معامله میلیون دلاری سعودی ها با دونالد ترامپ

۱۵ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۷ کد : ۱۹۶۲۸۵۲ سرخط اخبار

در حالی که دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات آمریکا بارها هیلاری کلینتون رقیب دموکرات خود به دلیل استفاده و بهره گیری از کمک های عربستان سعودی مورد انتقاد قرار داده است روزنامه دیلی نیوز نیویورک با انتشار اسنادی افشا کرده است که وی خود حساب بانکی اش را از دلارهای عربستان سعودی پر کرده است.

به گزارش «تابناک» بر اساس اسناد افشا شده از سوی این نشریه، دونالد ترامپ در سال 2001 اقدام به فروش طبقه 45 از برج Trump World Tower به پادشاه عربستان سعودی به بهای 4.5 میلیون دلار کرده است. همچنین بر اساس گفته های سخنگوی اداره مالیات شهر نیویورک این طبقه در سال 2008 در اختیار هیئت اعزامی عربستان سعودی به سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

این آپارتمان ها در زمان فروش شامل 10 اتاق خواب و 13 حمام بوده است و بر اساس اسناد منتشر شده توسط دیلی نیوز سالیانه هزینه ای برابر با 85 هزار و 585 دلار صرف نگهداری و سر و سامان دادن به آنها شده است. در صورتی که طی این سالها این هزینه به شکل ثابت پابرجا مانده باشد ترامپ به شکل متوسط 5.7 میلیون دلار از سال 2001 تا کنون از دولت عربستان سعودی دریافت کرده است.

این در حالی است که دونالد ترامپ و طرفداران وی بارها با انتقاد از هیلاری کلینتون از وی خواسته اند تا به این دلیل که عربستان سعودی یکی از کشورهای ناقض حقوق بشر تلقی میشود، کمک های مالی که این کشور به بنیاد «کلینتون» کرده است را باز گرداند. وی در یک پست فیسبوکی در ماه ژوئن اشاره کرده بود: هیلاری کلینتون دروغ گو میگوید که ما باید از عربستان سعودی و سایر کشورها بخواهیم تا دست از حمایت مالی دشمنان ما بردارند. من به وی میگویم که بدون فوت وقت 25 میلیون دلاری را که وی از این کشور برای بنیاد کلینتون گرفته است به آنها باز گرداند.

«ربکا اوکامپو» کارگزاری که معامله بین دونالد ترامپ و سعودی ها را جوش داده است میگوید که این آپارتمان ها چیزی بیش از پول را در پشت سر خود دارند و  در واقع به عنوان یک راه دسترسی به بازار پر سود و منفعت خاورمیانه تلقی میشوند

جالب آنکه این کارگزار 67 ساله و شرکت وی با نام Housing International که متخصص یافتن املاک و مستغلات برای دیپلمات ها است، در سال 2001 از دونالد ترامپ و به دلیل عدم پرداخت حق کمیسیون این معامله شکایت کرده است. وی میگوید که در نهایت این پرونده را بدون رسیدن به نتیجه رها کرده است.

همچنین اسناد منتشر شده توسط این روزنامه نشان میدهد که معامله دونالد ترامپ با سعودی ها حتی بیش از این هم بوده است. طبق این اسناد در سال 1985 برادر ناتنی اسامه بن لادن «شفیق بن لادن» مبلغ 8 هزار و 500 دلار سپرده سرمایه گذاری را برای خرید یک آپارتمان در برج دونالد ترامپ در اختیار وی قرار داده است. شفیق بن لادن در این اسناد به عنوان شخصی غربی شده و قطب مخالف اسامه بن لادن معرفی شده است!

سخنگوی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ از توضیح در مورد این اسناد طفره رفته است. همچنین سخنگوی کمپین هیلاری کلینتون نیز نخواسته است در مورد این موضوع صحبتی با نیویورک دیلی نیوز کند.

به شکلی جالب توجه مواضع دونالد ترامپ در مورد سعودی ها نیز نوسانی بوده است. در حالی که خبرگزاری فاکس نیوز در یک مصاحبه از وی پرسیده بود که: آیا از سعودی ها پول میگیرید؟ وی با صراحت گفته بود: نه. اما سال گذشته داستان به کل متفاوتی را تعریف کرده بود.

وی با اشاره به موضوع خرید آپارتمان هایش توسط سعودی ها گفته بود که سعودی ها را بسیار دوست دارد! هیئت اعزامی عربستان سعودی برای سازمان ملل در این باره توضیحی ارائه نکرده است و ؟«کریس تالبوت» یکی از مشاوران ارشد حزب دموکرات آمریکا میگوید که این امتناع از توضیحات به این دلیل است که آنها نمیخواهند اطلاعات مالی بیشتری را در این خصوص منتشر کنند. وی میگوید: ما اطلاعات زیادی در مورد معامله ترامپ و سعودی ها نداریم و این از نظر یک رای دهنده بسیار اهمیت دارد.

کلید واژه ها: ترامپدونالد ترامپمیگویدمیگوید کههیلاری کلینتون


نظر شما :