پیروزی کلینتون و ترامپ در آریزونا

۰۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۰۰:۳۰ کد : ۱۹۵۷۴۳۶ سرخط اخبار

هیلاری کلینتون با کسب 60 درصد آرا و دونالد ترامپ با کسب 46 درصد آرا، درانتخابات درون حزبی ایالت آریزونا پیروز شدند اما رقابت در ایالت یوتا را به رقبای خود، سندرز و کروز واگذار کردند.

به گزارش روزنامه انگلیسی «گاردین»؛ انتخابات مقدماتی درون حزبی جمهوری خواهان و دموکرات ها در آمریکا روز سه شنبه – در ایالت آریزونا برگزار شد. دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی ایالت آریزونا موفق شدند رقبای خود را پشت سر بگذارند.

دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز و شماره یک جمهوری خواهان، با کسب 46 درصد آرا، پیروز ایالت آریزونا انتخاب شد. تد کروز، سناتور محافظه کار ایالت تگزاس، با کسب 22 درصد آرا، و کیسیک با 10 درصد آرا در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

جمهوری خواهان برای کسب بیشترین آرا در آریزونا و در اختیار گرفتن ۵۸ نماینده آن تلاش می کنند. این در حالی است که بعد از سه شنبه، جمهوری خواهان فقط یک انتخابات مقدماتی در ویسکانسین، پیش از ۱۹ آوریل، خواهند داشت. نظرسنجی ها حاکی از این بود محبوبیت دونالد ترامپ در ایالت آریزونا نسبت به تد کروز، رقیب هم حزبی اش، بیشتر است. این در حالی است که بنا بر نظرسنجی ها، میزان محبوبیت تد کروز از دونالد ترامپ در ایالت یوتا بالاتر است.

همچنین در انتخابات مقدماتی درون حزبی دموکرات های آمریکا در ایالت آریزونا، هیلاری کلینتون با اختلاف زیادی نسبت به سندرز، به پیروزی رسید. پس از شمارش 100 درصد آرا، هیلاری کلینتون 60.5 درصد و برنی سندرز 36.9 درصد آرا را به خود اختصاص دادند.

با این نتایج، ترامپ همه 58 رای نمایندگان جمهوری خواه را در این ایالت به دست آورد و کلینتون نیز اکثریت 75 رای نمایندگان دموکرات ها را در این ایالت صاحب خواهد شد.
 
آریزونا یکی از سه ایالت غربی آمریکاست که روز سه شنبه، رقابت های انتخاباتی درون حزبی دو حزب اصلی آمریکا در آن برگزار شد.
در این ایالت، نامزد برنده جمهوری خواه، همه آرای نمایندگان حزب را به دست می آورد ولی آرای نمایندگان حزب دموکرات به صورت تناسبی میان نامزدها تقسیم می شود.

سندرز و کروز در یوتا پیروز شدند
اما در انتخابات درون حزبی دموکرات ها در ایالت یوتا، برنی سندرز توانست پس از چندین شکست متوالی بالاخره حریف خود هیلاری کلینتون را شکست دهد. تد کروز نامزد جمهوری خواه نیز توانست در این ایالت از سایر رقبا پیشی بگیرد.

شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی آمریکا گزارش داد برنی سندرز یکی از نامزدهای حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات  ریاست جمهوری آمریکا، در انتخابات درون حزبی در ایالت یوتا به پیروزی رسید. دموکرات ها در این ایالت برای کسب 33 رأی ایالتی رقابت می کنند. در رقابت های «یوتا» برای نامزدهای جمهوری خواه، «تد کروز» از دونالد ترامپ پیشی گرفت تا تمامی 40 رأی ایالتی یوتا را از آن خود کند. پس از شمارش اولیه آراء تد کروز، نامزد جمهوری خواه، توانسته با کسب 58.8 درصد آراء پیروز میدان یوتا باشد. ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری خواهان، تاکنون تنها 19.2 درصد آرا را در این ایالت به خود اختصاص داده است.

رأی گیری های درون حزبی برای دموکرات ها در ایالت «آیداهو» هم در حال برگزاری است که هنوز نتیجه ای از آن به دست نیامده است.

 

کلید واژه ها: ترامپیوتاآریزوناایالت آریزونادونالد ترامپهیلاری کلینتونسندرزتد کروزایالت یوتا


نظر شما :