هاشمی:حمله‌ وحشیانه عربستان به صنعا نشان از عمق کینه‌ یزیدیان زمان به پیروان اهل بیت(ع) است

۱۹ مهر ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۶ کد : ۱۹۶۳۷۶۹ سرخط اخبار
آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار جمعی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس که در دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول به کار هستند، با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین و یاران مظلومش، کربلا را نمادی تاریخی از مقابله حق و باطل دانست و گفت: مظلومیت خاندان اهل بیت(ع) با روایت های بازماندگان و اسرای آن اتفاق مهم، به خصوص حضرت زینب(س) جاودان شد.
 
به گزارش انتخاب ، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیان حادثه کربلا را ادبیاتی جهاد پرور دانست و گفت: این که پس از 14 قرن هر ساله در محرم و صفر همه جا در سرزمین های شیعه نشین سیاه پوش می شود و شب و روز حماسه ی کربلا بیان می شود، حکایت از صداقت آن حرکت برای بیداری انسان های آزاده به ویژه مظلومان جهان دارد.
 
به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به اقدامات سال های اخیر تروریست ها علیه مسلمانان به ویژه شیعیان در عراق، سوریه، پاکستان، عربستان، بحرین و به خصوص یمن، شیعیان را مظلوم ترین مردم دنیا توصیف کرد و با یادآوری جنایت سعودی ها در به خاک و خون کشیدن مردم عزادار در صنعا، گفت: حمله ی وحشیانه جنگنده های عربستان به مردم بی دفاع یمن در یک جلسه ی عزاداری، نشان از عمق کینه ی یزیدیان زمان نسبت به پیروان اهل بیت(ع) دارد.
 
ایشان با بیان این جمله که «اسم کربلا  تداعی کننده مصائبی است که اشک انسان را جاری می کند»، اتفاقات روز عاشورا را تلفیقی از حماسه و عرفان دانست و گفت: کربلا و یادآوری مصیبت هر یک از یاوران امام حسین(ع) انسان را به عالم دیگری می برد.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به خاطراتی که چند نفر از جانبازان در اول دیدار گفته بودند، مجموعه خاطرات ایثارگران، جانبازان و آزادگان هشت سال دفاع مقدس را فصلی عبرت آمیز از تاریخ معاصر ایران خواند و گفت: اتفاقات تلخ و شیرین جنگ، برای آیندگان درس است و خوب است میلیون ها رزمنده دفاع مقدس و یادگاران آن روزها، خاطرات خود را بگویید تا ثبت شود و در تاریخ بماند و آیندگان از روزی آن فیلم، داستان و دیگر مقوله های فرهنگی بسازند.
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی، به تاریخ نویسی های حمید بن مسلم و چند نفر دیگر از راویان کربلا اشاره کرد و گفت: آنچه که امروز با تلفیق واقعیت و تخیل از اتفاقات کربلا داریم، ادبیات شیعه، اسلام و حتی ملت های ستمدیده را متحول کرد.
 
ایشان با تأکید بر این نکته که «گروه ها و احزاب متعددی در دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی شرکت داشتند»، به تشریح اهداف هر یک از آن گروه ها پرداخت و گفت: یک عده تحت تأثیر ادبیات مارکسیسم منحرف شدند و از معنویت های مبارزه محروم بودند، به همین خاطر مقاومتشان در مقابل بازجویی ها و شکنجه های ساواک کم بود، اما نیروهای مذهبی که به خدا ایمان و اعتقاد داشتند، تا پای شهادت، شکنجه ها را تحمل می کردند.
 
فرمانده هشت سال دفاع مقدس با ارائه تحلیلی از شرایط سیاسی، اقتصادی و نظامی ایران در مقطع آغاز جنگ و وضعیت ارتش، سپاه و بسیج، در آن مقطع گفت: اگر چه کشور آماده ای دفاع نبود، اما فرزندان غیور این آب و خاک در قالب نیروهای ارتش، سپاه، بسیج و دیگر نهادها و ارگانها به ندای امام لبیک گفتند و به جبهه ها رفتند و دشمن را زمینگیر کردند و نگذاشتند به اهداف خود برسند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با توضیح درباره اهداف تشکیل بسیج و نقش آنها در مقاطع مختلف دفاع مقدس، گفت: به خاطر اخلاصی که مردم و رزمندگان ایران داشتند، خداوند نیز اجر آنان را دارد، علاوه بر پیروزی های نظامی و سیاسی، امروز می بینیم که صدام، ارتش بعث، منافقین که ستون پنجم آنها بودند و حتی قدرت هایی که از آنان حمایت می کردند، چه سرنوشتی دارند!
 
فرمانده هشت سال دفاع مقدس با بیان این جمله که «خودم در بسیاری از صحنه های جنگ بودم و اتفاقات را دیدم»، تأکید کرد که تمام خاطرات تاریخ دفاع مقدس سازنده است و به جانبازان حاضر در جلسه گفت: فکر نکنید گفتن خاطرات ریاکاری است، بلکه یادآوری و تکرار حماسه ی غرور آفرین فرزندان ایران است که باید گفت و مانند قیام کربلا در تاریخ جاودان کرد.
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی، با ارائه تحلیلی از مقاومت مردم ایران در مقابل انواع و اقسام توطئه ها در طول تاریخ سی و چند ساله، به تحریم ظالمانه اشاره کرد و گفت: تحریم هایی که روز به روز افزایش می یافت، در مقطعی به خاطر صبر و هوشمندی مردم ایران، شکست و به تدریج به سمت برداشتن کامل می رود که تازه ترین نمونه ی آن اقدام دیروز وزارت خزانه داری آمریکا بود که بعد از آن می تواند تجارت، ارتباطات جهانی و کارهای بانکی ایران را تسهیل نماید.
 
در آغاز این دیدار، چند تن از جانبازان هشت سال دفاع مقدس، با یادآوری نقش و تأثیرگذاری آیت الله هاشمی رفسنجانی در جنگ، به ذکر خاطراتی تلخ و شیرین از آن روزها پرداختند که آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: تمام خاطرات شما حتی یادآوری مسایل تلخ، برای من و مطمئناً برای مردم ایران شیرین است و توصیه ام به شما این است که خاطرات خود را بنویسید.

کلید واژه ها: کربلا هاشمی رفسنجانی هشت سال دفاع مقدس مجمع تشخیص مصلحت نظام


نظر شما :