می‌خواهیم توافق کنیم، اما نه به هر قیمتی

۱۵ تیر ۱۳۹۴ | ۲۲:۲۶ کد : ۱۹۴۹۶۰۷ سرخط اخبار
512390_638.jpgیک مقام ارشد ایرانی می گوید فضای مذاکرات خوب است و ایران می خواهد توافق حاصل شود، اما حاضر نیست توافق را به هر قیمیت بپذیرد.

به گزارش فارس، یک مقام ارشد ایرانی روز دوشنبه فضا و جو حاکم بر مذاکرات هسته ای جاری میان ایران و گروه 1+5 در شهر وین را «خوب» ارزیابی کرد.

وی که در جمع گروهی از خبرنگاران صحبت می کرد و خواسته نامش فاش نشود، همچنین گفته است: «می خواهیم توافق کنیم، اما نه به هر قیمتی.»

مقام ایرانی گفت: «مذاکرات جدی و فشرده و فضا خوب است. همه به رسیدن به توافق علاقه دارند. ما هیچ ضرب الاجل قطعی نمی بینیم. ما می دانیم که ملاحظات خاصی توسط آمریکا وجود دارد اما بدان معنا نیست که همه با آن موافق هستند».

وی افزود: «اگر ما ۹ جولای را سپری کنیم، ما هنوز هم می توانیم به کارمان ادامه بدهیم اگر ما زودتر از آن بتوانیم چنین بکنیم که بهتر است اما اولویت یک توافق خوب است».

مقام ناشناس ایرانی تصریح کرد: «وقتی ایران تعهداتش را بر اساس توافق اجرا می کند، گروه ۵+۱ هم باید همان کار را انجام دهد و انجام همزمان این مسائل مورد توافق همه طرفها است».

وی با رد هرگونه احساس فشار و در فشار بودن طرف ایرانی گفت: «ما خودمان را تحت هیچگونه فشاری نمی بینیم ما خواهان توافق هستیم اما نه به هر قیمتی».

دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سوالی درباره مواضع اخیر وزرای خارجه غربی درباره مذاکرات هم تاکید کرد: «انتخاب با آنها است و آنها تصمیمات سختی باید بگیرند. توافق باید آغازی بر تغییر رویکرد شورای امنیت سازمان ملل باشد».

او افزود: «نحوه برخورد و رفتار شورای امنیت سازمان ملل با ایران وحشتناک بوده است. پرونده(هسته ای) ایران از ابتدا نباید به شورای امنیت سازمان ملل ارسال می شد. قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران غیرقانونی و خصمانه است در نتیجه راه حل برای مساله هسته ای باید آغازی برای تغییر رویکرد شورای امنیت باشد. ما می خواهیم این پرونده را ببندیم و فصل جدیدی در روابطمان با شورای امنیت باز کنیم».

مقام ایرانی درباره فراز  نشیب در روابط تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «ما بسیار از نزدیک با آژانس کار کرده ایم اما این همکاریها به گزارشهایی که ناقص بوده اند، منجر شده است. رفتارهای گذشته آژانس در ایران نگرانیهایی را بوجود آورده است و ایجاد فصل جدید به تغییر رویکرد آژانس به رویکردی متوازن نیاز دارد».

وی با بیان اینکه همکاری و کار نزدیک با آژانس بخشی از توافق احتمالی هسته ای است تاکید کرد که نشستهای مقامات سیاسی و فنی بر روی اجرای چنین سازو کارهایی صورت می گیرد».

این مقام با اشاره به رویکردهای دوگانه غرب در قبال ایران افزود: «خبرنگاران و روزنامه نگاران باید از آمریکا و اتحادیه اروپا سوال کنند آیا تحریم تسلیحاتی مبتنی بر قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل تصمیم سیاسی بود یا نه و اینکه مدارک و شواهد آنها برای اینگونه تحریمها چه بوده است؟ موضع ما این است که تحریم تسلیحاتی شورای امنیت نباید بخشی از توافق هسته ای باشد».

کلید واژه ها: شورای امنیت سازمان ملل


نظر شما :