جان کری وارد بحرین شد

۱۹ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۸:۵۵ کد : ۱۹۵۷۸۷۲ سرخط اخبار

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه وارد منامه پایتخت بحرین شد.

به گزارش مهر به نقل از پایگاه العهد، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه چهارشنبه به منظور شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس وارد منامه پایتخت بحرین شد. فعالان بحرینی با انتقاد از سیاست های آمریکا در قبال مردم بحرین از جان کری خواسته اند در خصوص احترام به حقوق بشر، با مقامات آل خلیفه وضوح بیشتری بخرج دهد.

آخرین سفر وزرای خارجه آمریکا به بحرین که ناوگان پنجم آمریکا در آن قرار دارد به دسامبر سال ۲۰۱۰ بازمی گردد که طی آن هیلاری کیلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا به منامه سفر کرده بود.

این در حالی است که جنبش پیروان «انقلاب ۱۴ فوریه بحرین» ضمن انتقاد از سفر وزیر خارجه آمریکا به منامه، اعلام کرد ملت بحرین به کمتر از کناره گیری آل خلیفه راضی نخواهد شد.

جنبش انقلاب ۱۴ فوریه بحرین در بیانیه ای که در خصوص تشییع پیکر شهید « علی عبدالغنی» صادر گردید، اعلام کرد: سفر کری به بحرین در راستای حمایت آمریکا از حکومت آل خلیفه در مقابل انقلاب ملت بحرین است.

«علی عبدالغنی» در پی شدت جراحات وارد شده به دلیل زیر گرفتنش توسط نیروهای امنیتی بحرین به شهادت رسید.

در بیانیه این جنبش آمده است که تشییع پیکر شهید «علی عبدالغنی» پیام های مهمی برای آمریکا و انگلیس و «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین دارد و این جنبش بر ادامه انقلاب مردم بحرین و مخالفت آنها با سفر «جان کری» به این کشور تأکید می کند.

لازم به ذکر است که پیش از این دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس از نشست وزیران خارجه کشورهای عضو این شورا با وزیر خارجه آمریکا در منامه پایتخت بحرین طی روزهای آتی خبر داده بود.

«عبداللطیف الزیانی» دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس از نشست وزیران خارجه عضو این شورا با جان کری وزیر خارجه آمریکا خبر داد و افزود: در این نشست که پنجشنبه در منامه پایتخت بحرین برگزار خواهد شد درباره روابط سیاسی و امنیتی و دفاعی و مبارزه با تروریسم میان شش کشور عضو شورا با آمریکا بحث خواهد شد.

وی افزود: این نشست در راستای آماده سازی نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا که قرار است در ۲۱ آوریل جاری در ریاض برگزار شود و مشارکت استراتژیک میان طرفین صورت می گیرد.

دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد: در این نشست پیرامون نتایج کارگروه های شکل گرفته بر اساس نتایج نشست کمپ دیوید در ماه مه ۲۰۱۵ رایزنی خواهد شد تا تقویت روابط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا در همه زمینه های سیاسی، دفاعی، امنیتی و اقتصادی بررسی شود. همچنین اوضاع منطقه و تلاش هایی که برای حل بحران سوریه، یمن، عراق و لییی صورت می گیرد و مقابله با تروریسم و موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد اهتمام از محورهای نشست است.

کلید واژه ها: بحرین شورای همکاری خلیج فارس منامه


نظر شما :