هاشمی: کاملاً معلوم است برای چه در مورد توافق شبهه ایجاد می کنند

۱۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۸ کد : ۱۹۵۷۸۱۷ سرخط اخبار
آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: انتظار داریم مجلسی که شکل گرفته، معتدل باشد و به دلایل سیاسی چوب لای چرخ حرکت کشور به سوی پیشرفت نیندازد.
 
به گزارش «انتخاب»، آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه دیدارهای نوروزی خود، با آرزوی سالی همراه با موفقیت های فردی و اجتماعی برای همه مردم ایران، بارندگی های بهاری را نویدبخش سالی شاداب و سرسبز برای همه ایرانیان به ویژه کشاورزان دانست و گفت: باید قدر این نعمت خدادادی را بدانیم و برای استفاده درست از آب که نیاز ضروری ایران در امروز و آینده است، برنامه ریزی های علمی کرد.

وی با اشاره به انتخابات هفتم اسفند، افزود: انتظار داریم مجلسی که شکل گرفته، معتدل باشد و به دلایل سیاسی چوب لای چرخ حرکت کشور به سوی پیشرفت نیندازد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره منتخبین مجلس خبرگان نیز گفت: حساسیت های سیاسی نسبت به منتخبین مردم برای این مجلس بی دلیل است، چون کسانی انتخاب شده اند که سوابق روشنی در انقلاب اسلامی و وفاداری به آرمان های امام و رهبری دارند.

هاشمی رفسنجانی با تشریح اوضاع منطقه به نا امنی های روزهای اخیر قره باغ اشاره کرد و ادامه داد: ماجرای قره باغ به اتفاقات ناخوشایند اطراف ایران اضافه شد و این نشان از حساسیت شرایط زمانی و منطقه ای است که باید با برنامه ریزی درست و با تکیه بر وحدت، همچنان ایران اسلامی را به عنوان نقطه ثقل امنیت در منطقه حفظ کرد.

وی به سوابق مذاکرات خویش با مسئولین ارمنستان و آذربایجان در خصوص قره باغ اشاره کرد و گفت: همیشه گفته ایم که این مسئله باید با گفت وگو حل شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به اوضاع سوریه، افغانستان، پاکستان، لبنان، لیبی، یمن و مصر، اظهار داشت: ویرانی زیرساخت های کشورهای اسلامی و بهم خوردن نظم زندگی مردم، نیاز به آرامش سیاسی و اجتماعی دارد و تا اندیشه های تروریسم و عوامل نارضایتی جوانان از بین نرود، نمی توان به ثبات سیاسی در این کشورها امیدوار بود.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به مسائل داخلی و تلاش بعضی ها برای القاء اختلاف در بین مسئولان عالی نظام، تأکید کرد: تفرقه انگیزی برای انقلاب سم است و هرکس در هر مسئولیتی که است، باید برای تقویت وحدت تلاش کند.

وی، با اشاره به اظهارات صریح آقای عراقچی درباره برجام در صداوسیما، گفت: مایه تأسف است که بعضی ها در داخل برای تخریب دستاوردهای برجام تلاش می کنند و منافع باندی و جناحی را بر مصالح ملی و نظام ترجیح می دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تشکیک در عادی بودن روابط بانکی ایران با اروپا تأسف بار خواند و ادامه داد: با اینکه بانک مرکزی خبرنگاران را برای دیدن باز بودن سوئیفت دعوت کرد، باز هم بعضی ها شبهه می کنند، که البته کاملاً معلوم است برای چه، چنین کارهایی را می کنند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به شعار سال از سوی مقام معظم رهبری و تأکید بر ضرورت نگاه عملیاتی به این شعار، افزود: تعبیر رهبری از اقتصاد مقاومتی، اتکا بر درون با نگاه به بیرون است، چون اگر در بعضی از تعاملات جهانی نباشیم، نمی توانیم از حقوق سیاسی و اقتصادی مردم ایران دفاع کنیم.

وی، ایران اسلامی را کشوری مملو از نعمت های خداوندی و کلکسیونی از منابع غنی خواند و یادآور شد: ماهیت جمهوری اسلامی با مکتب اهل بیت(ع) می طلبد بیش از این برای سربلندی کشور تلاش کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در پاسخ به سوال یکی از حاضران که نگاه شما به احزاب و جناح های موجود در کشور چیست؟ گفت: وفاداران به نظام را فرزندان انقلاب می دانم و حاضرم با همه جناح ها در راستای تقویت نظام همکاری کنم.

هاشمی رفسنجانی افزود: تاکنون عضو هیچ جناح و جریانی نبوده ام و فقط عضو حزب جمهوری اسلامی بودم که فراجناحی بود و زمانی که احساس کردیم دارد جناحی می شود، با آیت الله خامنه ای خدمت امام (ره) رفتیم و نامه نوشتیم و فتیله آن را پایین کشیدیم.

وی با تأکید بر پرهیز از افراط و تفریط در موضع گیری ها، گفت: براساس آموزه های اسلام، اعتدال و میانه روی را راه حل مشکلات و خودم را پایبند به رعایت اعتدال در گفتار و رفتار می دانم.

رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در دیدار دیگری که مسئولان نظارت بر عملکرد این دانشگاه حضور داشتند، با تشریح فراز و فرودهای دانشگاه آزاد اسلامی در هشت سال دولت نهم و دهم، اظهار داشت: اگر چه در مقطعی با دست بردن غیرقانونی در اساسنامه، هیئت مؤسس را خلع ید کرده بودند، اما مسئولیت نظارت، از وظایف ذاتی هیئت مؤسس است و همیشه باید با جدیت پیگیری شود.

هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «با طیب خاطر از جمع شما راضی هستم»، افزود: فکر می کنم با نظارت اصولی می توانیم عیوب احتمالی را برطرف کنیم، تا دانشگاهی که قرار است تا همیشه برای توسعه علم و دانش در خدمت ایران باشد، مسیر تقویت خویش را درست بپیماید.

وی، با یادآوری ترکیب اعضای اولیه هیئت مؤسس، گفت: در آن شرایط که هر یک از اعضا مسئولیت های متفاوت و سنگینی در جامعه داشتند، با اختیارات کامل به من وکالت داده بودند، تا امور دانشگاه را اداره کنم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به آثار کمی و کیفی دانشگاه آزاد اسلامی برای گسترش علم و دانش و به ویژه تحصیلات عالیه و تحقیقات بنیادین در کشور، تصریح کرد: اخیراً نخست وزیر انگلیس با بیان این جمله که باید علم را به همه جای کشور ببریم، به فکر طرحی افتاد که ایران اسلامی در نخستین سال های پس از پیروزی انقلاب و حتی در اوج جنگ این کار را با تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی کرد.

هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «واحدهای این دانشگاه در اکثر مناطق کشور شکل گرفته اند»، بر تأثیرات آن در افزایش و رشد آگاهی مردم تأکید کرد و گفت: یک دانشجو که نسبت به مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، حساسیت و از چگونگی تقویت آنها آگاهی دارد، باعث افزایش این نوع نگاه در خانواده ها و به تبع آن در جامعه می شود.

در آغاز هر یک این دیدارها، آیت الله هریسی، نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری ـ منافی، مدیر عامل بیمارستان مهر ـ شادنوش، استاد دانشگاه ـ کاظمی، وزیر اسبق رفاه ـ محمد ارشدی، رئیس کل جبهه متحد اعتدال گرایان ـ مجابی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ـ شیخ عطار، سفیر سابق جمهوری اسلامی در آلمان ـ علی محمد نوریان، دبیر هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی، به تبریک سال نو و نتایج انتخابات هفت اسفند سال 1394، به بیان دیدگاه های خویش درباره مسائل مختلف پرداختند.

کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام دانشگاه آزاد اسلامی برجام هاشمی رفسنجانی


نظر شما :