هاشمی‌: برخی برای «نفوذ» هیاهو راه انداختند

۱۶ آذر ۱۳۹۴ | ۰۳:۳۳ کد : ۱۹۵۴۴۹۸ سرخط اخبار
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقد است: با انتخاب یک روحانی معتدل، نگاه دنیا به ایران عوض شد و در سیر تدریجی حل مسأله ی هسته ای، به اینجا رسیدیم که قدرت های جهانی از تحریم های ظالمانه دست برداشتند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی حزب مردمی اصلاحات ایران اسلامی، با تأکید بر تقدس ویژه عتبات عالیات و به ویژه کربلا، به راهپیمایی میلیونی عاشقان حسینی در اربعین امسال اشاره کرد و با تبریک این توفیق و خسته نباشید به همه زائران، گفت: توکل خالص به خداوند و عشق واقعی به اهل بیت(ع) می خواهد که انسان در اوج ناامنی های عراق، برای زیارت 72 خورشید عاشورا و حضور در بین الحرمین، خطرات را به جان بخرد و با تحمل همه مشکلات و سختی های راه، خود را در اربعین به کربلا برساند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با مقایسه تهدیدات این روزهای داعش علیه زوّار امام حسین(ع) با اقدامات متوکّل عباسی که قبر امام حسین (ع) را به آب بسته بودو دست زائران آن قبر را قطع می کرد، گفت: هم در آن شرایط و هم در این شرایط، هیچ تهدیدی نمی تواند عاشقان مکتب حسین(ع) را از زیارت منصرف کند، چون جوهره ای در کربلا و وجود شخص امام حسین(ع) است که دلها را به سوی خود می کشد.
 
هاشمی رفسنجانی، «ثارالله» را عنوان رمزی از رموز الهی درباره امام حسین(ع) توصیف کرد و گفت: خون خدا تا مرگ آخرین ظالم دنیا در قلوب مردم می جوشد و تبلور امروزی آن، حضور عاشقانه مردم در کربلاست.
 
وی با یادآوری استفاده های مبارزین نهضت امام خمینی(ره) از اعیاد و وفیات مذهبی و به خصوص محرم و صفر برای گسترش کمی و تعمیق مبارزه، گفت: شاید رضاخان، تأثیر تکایا و هیأت ها را برای افزایش معرفت دینی و آگاهی مردم فهمیده بود که در کنار تعطیلی مساجد، تکایا و روضه خوانی ها را نیز تعطیل کرده بود، اما امام (ره) و مبارزین با آگاهی عمیق از روح مذهبی مردم ایران، در مساجد و تکایا اهداف خویش را تشریح می کردند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح کارهای کاروان اسارت کربلا، مخصوصاً سخنرانی های امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) برای ماندگاری عاشورا در تاریخ اسلام، گفت: روشنگری زنان حاضر در کربلا، نگذاشت اتفاقات عاشورا در آن بیابان بی آب و علف و در محاصره لشکریان عمر سعد مدفون شود، به گونه ای که چند ماه پس از آن، همان مردمی که سربازان لشکر یزیدیان بودند، توّابان و خونخواهان امام حسین (ع) شدند که نهضت های آن در تاریخ ثبت است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به روز دانشجو و توضیح درباره فلسفه نامگذاری 16 آذر به نام آنان، گفت: انقلاب با رهبری امام، راهنمایی های روحانیت و حضور یکپارچه و میلیونی مردم پیروز شد که نقش جوانان دانشجو و طلبه به عنوان پیشتازان مبارزه و بسیج کننده افکار عمومی برجسته است.
 
وی با تأکید بر «پاک بودن ذهن و زبان دانشجویان» و تأثیرگذاری آنان در جامعه، گفت: 16 آذر که به خاطر حضور یک میهمان سلطه گر، اتفاق افتاد، دو موضوع را یادآوری و بر آنان تأکید می کند که اولاً استبداد و استعمار از حضور آگاهانه دانشجویان در جامعه می ترسند و برای بقای حکومت  ظالمانه خویش، ابایی ندارند که آنان را بگیرند، ببندند و حتی بکشند و ثانیاً جوانان دانشجوی ایران در آن مقطع و مقاطع پس از آن نشان داده اند و ثابت کرده اند که در راه رسیدن به آرمان های اسلامی و ایرانی، از مرگ نمی ترسند.
 
هشامی رفسنجانی با تأکید بر نقش ارزنده زنان مسلمان در مقاطع مختلف تاریخ اسلام، به سخنرانی های حضرت فاطمه(س) در مدینه بعد از رحلت پیامبر(ص)، حضرت زینب(س) در کربلای بعد از امام حسین(ع) و زنان مسلمان ایران در تمام سال های مبارزه، پیروزی، تثبیت، دفاع مقدس، تداوم، سازندگی و سال های اخیر اشاره و تصریح کرد: کسانی که با توجیه خانه داری و با اتکای به بعضی از روایات ـ بعضاً غیر مستند ـ ، صحبت از انزوای زنان مسلمان می کنند، اشتباه می کنند، چون زنان با تصریحات قرآنی و روایات از پیامبر و ائمه، مکمل کارهای مردان برای توسعه و پیشرفت جامعه هستند. 
 
هاشمی رفسنجانی با بیان مصادیقی از موفقیت ها و صلاحیت زنان ایرانی در مدیریت، تحصیل و تدریس، گفت: یکی از راه های نهادینه شدن حضور زنان در مصادر انتخاباتی کشور و مسؤولیت های مهم، رأی زنان به عنوان نیمی از اعضای جامعه به آنان است و من مطمئنم با تحصیلات دانشگاهی و موفقیت های که دختران امروز ایران در کنکور و دیگر مسابقات علمی و المپیادها به دست می آورند، حضور آینده آنان در همه ی نقش ها و مسؤولیت های مهم کشور برجسته خواهد بود.
 
عضو مجلس خبرگان تشریح روند مبارزه، مخصوصاً در سال های 56 و 57، گفت: معروف است که شخص شاه با هلی کوپتر یکی از صحنه های تظاهرات مردمی را دیده بود به مسؤولان دولت و دفتر خود معترض شده بود که چرا به وی گزارش های غلط می دهند و به رغم خدمت ما، چرا این اجتماع عظیم علیه ما ایجاد شده است!؟ که البته این برداشت، غلط بود چون نمی دانست مردم ایران به خاطر کارهای ضد مذهبی پهلوی از شاه و درباریان متنفر بودند.
 
هاشمی رفسنجانی با ارائه تحلیلی از روند مبارزه و فراز و فرودهای آن در مقاطع گوناگون، گفت: در نهایت با وحدت مردم بر رژیمی پیروز شدیم که علاوه بر حمایت همه جانبه استکبار از آن، با ساواکی که خشن بود، همه جا را زیر نظر داشت و پس از انقلاب هم با حضور وحدت آفرین مردم همه ی گردنه ها را پشت سر گذاشتیم و امروز هم، وحدت مردم، بزرگترین سرمایه ی نظام است.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان نمونه هایی از تأثیرات یأس و بی تفاوتی مردم در انحراف قیام های عمومی در افغانستان، مصر و لیبی، گفت: کسانی که خود را متولی افکار مردم می دانند و به خود حق می دهند برای سرنوشت مردم تصمیم گیری کنند، توجه ندارند که انسان ها براساس تعالیم قرآنی و شیعی، آزاد و آزاده خلق شده اند و نباید کاری کنند که مردم بی تفاوت شوند، چون آنچه پایه های نظام را محکم و مستحکم می کند، حضور امیدوارانه مردم است.
 
وی ارائه توضیحی درباره ی اقدامات یأس آور دولت گذشته و همچنین شعارها و برنامه های امیدوارانه دولت تدبیر و امید، انتخابات 92 را نمونه ای از حضور میلیونی مردم در فضای امیدوارانه توصیف کرد و با اشاره به نام نویسی خویش در انتخابات، گفت: امیدی که با تصمیمات درست و منطقی و همچنین مواضع اصولی و اعتدالی روحانی در آن مقطع برای مردم ایجاد شده بود، خود را در انتخابات نشان داد که جامعه را از انحراف در مسائل اجرایی نجات داد.
 
هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از مخالفت ها و سنگ اندازی های یک اقلیت تندرو در مسیر حرکت مردم و برنامه های دولت برخاسته از آرای مردم، به یأس افکنی های بعضی از رسانه ها در طول دو سال اخیر و به ویژه در مقطع پس از توافق هسته ای و تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: دیدید که حتی وقتی رئیس سازمان بین المللی انرژی اتمی بر شفافیت و صلح طلبی اقدامات هسته ای ایران تأکید می کند، با تیترهای تردیدافکن، سعی می کنند جامعه را نا امید کنند و گویا نمی دانند که منافع باندی و جناحی باید در خدمت مصالح عمومی جامعه و نظام باشد.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر نقش هدایت کننده ی رهبری معظم انقلاب در همه ی سال های پس از رحلت امام و به ویژه در مقطع کنونی، به تعبیر تاریخی ایشان درباره «حق الناس بودن رأی مردم»، اشاره کرد و گفت: رسانه هایی که داعیه ی ملی دارند و با پول بیت المال اداره می شوند، از کنار این راهنمایی و رهنمون تاریخی رهبری به سادگی گذشتند، اما برای یک کلمه «نفوذ» این همه هیاهو و تفرقه های سیاسی به راه انداختند، در حالی که نگاه رهبری به این موضوع، بسیار بلند، عمیق و همه جانبه بود.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خویش با بیان نمونه هایی از اقدامات و بیانات برخی از کسانی که خود را متولی مردم در جامعه می دانند، بر آزادی افکار و اندیشه در اسلام تأکید کرد و گفت: خداوند به پیامبر اسلام می فرماید رسالت شما این است که پیام ما را به مردم برسانید و نباید اجبار کنید، چون ما مردم را مختار آفریدیم تا سود و زیان انتخاب خویش را ببینند و خود و جامعه را در مسیر رسیدن به سعادت اصلاح کنند.
 
هاشمی رفسنجانی با بیان این نکته که «حکومت اسلامی مردمش را آزاد می گذارد و جامعه را محدود نمی کند»، به مشی و گفتار و رفتار امام راحل در قبل و بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: امام درباره ی عدم شنود، عدم افشاگری ها، عدم دروغ پردازی ها و حفظ آبروی مردم، سخنان بسیار مهمی دارد که همانها باید چراغ راه ما باشد.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اهمیت هر انتخاباتی در نظام اسلامی و به ویژه دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در اسفندماه امسال، به تشریح شرایط ایران در سال های 90 تا 92 در جهان اشاره کرد و گفت: با انتخاب یک روحانی معتدل، نگاه دنیا به ایران عوض شد و در سیر تدریجی حل مسأله ی هسته ای، به اینجا رسیدیم که قدرت های جهانی از تحریم های ظالمانه دست برداشتند و بر حق ایران جهت استفاده از مواهب صلح آمیز انرژی هسته ای تأکید کردند.
 
وی با بیان مصادیقی از حضور داوطلبانه مردم برای حل مسائل و مشکلات اساسی جامعه، به زمان هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: با اینکه اجباری نبود تا مردم به جبهه ها بروند، نوجوانان با دست بردن در شناسنامه ها به جبهه ها می رفتند و مردم و خانواده ها در بدرقه جوانان، و استقبال از جنازه های فرزندان خویش، حرف های وحدت آفرین می زدند و همیشه از عواقب منفی تفرقه می گفتند.
 
هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که «مشی سیاسی نظام اسلامی ایران، حرکت بر مدار اعتدال دینی است»، به بدنامی های اقدامات القاعده، طالبان، وهابی ها، داعش، بوکوحرام، جبهه النصره و ... برای اسلام و مسلمانان اشاره کرد و گفت: با ادعای مسلمانی، انسان ها را می کشند، خانواده ها را از هم می پاشند و زنان را به اسارت می برند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش پایانی سخنان خویش با توصیه ی اعضای همه احزاب بر اقدام در مدار قانون اساسی، آنان را از افراط و تفریط در تصمیم و اجرا پرهیز داد و گفت: انتخابات ملاحظات خاصی دارد و تفرقه آرا در میدانی که رقابت ها سخت و فشرده است، مناسب نیست و خوب است که احزاب، با برنامه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی، مردم را به حضور در انتخابات تشویق کنند.
 
وی افزود: شرط پیروزی سیاسی مردم در نظام های مردم سالاری، حضور در انتخابات است و همیشه این گونه بود که وقتی حضور مردم پرشور و گسترده باشد، تندروها شکست می خورند و منزوی می شوند.
 
هاشمی رفسنجانی، با توصیه مجدد به احزاب سیاسی که «تلاش کنید مردم زیادتر در انتخابات شرکت کنند»، به تأثیرات داخلی و خارجی برگزاری انتخابات پرشور اشاره کرد و گفت: انتخابات، ملاک امروز پایبندی مردم به نظام است و مردم ایران بارها ثابت کرده اند که نظام را دوست دارند و به آرمان های امام و شهدا وفادارند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری این روایت امام علی(ع) که فرمودند: «ادّبوُا اوْلادِکُم بِغَیْرِ آدابکم فاِنّهُم خَلقُوا لِغَیر زَمانِکُم؛ فرزندان تان را برای زمان خودشان تربیت کنید؛ زیرا آنان برای زمانی جز زمان شما آفریده شده اند»، تأکید کردند: باید نوجوانان و جوانان ایران را آماده کنیم تا وقتی مسؤولیت گرفتند با شرایط زمان خود هماهنگ باشند و این می تواند یکی از برنامه های احزاب با هدف کادرسازی باشد.
 
در آغاز این دیدار، حجت الاسلام محمد زارع فومنی، دبیر کل حزب ـ آقای رجایی، قائم مقام و مسوول تبلیغات انتخابات حزب ـ آقای مؤمن پور، رئیس دفتر سیاسی و خانم فراهانی، عضو کمیته سیاسی و فرزاد فرح پور، یکی از دانشجویان عضو حزب ضمن ارائه گزارشی از برنامه ها، فعالیت ها و اقدامات حزب مردمی اصلاحات ایران اسلامی، به بیان دیدگاه های خویش درباره اهمیت انتخابات، راه های تقویت حضور مردم، نقش زنان و محدودیت سازی های غیر اسلامی بعضی ها در جامعه برای آنان و لزوم استفاده از جوانان دانشجو و طلبه در مسؤولیت های جامعه برای کسب تجربه های مدیریتی پرداختند.

کلید واژه ها: مجمع تشخیص مصلحت نظام کربلا


نظر شما :