تخت‌روانچی: تحریم‌های اخیر مردود است

۰۴ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۸:۰۶ کد : ۱۹۵۵۸۸۰ سرخط اخبار

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران معتقد است، تفکیک برجام از بحث فعالیت های دفاعی و موشکی در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت، خواست ایران و انتخاب 1+5 بود.

هر چند تاکنون مقام های ایران از جمله وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی اعلام نظر قطعی درباره تحریم های اخیر آمریکا مرتبط با برنامه دفاعی و موشکی ایران را به بررسی و تصمیم نهایی هیات نظارت بر برجام موکول کرده اند اما این عضو تیم مذاکره کننده اظهار کرد که "از نگاه ما تحریم های اخیر کاملا مردود است" و افزود: "این که به تحریم های اخیر چه عکس العملی نشان خواهیم داد، باید منتظر تصمیم هیأت نظارت بر اجرای برجام باشیم."

مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در گفت وگو با  ایسنا کلیدی ترین نکته پاسخ مقام معظم رهبری به نامه رئیس جمهور درباره برجام را "هوشیاری" مسوولان نسبت به اجرای تعهدات از سوی طرف مقابل دانست و گفت: "هوشیار" بودن درباره نظارت بر اجرای برجام توسط مسوولان به ویژه در چارچوب هیات نظارت بر برجام در شورای عالی امنیت ملی، وزارت امور خارجه و در نمایندگی های ما در خارج از کشور به طور جدی وجود دارد و بلافاصله در برابر هر اقدام، عکس العمل نشان خواهیم داد.

وی گفت: البته در برخی مواقع این عکس العمل را به طورعلنی بیان نمی کنیم در عین حال که به هر اقدامی به طور مقتضی پاسخ داده خواهد شد، بنابراین ما با چشم باز و با دقت اجرای برجام را رصد می کنیم.

تحریم های فراتر از بحث هسته ای هم چنان وجود دارد

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پاسخ به این پرسش که مقام معظم رهبری در بخشی از پاسخ خود به رئیس جمهور اظهار کردند که "ایران، 1+5 را وادار به عقب نشینی و رفع بخشی از تحریم های زورگویانه کرد"، این که ایشان از واژگان "رفع" و "بخشی" در رابطه با رفع تحریم ها استفاده کرده اند را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: تحریم های مرتبط با بحث هسته ای چه آن ها از سوی اروپا، شورای امنیت یا دستورات اجرایی رئیس جمهور آمریکا لغو شدند و تحریم های کنگره که از سوی دولت آمریکا متوقف شده است، در چارچوب مصوبه مجلس شورای اسلامی و نامه نه ماده ای رهبری دیده می شوند، اما تحریم های فراتر از بحث هسته ای در چارچوب تروریسم و حقوق بشر هم چنان وجود دارند، چرا که ما در مذاکرات هسته ای درباره آن ها اجازه مذاکره نداشتیم، علاوه بر این درهم آمیختن همه موضوعات را مفید نمی دانستیم.

 مواضع و نامه نگاری های رهبری چارچوب کار هیات نظارت و وزارت خارجه است

تخت روانچی در پاسخ به این پرسش که برخی بر این نظرند که مقام معظم رهبری با توجه به تاکیدی که در نامه نه ماده ای بر لغو تمامی تحریم ها و ارائه تضمین لازم در این رابطه داشتند، محقق نشده و از این که بخشی از تحریم ها لغو و بخش مربوط به آمریکا تعلیق شده است، انتقاداتی وجود دارد؟ گفت: فرمایشات رهبری به روشنی مشخص است. در عین حال آنچه ایشان در مواضع و نامه نگاری های رسمی بیان کردند، چارچوب کاری هیأت نظارت بر برجام و وزارت خارجه است.

معرفی نشدن اعضای هیات نظارت بر برجام از قوانین کار است

این مقام وزارت خارجه در پاسخ به این پرسش که چرا درباره جزئیات کار و اعضای هیأت نظارت بر برجام در شورای عالی امنیت ملی اطلاع رسانی شفاف صورت نمی گیرد؟ اظهار کرد: این هیأت نهادی است که در آن همه ارگان های سیاسی، حقوقی و اقتصادی و غیره نقش دارند و صرفا وزارت خارجه نمی تواند با توجه به ابعاد مختلف بحث در این باره راسا متولی آن باشد. این که اعضای آن معرفی نمی شوند مربوط به روند و قوانین کار است. در عین حال جلسات این هیات متناسب با مسایل برگزار می شود و نتایج و تصمیمات آن اطلاع رسانی می شود.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان درباره روند کار در وزارت خارجه پس اجرایی شدن برجام تصریح کرد: فعلا ستادی که در وزارت خارجه داریم با جدیت اقداماتش را انجام می دهد و ارتباطات نزدیکی با هیأت نظارت بر برجام در شورای عالی امنیت ملی دارد. اگر در آینده تصمیم جدیدی مبنی براین که ستاد به کارش ادامه دهد یا نه گرفته شود ما تابع آن هستیم. علاوه بر این کمیسیون نظارت بر برجام در داخل وزارت خارجه تشکیل شده است که با ستاد نظارت در این وزارتخانه همکاری تنگاتنگی دارد.

معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه این گفت وگو در پاسخ به این پرسش که چگونه موضوع فعالیت های موشکی و تحریم های مرتبط به آن در شورای امنیت از برجام جدا شد، با تاکید بر این که "در طول مذاکرات ما متعدد به طرف مقابل خاطرنشان کردیم که فعالیت هایی که تشخیص دهیم برای دفاع از کشور لازم است از جمله در بحث موشکی قابل مذاکره نیستند"، گفت: این موضع ایران آن قدر تکرار شده بود که طرف مقابل هر وقت این بحث را پیش می کشید، می گفت «می دانیم به هیچ وجه قبول نمی کنید محدودیت در فعالیت موشکی تان ایجاد شود». بنابراین این مسأله کاملا برای آن ها جا افتاده بود که فعالیت های موشکی خود را قابل مذاکره نمی دانیم.

 تخت روانچی ادامه داد: با این حال در قطعنامه های شورای امنیت به ویژه در قطعنامه 1929 هر چند از نظر ما ظالمانه و غیرقانونی بود، اما آن ها توانسته بودند با جوسازی این قطعنامه ها را علیه ایران با شدیدترین ادبیات و دستورات صادر کنند و در این بین فعالیت های دفاعی و موشکی ما را نیز هدف قرار داده بودند. وقتی در مذاکرات به بحث قطعنامه های شورای امنیت به ویژه قطعنامه 1929 رسیدیم، ناگزیر به پرداختن به این موضوع بودیم. با این حال ما اعلام کردیم برجام را نمی توانیم و نمی پذیریم که به بحث موشکی و مباحث غیرهسته ای متصل کنیم. از این رو در برجام صرفا مباحث هسته ای مطرح شده و مباحث قطعنامه های گذشته شورای امنیت از آن کاملا جدا شده است.

تفکیک برجام از مباحث قطعنامه های شورای امنیت خواست ایران بود

وی در پاسخ به این پرسش که ‍1+5 چگونه این خواسته ایران را پذیرفت، با تاکید بر این که "تفکیک موضوع برجام از مباحث قطعنامه های شورای امنیت خواست ایران بود و آن ها چاره ای جز پذیرش این موضوع نداشتند" تصریح کرد: آن ها باید بین این که کل بازی به هم خورد و این که خواست و نظر ایران را بپذیرند یکی را انتخاب می کردند، چرا که ما از ابتدا گفته بودیم ورود مباحث غیرهسته ای به مذاکرات و برجام را نمی پذیریم و برای این صحبت خود دلایل منطقی و حقوقی داشتیم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اشاره به این مطلب که در نهایت قطعنامه 2231 با ادبیات و محتوایی متفاوت درباره فعالیت های موشکی صادر شد، ادامه داد: از نظر متخصصان ایرانی موشک های بالستیک ما برای حمل کلاهک هسته ای طراحی نشده اند، بنابراین در ارتباط با قطعنامه 2231 قبول نداریم که نقضی بخواهد از سوی ایران با تولید و آزمایش موشک های بالستیک صورت گیرد، چرا که اساسا کلاهک های آن ها برای حمل سلاح هسته ای طراحی نشده است.قطعنامه 1929 به طور کلی فعالیت های موشکی را مورد توجه داشت و هر نوع تولید و آزمایش موشک های بالستیک نقض قطعنامه محسوب می شد اما در قطعنامه 2231 چون مسأله «طراحی» موشک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای قید شد، ممنوعیت ها از تولید و آزمایش موشک های بالستیک با توجه به اینکه هدف از تولید آن ها در ارتباط با سلاح هسته ای نیست، برداشته می شود. هم چنین به لحاظ ادبیات و نوع خطاب کشورها تفاوت بسیار مهم و بزرگی بین قطعنامه 2231 و 1929 وجود دارد.

تخت روانچی اظهار کرد: این که آن ها این چارچوب را از سوی ایران مورد پذیرش قرار دادند، انتخاب آن ها بود.

بحث موشکی یکی از آخرین و دشوارترین موضوعاتی بود که حل شد

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در پاسخ به این پرسش که مذاکرات درباره بحث موشکی در چارچوب پرداختن به قطعنامه های شورای امنیت متفاوت و سخت تر از مذاکرات درباره مباحث هسته ای بود؟ گفت: ما از ابتدا به صراحت و به روشنی گفتیم که بحث موشکی در مذاکرات را نمی پذیریم. شاید آن ها تصور می کردند وقتی به مرحله تنظیم قطعنامه نهایی برسیم موضع ایران تغییر می کند، اما وقتی به این مرحله رسیدیم دیدند هیچ تغییری در کار نیست و ایران محکم بر روی موضع خود ایستاده است. بحث های داغ و چالشی در این مورد داشتیم و شاید یکی از آخرین موضوعاتی که در مذاکرات حل شد، همین بحث موشکی بود. از آنجایی که ما قبول نمی‎کردیم این بحث به برجام وارد شود، مذاکرات دشوار بود. ما حتی قبول نمی کردیم اگر قرار به درج این موضوع در قطعنامه است با ادبیات آن ها باشد. بنابراین خارج کردن موضوع فعالیت های دفاعی از بحث برجام یکی از دشوارترین بخش های مذاکرات ما بود.

 تحریم 11 شرکت و فرد مرتبط با برنامه دفاعی ایران مردود است

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در ادامه در پاسخ به این پرسش که تحریم 11 فرد و شرکت ایرانی و خارجی از نظر شما در چه چارچوبی در روز اجرای برجام صورت گرفت؟ گفت: کمیسیون تخصصی برای بررسی این مسأله تشکیل شده است و باید منتظر رای و نظر آن ها باشیم. تا وقتی به جمع بندی روشن درباره این موضوع نرسیدیم، نمی توانیم اظهارنظر مشخصی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این که برخی کارشناسان بر این نظرند که تحریم اخیر آمریکا بی اعتنا به قطعنامه 2231 بر اساس قطعنامه 1929 صورت گرفته است؟ اظهار کرد: از دید ما قطعنامه 1929 دفن و به تاریخ پیوست. بنابراین اقدام بر اساس این قطعنامه هیچ پایه حقوقی ندارد و من نشنیده ام به طور رسمی این تحریم در چارچوب قطعنامه های قبلی صورت گرفته باشد؛ اگر چنین استدلالی در جایی وجود داشته باشد از نظر ما باطل است. از نگاه ما تحریم های اخیر کاملا مردود است اما این که به آن چه عکس العملی نشان خواهیم داد، باید منتظر تصمیم هیأت نظارت بر اجرای برجام باشیم.

قبول ندارم کشور آمادگی اجرای برجام را ندارد

معاون ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که با توجه به تجربه نه چندان خوب اجرای توافق اولیه هسته ای در کشور و زمان بر بودن اجرای آن در کشور، شرکت ها، افراد و موسسات دولتی و خصوصی آماده بهره برداری از فرصت به وجود آمده در پسابرجام به ویژه طی یک سال آینده که ممکن است برجام پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحت الشعاع قرار گیرد هستند؟ گفت: کشور آماده اجرای برجام است و قبول ندارم که این آمادگی وجود ندارد. بعد از چند سال تحریم نمی توان انتظار داشت یک شبه از امکانات ایجاد شده بهره برد اما دولت مدت ها است برنامه ریزی دقیقی را صورت داده است و به دقت فرصت ها و تحولات پسابرجام را هدف گذاری کرده است. جلسات متعددی صرفا در بخش اقتصادی بعد از آن که توافق هسته ای در وین به دست آمد در کشور و از سوی دولت در حال برگزاری است.

تخت روانچی ادامه داد: پیش بینی این که در یک سال آینده چه اتفاقی می افتد سخت است، اما ما به طور حتم از تمام امکاناتی که برجام ایجاد کرده و می کند، استفاده خواهیم کرد .

وی با اشاره به اهمیت اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: در حالی که تحریم ها کنار می رود باید آن جنبه از اقتصاد مقاومتی که از امکانات خارج از کشور بهره مند می شود، فعال شود اما نباید از اصل کار که به خودمان و امکانات داخلی باز می گردد، بی توجه باشیم. روند برداشته شدن تحریم ها کمک می کند اقتصاد مقاومتی بهتر پیش رود و نباید اجازه دهیم ذهن مان از مسیر اقتصاد مقاومتی به خاطر آزاد شدن پول های بلوکه شده منحرف شود.

 وجود نام افرادی در لیست تحریم سویفت ربطی به موضوع هسته ای ندارد

این مقام وزارت خارجه هم چنین در خصوص برخی اظهارات مبنی بر این که تحریم ها از سوئیف به طور کامل برداشته نشده است گفت: این که برخی افراد در لیست تحریم ها باقی می مانند بحث دیگری است، اما در چارچوب سوئیفت تمامی بانک ها با برداشته شدن تحریم می توانند فعالیت های خود را از سر گیرند. اگر فردی باشد که در چارچوب مقررات در این ارتباط برایش منعی وجود داشته باشد ربطی به موضوع هسته ای ندارد و در چارچوب مباحث دیگر محسوب می شود.

کلید واژه ها: نظارت بر برجام قطعنامه های شورای امنیت 1929 قطعنامه 2231 روانچی


نظر شما :