چرا سودان از ایران دور شد؟

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۲۰:۲۲ کد : ۱۹۵۶۰۵۷ سرخط اخبار
نزدیکی سودان با عربستان سعودی و قطع روابط دپیلماتیک با ایران، زمینه را برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی فراهم می کند و منافع ریاض و تل آویو به دنبال مخالفت شدید آن دو با توافق هسته ای ایران به نقطه اشتراک رسید.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، هفته گذشته «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان با صدور دستوری مبنی بر بازگشایی مرزهای خود با همسایه جنوبی «سودان جنوبی»، از مقامات این کشور خواست زمینه را برای همکاری بیشتر با «جوبا» پایتخت سودان جنوبی فراهم کنند (جزئیات بیشتر).
 
از سال 2011 و به دنبال جنگ داخلی در سودان، سودان جنوبی از سرزمین اصلی خود جدا شد و مقامات سودان اقدام به بستن مرزهای خود با سودان جنوبی کردند.
 
پایگاه خبری «البدیل» مصر، در یادداشتی به قلم نویسنده «خالد عبد المنعم» به این رویداد جدید و غیر معمول در سیاست سودان جنوبی و سودان پرداخت و دلایل این تغییر و تأثیر آن بر مصر را بررسی کرد.
 
مصر بین خارطوم و جوبا
 
البدیل می نویسد: اختلافات سودان با سودان جنوبی هر چقدر کمتر شود، بر مصر نتایج مثبتی خواهد داشت؛ زیرا با توجه به موقعیت سودان و قرار گرفتن آن در مرزهای جنوبی مصر، سودان عمق استراتژیک برای قاهره به شمار می رود و نزدیکی جوبا به خارطوم به امنیت مصر کمک خواهد کرد.
 
روزنامه البدیل با اشاره به نزدیکی خرطوم و جوبا می نویسد: خطر تنها از جانب دشمن حقیقی منطقه، متوجه این کشورها بوده و این دشمن رژیم صهیونیستی است که از این توافق در راستای خدمت به منافع و امنیت ملی خود استفاده می کند.
 
سودان جنوبی و رژیم صهیونیستی
 
این روزنامه مصری در این رابطه می نویسد: رژیم صهیونیستی از اولین دولت هایی است که یک روز بعد از اعلام استقلال سودان جنوبی، آن را به رسمیت شناخت و جوبا نیز از نیت خود برای برقراری روابط دیپلماتیک کامل با اسرائیل خبر داد و تل آویو از این اقدام سودان جنوبی استقبال کرد.
 
بر اساس این یادداشت، گزارش های سازمان ملل متحد تاکید داشت که رژیم صهیونیستی تکنولوژی های شنود مخفیانه را در اختیار سودان جنوبی قرار داده است تا از آن ها علیه معارضان خود استفاده کند.
 
 مطابق این گزارش ها، ارتش سودان جنوبی از تسلیحات ساخت رژیم صهیونیستی استفاده می کند.
 
سودان و رژیم صهیونیستی
 
البدیل در مورد روابط سودان و رژیم صهیونیستی می نویسد: «ابراهیم الغندور» وزیر خارجه سودان در اقدامی غیر متعارف از عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی خبر داد و این اقدام در رأس جدول کاری کمیته روابط خارجی همایش گفت وگوی ملی سودان قرار گرفت.
 
این اقدام سودان با نص قانون اساسی سودان که هر گونه تعامل و ارتباط با دولت رژیم صهیونیستی را ممنوع می کند، در تعارض است.
 
«عبد المنعم» نویسنده این یادداشت با بیان اینکه اقدام سودان در عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی پس رفت و عقب نشینی در موضع رسمی سودان به شمار می رود، می نویسد: این اقدام سودان نشان می دهد که «نه گفتن های» مشهور سودان در خصوص «صلح» با این رژیم، «به رسمیت شناختن» آن و «گفت وگو» با آن، دیگر از اصول بنیادین سیاست خارجی سودان نیست.
 
البدیل در ادامه می نویسد: با وجود اینکه رژیم صهیونیستی نزدیکی روابطی را که سودان از آن سخن می گوید، انکار می کند، ولی سیاست باز خارطوم با جوبا راه نفوذ اسرائیل در منطقه سودان به شمار می رود و در همین مسیر حرکت می کند و نزدیکی عمر البشیر به رژیم صهیونیستی در چارچوب برنامه های وی جهت به دست آوردن دوستی ایالات متحده و تحکیم رابطه خرطوم با آمریکا است تا از این طریق تحریم های آمریکا علیه این کشور برداشته شود.
 
 طبق این گزارش، رژیم صهیونیستی نیز تلاش خواهد کرد به تعمیق روابط خود با سودان بپردازد ولی به صورت تدریجی صورت خواهد گرفت؛ زیرا سودان در مقایسه با رژیم صهیونیستی، موضعی راهبردی در منطقه آب خیز رود نیل دارد و این رژیم، قبل از آن توانسته است اتیوپی را به طرف خود جذب کند.
 
از سوی دیگر، نزدیکی سودان با عربستان سعودی و قطع روابط دپیلماتیک سودان با ایران، زمینه را برای عادی سازدی روابط با رژیم صهیونیستی فراهم می کند؛ به گونه ای که منافع ریاض و تل آویو به دنبال مخالفت شدید آن دو با توافق هسته ای ایران به نقطه اشتراک رسید.
 
این روزنامه مصری در پایان می نویسد: شکی نیست که نزدیکی جوبا به خارطوم به نفع مصر تمام می شود ولی قاهره باید برای هر گونه معادله جدیدی که احتمالا رژیم صهیونیستی بر نزدیکی این دو کشور تحمیل می کند، آماده شود.

کلید واژه ها: سودان رژیم صهیونیستی خارطوم


نظر شما :