان رضوی با 80 کشور جهان

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه تعاملات اقتصادی این استان با 80 کشور در جهان انجام می شود، گفت: در واردات استان خراسان رضوی رتبه 11 و در صادرات رتبه 18 را دارا هستیم و تلاش هایی برای توسعه روابط اقتصادی با آلمان در سال های گذشته صورت گرفت که از جمله آن تشکیل اتاق تجارت و بازرگانی با یکی از ایالات آلمانی بوده که البته در آن راستا هیچ فعالیتی انجام نشد.

رشیدیان با بیان اینکه خراسان رضوی یکی از اتاق های فعال بازرگانی کشور را دارا بوده ادامه داد: حضور بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در خراسان رضوی به قدری قوی بوده که مسئول اتاق بازرگانی خراسان رضوی مسئول اتاق کشور است.

وی با اشاره به ظرفیت های گردشگری خراسان رضوی بیان کرد: بیشترین حجم ساخت و ساز هتل ها و سرمایه گذاری ها در بخش گردشگری در استان خراسان رضوی انجام می شود و در سال 2017 مشهد توسط آیسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شده است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اقدامات توسعه ای مشهد گفت: مشهد در مسیر توسعه در حال حرکت بوده و تا امروز خط یک قطار شهری، توسعه اش تا اواخر تابستان امسال تمام می شود و همچنین خط دو قطار شهری نیز کنده کاری ها و ساخت و ساز ابنیه اش به اتمام رسیده است و خط سه نیز در چند روز آینده نیز در مرحله اجرایی آغاز به کار می کند که راه اندازی این خطوط قطار شهری از جمله الزامات مشهد است.

رشیدیان با بیان اینکه با توجه به سیاست های دولت یازدهم و شخص رئیس جمهور امیدواریم شاهد روابط گسترده با کشور آلمان و به ویژه با استان خراسان رضوی باشیم، تصریح کرد: ما آمادگی این را داریم که با یکی از این ایالات این کشور تعامل و روابط اقتصادی خوب داشته باشیم.

وی با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری در خراسان رضوی گفت: در  سال گذشته 103 شرکت سرمایه گذاری خارجی در مشهد ثبت شرکت کردند و فکر می کنم با توجه به این روند بتوانیم از ظرفیت های سرمایه گذاری در مسیر گسترش روابط استفاده کنیم چرا که جایگاه آلمان در حوزه صنعت جایگاه شاخصی است.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه کشورش هیچ گاه خود را معطل نمی کند، ادامه داد: ما حتی در شرایط تحریم هم به توسعه کشور توجه داریم و تا آن جا که بتوانیم خودمان تولید می کنیم و هر جا که نیاز باشد از شرکای بیرونی نسبت به تهیه اقلام مشارکت می گیریم و امیدواریم در این مسیر بتوانیم همکاری خوبی با شرکت های آلمانی داشته باشیم که البته در حوزه راه آهن و خط سریع السیر در این حوزه بنا بود با شرکت های آلمانی کار کنیم اما به دلیل سیاست های تحریم آن ها از اداره کار منع شدند و امیدواریم کشور آلمان این زمینه فعالیت را برای تجار و گردشگران آلمانی حل کند.

شکل گیری داعش در جنوب غرب افغانستان

رشیدیان با اشاره به همجواری خراسان رضوی با کشور افغانستان گفت: ما بیشترین صادرات را به افغانستان داریم و می توانیم در این حوزه فعالیت های خوبی با کشور آلمان داشته باشیم البته شرایط امنیتی این کشور نیز مورد توجه بود که امیدواریم به یک امنیت پایدار برسد چرا که در حال حاضر شرایط خوبی برای افغانستان مشاهده نمی شود و حرکت هایی در زمینه شکل گیری داعش در جنوب غرب افغانستان مشاهده می کنیم.

وی تصریح کرد: دیداری با سفیر پاکستان در ایران داشتیم و من بر مسئله مبارزه با تروریسم بسیار تاکید کردم سفیر پاکستان در ایران از مبارزه گسترده در کشورشان در برابر تروریسم گفت و من بر این مسئله تاکید کردم که مبارزه نقطه ای با تروریسم نتیجه نمی دهد و باید یک همکاری بین المللی و منطقه ای در این زمینه شکل بگیرد چرا که ما تروریسم خوب و بد نداریم و این خبر خوشایندی نیست که تروریسم از شمال پاکستان خارج و به سمت جنوب افغانستان راهی شده است.

رشیدیان با تاکید بر اینکه آمادگی پذیرش هیئت های تجاری آلمانی را به خراسان رضوی داریم، گفت: همچنین در زمینه اعزام هیئت های تجاری ایرانی به آلمان و شرکت در نمایشگاه اقتصادی در مشهد و در ایالات آلمان و تعامل گسترده با تجار و تولیدکنندگان آمادگی داریم.

استاندار خراسان رضوی از ظرفیت عظیم این استان در بخش علمی یاد کرد و گفت: خراسان رضوی دارای 175 دانشگاه و مرکز آموزش عالی بوده و بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در کشور در دانشگاه فردوسی این شهر که در زمره بهترین دانشگاه های کشور بوده تحصیل می کنند.

همکاری های بین المللی در حوزه پناهجویان افغانستانی در ایران بسیار ناچیز است

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه این استان پذیرای 300 هزار پناهجوی افغانستانی است، گفت: ما تجربه خوبی در حوزه ساخت مهمان شهر تربت جام برای پناهجویان افغانستانی داشتیم و بیش از 4 هزار نفر در آن جا ساکن هستند.

این مسئول ادامه داد: این مهمان شهر با کمک های سازمان ملل اداره می شود اما در سفری که به آنجا داشتم پزشکان حاضر در مهمان شهر می گفتند که بیش از 6 ماه است که حقوق دریافت نکرده اند و متاسفانه باید گفت که همکاری های بین المللی در حوزه پناهجویان افغانستانی در ایران بسیار ناچیز است در حالیکه در همین استان خراسان رضوی هم اکنون بیش از 60 هزار دانش آموز و 1600 دانشجوی افغان در حال تحصیل بوده و بیش از 40 هزار مجوز کار برای آنها در استان صادر و در حال فعالیت هستند.

کلید واژه ها: خراسان خراسان رضوی استان خراسان استان خراسان رضوی


نظر شما :