ظریف در کمیسیون برجام چه گفت؟

۲۳ شهریور ۱۳۹۴ | ۱۴:۱۵ کد : ۱۹۵۱۹۵۴ سرخط اخبار

وزیر خارجه ایران با بیان این که در برجام، رییس جمهور آمریکا مسوول رفع تحریم هاست تاکید کرد اگر رییس جمهور آمریکا نتواند جلوی تحریم در حوزه هسته ای را بگیرد نقض برجام شده است و مقررات نقض اجرا می شود.

به گزارش ایسنا نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون برجام درباره جلسه عصر یک شنبه این کمیسیون با که حضور ظریف وزیر امور خارجه و عراقچی، روانچی و قشقاوی معاونان وی برگزار شد گفت: دو موضوع به عنوان محور بحث امروز پیشنهاد شد 1- موضوع فصل هفتمی بودن قطعنامه ها و تفاوت های قطعنامه 1929 و 2231 و 2- بحث تحریم ها که مورد مطالبه جدی مقام معظم رهبری است و همه مردم منتظر این هستند که بالاخره برجام چه تاثیر اقتصادی خواهد داشت و تحریم ها چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

او ادامه داد: ظریف در این نشست گفت در شش قطعنامه های قبلی آمده که با توجه به ابعاد اشاعه ای فعالیت هسته ای ایران و وظیفه شورا در مقابل صلح و امنیت بین المللی طبق ماده 41 تحت فصل هفتم شورا چنین اطمینانی را می گیرد. با این تفسیر ما در قطعنامه های قبلی تحت ذیل هفتم قرار می گیریم. در قطعنا مه 1929 که از این هم فراتر می رود و در بند 9 کشورها موظف می شوند هر اقدام لازمی را در جهت جلوگیری از فعالیت های هسته ای ایران انجام دهند ولی در قطعنامه 2231 لحن عوض می شود. نه به ابعاد اشاعه ای فعالیت هسته ای ایران دارد و نه به صلح و امنیت جهانی بلکه نگاه مثبت هم می شود بنابراین اگر در قطعنامه 2231 اقدام مثبتی شده باید طبق ماده 41 باشد چون مثل تحریم بر همین اساس وضع شده است. این موضوع هم مهم است که این اولین بار است که در تهیه قطعنامه با کشور هدف هم مذاکره شده است. در این قطعنامه اشاره به فصل 7 از کنار ماده 41 برداشته شده و موارد اشاره شده به ماده 41 جهت رفع تحریم هاست. بنابراین از نظر ما قطعنامه 2231 خارج از فصل هفتم است. اگر 10 مورد در قطعنامه به ماده 41 اشاره شده 9 مورد آن برای رفع تحریم هاست و فقط یک مورد آن بازگشت پذیری تحریم هاست. یکی از نکات برجسته قطعنامه 2231 این است که در اولین قطعنامه در تاریخ شورای امنیت است که در متن آن به نظر کشور مورد هدف توجه و آن نظر مکتوب در متن قطعنامه آمده است.

نقوی حسینی به نقل از ظریف افزود: به اعتقاد ما اگر به مرحله برگشت پذیری رسیدیم قطعا ما زودتر از طرف مقابل به جای اول برمی گردیم برای این که تحریم ها یک شبه وضع نشده و نمی شود بلکه سالیان درازی طول کشیده است که وضع شده است. آمریکایی ها براساس "هزینه های حیثیتی" مقابله با ایران راه افتادند در مناطق و کشورهای دیگر و از آن ها پرسیدند که آیا شما حاضرید هزینه حیثیتی مقابله با ایران را بپردازید یا خیر؟ چنین اقدامی برای بار دوم امکان پذیر است؟ آیا موفقیتی در پی دارد؟ بنابراین ما زودتر به جای اول برمی گردیم.

وزیر خارجه ایران ادامه داد: تحریم های شورای امنیت دو دسته اند. تحریم های اشاعه ای و تحریم های اقتصادی و بانکی. هدف ما لغو تحریم های اقتصادی، مالی و بانکی بوده است. این هدف به دست آمده است. لغو تحریم های اتحادیه اروپا، اقتصادی، مالی و بانکی به صراحت آمده است. تعلیق مربوط به چتر تحریم هاست. تحریم های آمریکا هم مسوولیتش با رییس جمهور این کشور است. رییس جمهور موظف شده از اجرای تحریم های کشورش جلوگیری کند و اگر رییس جمهور آمریکا نتواند جلوی تحریم در حوزه هسته ای را بگیرد نقض برجام شده است و مقررات نقض اجرا می شود.

او خاطرنشان کرد: ما در شرایطی هستیم که فضای ایران هراسی و انزوای ایران در عرصه بین المللی و منطقه یی در حال فروپاشی است و جا برای ایفای نقش های مهم تر برای ایران باز شده است و امکان آن فراهم شده است. بنابراین معتقدم دو اقدام باید انجام دهیم و مجلس باید در این زمینه نقش ایفا کند. اول جلوگیری از اجرا نشدن یا اجرای نادرست برجام از سوی طرف مقابل و دوم استفاده از شرایط جدید جهت تقویت توانایی های کشورمان و به ویژه برنامه اقتصاد مقاومتی با هدف دستیابی به استقلال اقتصادی.

ظریف تاکید کرد: آمریکا موظف است تحریم ها را اجرا نکند و بعد از 8 سال هم لغو آن ها را به کنگره ببرد. در مقابل ما داوطلبانه پروتکل الحاقی را تا 8 سال اجرا می کنیم و بعد از 8 سال هم می آوریم مجلس. اگر آن ها تحریم ها را لغو کردند ما هم در مورد پروتکل الحاقی تصمیم می گیریم.

وی ادامه داد: اگر بازگشت پذیری را شرط می دانید که این شرط لغو را مشروط می کند. این تعبیر دیگری است.

ظریف گفت: بهتر است ما همه توان خود را به کار گیریم و از ظرفیت های به وجود آمده نهایت استفاده را بکنیم . برجام به اعتقاد ما ظرفیت های خوبی در اختیار ما گذاشته است. باید با هم پوشانی یکدیگر از این ظرفیت استفاده کنیم. ما باید رو به جلو باشیم. به آینده فکر کنیم.

او اظهار کرد: در حال حاضر شرایط مساعدی برای سرمایه گذاری در داخل کشور فراهم شده است و کشورهای زیادی در صف سرمایه گذاری در ایران هستند. نباید به نحوی برخورد کنیم که نتوانیم از چنین فرصتی استفاده کنیم.

در ادامه و پس از ترک ظریف برای شرکت در جلسه دولت، عباس عراقچی هم که در این جلسه حضور داشت گفت: بار دیگر اعلام می کنم که کلیه تحریم های مالی، پولی و بانکی از روز اجرا لغو می شوند.

وی خاطرنشان کرد: فضای مطلوبی برای سرمایه گذاری در ایران فراهم شده و به نوعی رقابت بین کشورها تبدیل شده است. در بند 19 برجام ردیف 5 کاملا اشاره بر حمایت و ارائه خدمات کشورهای خارجی از اقتصاد ایران دارد و امکان سرمایه گذاری مشترک را فراهم می کند.

هم چنین مجید تخت روانچی هم که در این جلسه حضور داشت در ادامه بحث گفت: برخی ایالات آمریکا اختیاراتی به رییس جمهور داده اند که قوانین ایالتی را کنار بگذارد بنابراین تحریم ها در این گونه ایالات متوقف می شود اما آن چه هم که متوقف نشود باید بررسی کرد که چقدر تاثیر در تحریم دارد و تا چه اندازه مانع فعالیت های ماست. آن چه که در برجام مجاز دانسته شده در ایالات آمریکا ما را دچار مشکل نمی کند. در عین حال که در برجام دولت آمریکا موظف شده با مسوولان ایالتی گفت وگو کند و آن ها را تشویق به همراهی کند.

عراقچی هم گفت: رییسان جمهور آینده آمریکا اگر از اجرای برجام تخطی کنند نقض برجام محسوب می شود و شرایط نقض برجام در خود برجام پیش بینی شده است و ما از حق خود استفاده خواهیم کرد. این که در کنگره تلاش می شود برجام رد شود یعنی این که از نظر آمریکایی ها و یا حداقل بخشی از قوای آمریکا این توافق، توافق بد است.

او گفت: تحریم های موشکی، تسلیحاتی و اشاعه ای در مورد شخصیت های حقوقی و حقیقی باقی می ماند. تحریم های اولیه آمریکا مربوط به هسته ای نیست بلکه مربوط به روابط ایران و آمریکاست که ما اصلا نباید وارد آن ها شویم.

وی مجددا تاکید کرد که کلیه خطوط قرمز رهبری در برجام رعایت شده است.

کلید واژه ها: ماده 41 نقض برجام


نظر شما :