دستیابی ایران به موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای؟

برآورد اطلاعاتی آمریکا درباره ایران اشتباه از آب درآمد

۰۴ آذر ۱۳۹۴ | ۲۱:۳۰ کد : ۱۹۵۴۱۲۷ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
ایالات متحده باید پیاده سازی فاز سوم سامانه دفاع موشکی در اروپا را متوقف کند. فاز اول و دوم این سامانه که در کشتی و در رومانی مستقر شده است برای مواجهه با موشک‌های کوتاه‌برد و میان‌برد زرادخانه ایران در نظر گرفته شده است.
برآورد اطلاعاتی آمریکا درباره ایران اشتباه از آب درآمد

نویسنده: گرگ تیلمان

دیپلماسی ایرانی: مقامات اطلاعاتی ایالات متحده ارزیابی کرده بودند که ایران احتمالاً تا سال 2015 موشک بالستیک بین قاره ای را آزمایش خواهد کرد. به غیر از تبعات دیگری که این تصمیم داشته است، این پروژه در حال حاضر منسوخ شده و برداشت های غلط از آن باعث شده است تا سیاستگذاران برنامه استقرار سیستم دفاع موشکی پیشرفته در اروپا را طرح ریزی کنند و کنگره پیشنهاد ساخت یک پایگاه رهگیری استراتژیک در سواحل شرقی ایالات متحده را مطرح کند.

کاندیداهای جمهوری خواه هم ادعای اغراق آمیزی درباره تاریخ 2015 داشته اند. به طور مثال سناتور تد کروز (جمهوری خواه از تگزاس) در ماه ژانویه گفته بود ایران به زودی قادر خواهد بود حملات اتمی به نیویورک یا لس آنجلس انجام دهد.

در طول چند ماه اخیر برآورد رسمی از توانایی موشکی بین قاره ای ایران که سال های طولانی وجود داشت، به طور قابل توجهی اصلاح شده است. دریادار ویلیام گورتنی، مسئول فرماندهی شمال، در 19 مارس در جلسه استماع کنگره گفت: «ایران قادر نخواهد بود در این دهه به موشک بالستیک بین قاره ای دست پیدا کند.»

لغو رسمی تاریخ 2015 به عنوان زمانی که ایرانی ها به موشک بالستیک بین قاره ای دست پیدا می کنند، می تواند منجر به تغییر برنامه های دفاع موشکی و سیاست های امنیتی شود.

پروژه سال 2015 که هم اکنون از دستور کار خارج شده است، اولین بار در سال 1999 توسط برآورد اطلاعات ملی در زمینه تهدیدات موشکی خارجی منتشر شد. در این برآورد پیش بینی شده بود که پس از کره شمالی، ایران دومین کشور متخاصمی است که قادر به آزمایش موشک بالستیک بین قاره ای تا سال 2015 است.

برآورد اطلاعات ملی سال 1999 تحلیل هایی را درباره زمان بندی اولین آزمایش موشک بالستیک بین قاره ای ایران که تهدیدی برای ایالات متحده است، ارائه داده بود -از احتمالاً قبل از سال 2010 تا احتمال کمتر تا 2015- اما بر روی این موضوع تاکید شده بود که این مسئله در طول این دوره پانزده ساله صورت خواهد گرفت. این پروژه موجب شد تا بسیاری از اعضای کنگره از آن سوءاستفاده کنند و به دنبال سرعت بخشیدن به پروژه های پرهزینه دفاع در برابر موشک های دوربرد بروند.

سال گذشته 28 سناتور جمهوری خواه در نامه ای به رئیس جمهور اوباما به عدم وجود محدودیت های خاص درباره موشک های بالستیک در توافق هسته ای ایران اعتراض کردند. استناد آنها به گزارش جامعه اطلاعاتی ایالات متحده بود که اعلام کرد «ایران تا سال 2015 قابلیت دستیابی به موشک بالستیک بین قاره ای را خواهد داشت.»

چنین بیانیه هایی هم اکنون گمراه کننده است. کارشناسان مستقلی مانند مایکل المن از موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک و دیوید رایت از اتحادیه دانشمندان نگران معتقدند که ایران احتمالاً تا قبل از سال 2020 به موشک بالستیک بین قاره ای دست نخواهد یافت. اما به نظر می رسد جوامع اطلاعاتی میل چندانی ندارند تا اعلام کنند آزمایش موشک بالستیک بین قاره ای ایران تا پایان سال صورت نخواهد گرفت.

با تصویب محدودیت اقدامات ایران در زمینه کلاهک های جنگی در توافق هسته ای و رفع تهدید مربوط به موشک های بالستکی بین قاره ای ایران باید در سیاست ایالات متحده تغییراتی حاصل شود:

پیاده سازی فاز سوم سامانه دفاع موشکی در اروپا باید متوقف شود. فاز اول و دوم این سامانه که در کشتی و در رومانی مستقر شده است برای مواجهه با موشک های کوتاه برد و میان برد زرادخانه ایران در نظر گرفته شده است.

وزارت دفاع باید به مقاومتش در برابر تلاش های کنگره برای استقرار تجهیزات رهگیری استراتژیک در ساحل شرقی ادامه دهد. با عدم مشاهده تهدید موشک های بالستیک بین قاره ای ایران در افق، دلیلی برای استقرار این تجهیزات وجود ندارد. دریادار گورتنی هم در جلسه استماعی که در کنگره داشت گفت که تهدیدی در ساحل شرقی وجود ندارد و نیازی به استقرار این تجهیزات نیست.

واشینگتن باید برای مذاکرات ممنوعیت آزمایش موشک های بلندبرد و میان برد در خاورمیانه فشار آورد. با اجرایی شدن توافق هسته ای ایران و اعلام مقام نظامی ارشد ایران در 3 نوامبر مبنی بر این که ایران محدودیت خودخواسته ای را در زمینه توسعه موشک های بالستیک بیش از 2000 کیلومتر برد اعمال می کند، حالا نوبت این رسیده است تا دیگر کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان و اسرائیل هم در این زمینه تعهداتی بدهند.

منبع: نشنال اینترست/ مترجم: حسین هوشمند   

کلید واژه ها: بالستیک بین قاره ای موشک بالستیک موشك بين قاره اي توان نظامی


نظر شما :