حمایت از پوتین کار دست سینماگر صرب داد

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۵۸۲۶۴ سرخط اخبار

امیر کوستوریتسا کارگردان برنده دو نخل طلای جشنواره کن، در مصاحبه اخیر خود گفت: جشنواره کن به خاطر حمایت من از ولادیمیر پوتین، فیلم جدیدم را رد کرد.

به گزارش ایسنا او در آخرین اظهارات خود جشنواره فیلم کن را به تعصب سیاسی و انتقام جویی از او به دلیل حمایتش از سیاست های دولت روسیه متهم کرد.

کوستوریتسا در این باره گفت: اخیرا سیاست بیشتر و بیشتر در نحوه عملکرد جشنواره فیلم کن دخیل می شود. رد کردن فیلم من به خاطر ارسال آن یک روز پس از مهلت پایانی جشنواره، تنها یک بهانه بود. من مشکوکم که کسی دستور داده باشد فیلم من پذیرفته نشود.

این کارگردان صاحب نام با بیان این که «در راه شیری» جدیدترین اثر او به دلیل حمایتش از روسیه و «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور این کشور رد شده، این جشنواره سینمایی را به تعصبات سیاسی متهم کرد.

کوستوریتسا قبول دارد که فیلمش یک روز پس از مهلت پایانی به دست برگزارکنندگان جشنواره رسیده، اما می گوید که در سال های گذشته این مسئله مشکلی ایجاد نمی کرد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، او در مصاحبه اش این اقدام را یک بهانه خواند و گفت: فیلم ارسال شده بود، اما هیچ کس حتی آن را تماشا هم نکرد.

«کاستاریکا» طی سال های گذشته علنا حمایت خود از «پوتین» و سیاست های کرملین در قبال اوکراین را اظهار کرده است. او سال گذشته از ورود به اوکراین و اجرای گروهی در این کشور منع شد.

امیر کوستوریتسا در سال های 1995 و 1985 برای فیلم های «زیرزمین» و «وقتی بابا رفته بود ماموریت» موفق به دریافت نخل طلای جشنواره کن شد. «در راه شیری» اثر جدید این فیلمساز صربستانی است که خود در آن با «مونیکا بلوچی» همبازی شده و قرار است اواخر ماه آگوست در جشنواره «پل هنرها»ی روسیه اکران شو. داستان این فیلم درباره دوره های مختلف زندگی یک مرد و انتقادات او نسبت به کشورش است.

«امیر کوستوریتسا تاکنون افتخارات سینمایی متعددی دریافت کرده است که از مهم ترین آن ها می توان به خرس نقره ای برلین در سال 1993 برای «رویای آریزونا»، جایزه بهترین کارگردانی (1989) جایزه فیپرشی (1985) و دو نخل طلا از جشنواره کن، جایزه بهترین فیلم اروپایی جوایز سزار فرانسه در سال 2005، جایزه بهترین فیلم خارجی از جوایز لومیر فرانسه در سال 1996، جایزه شیر طلای کوچک و شیر نقره ای جشنواره ونیز در سال 1998 برای «گربه سیاه، گربه سفید» و جایزه شیر طلا و جایزه فیپرشی ونیز در سال 1981 برای «دالی بل را یادت می آید؟» اشاره کرد.

کلید واژه ها: کنجایزه جایزه


نظر شما :