کیش و مات نامزد جمهوریخواهان در نخستین مناظره

کلینتون عقلانیت ترامپ را نشانه رفت

۰۹ مهر ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۱ کد : ۱۹۶۳۴۸۰ اخبار اصلی آمریکا
اگر هدف کلینتون تحریک خلق و خوی ناآرام ترامپ، گاف ندادن و حفظ آرامش بود، در همان 30 دقیقه نخست مناظره به آن رسید.
کلینتون عقلانیت ترامپ را نشانه رفت

نویسنده: رون فورنیر

دیپلماسی ایرانی: دونالد ترامپ در تمام طول مناظره تودماغی صحبت می کرد و آب می خورد. او در نهایت در تله هیلاری کلینتون گرفتار آمد و دهان باز کرد و خفه شد. 

اغلب ناظران سیاسی از خونسردی کلینتون و عصبانیت ترامپ صحبت می کنند. کاندیدای جمهوری خواهان تقریبا درباره همه چیز لاف زد: از پرداخت نکردن مالیات فدرال به عنوان یک بازرگان گرفته تا سود کلانی که از بحران مسکن عایدش شده بود، او اما در تله هیلاری کلینتون گرفتار آمد، خونسردی خود و البته نتیجه مناظره را از دست داد.  

اگر هدف کلینتون تحریک خلق و خوی ناآرام ترامپ، گاف ندادن و حفظ آرامش بود، در همان 30 دقیقه نخست مناظره به هر سه هدفش رسید.   

این مهم نیست که ترامپ به عنوان کاندیدای حزب رقیب به میدان آمده و از تغییر و پایان وضع موجود صحبت می کند، آن هم در شرایطی که رای دهندگان به دنبال یک هوای تازه هستند؛ مهم این است که وزیر امور خارجه پیشین خود را به عنوان قوی ترین فرد ممکن برای شرایط فعلی معرفی کرد و مدعی شد که گرچه رای دهندگان به بدترین شکل ممکن خواستار تغییر هستند اما راه ترامپ بدترین انتخاب ممکن است.  

تمام کاری که کلینتون انجام داد زیر سوال بردن عقلانیت ترامپ بود. عقل سلیم (آمریکایی ها) رقابت انتخاباتی کلینتون ـ ترامپ را با رقابت 1980 کارتر ـ ریگان مقایسه می کند. ترامپ هم با تکرار نقشی ضعیف و کاریکاتورگونه از رونالد ریگان در نخستین مناظره رو در روی خود در مقام منتقدی تمام عیار از وضع موجود برآمد. در آن زمان هم ریگان علیه جیمی کارتر، رقیب خود در انتخابات شورش کرد. اما از آنجایی که شرایط متفاوت به نظر می رسد، عقل سلیم ممکن است به خطا رفته باشد. این بار نه ترامپ بلکه کلینتون بود که تلاش کرد تا از شک و تردید رای دهندگانی که به دنبال دلیلی برای رای دادن هستند،  استفاده کند. همه عدم قطعیت ها در نظرسنجی های پیش از انتخابات حول محور کلینتون می چرخید. مثلا، پس از جنجال سلامتی کلینتون بود که بحث ها درباره ورود کاندیدایی از حزب سوم به رقابت ها جدی شد. به همین دلیل به نظر می رسد که مناظره برنامه ای بود برای رای دهندگانی که گرچه هنوز برای رای دادن به کلینتون مردد هستند اما از مدت ها پیش برای رای ندادن به ترامپ تصمیم خود را گرفته اند. این دسته از رای دهندگان همچنین نگران هستند که رای دادنشان به کاندیدای حزب سوم یا رای ندادنشان، خود کمکی به ترامپ باشد.

این افراد بخش کوچکی از یک آمریکایی ها ناراضی هستند. نظرسنجی ان بی سی و روزنامه وال استریت ژورنال نشان می دهد که یک رقابت دوسویه میان رای دهندگان مردد وجود دارد: 13 درصد آنان نسبت به کلینتون نظر مثبت دارند و 64 درصد نظر منفی؛ همچنین 5 درصد آنان به ترامپ نظر مثبت دارند و 81 درصد نظر منفی.  

این افراد اغلب کسانی هستند که برای رای دادن به دنبال دلیل یا بهانه ای هستند: البته رای دادن به کلینتون آن هم با اکراه.

اگر رای دهندگان به دنبال دلیلی فرهنگی برای رای دادن به کلینتون بودند، ترامپ در مناظره دوشنبه شب این دلیل را در اختیار آنان گذاشت. او بر روی صحنه و پشت دوربین ها ناآرام بود و شاید به خاطر سرماخوردگی بود که صدایش طنینی چون خرناس کشیدن داشت. ترامپ تیکی هم داشت که یادآور مناظره سال 2000 ال گور دموکرات و جورج بوش بود.

همچنین رفتار ترامپ در این مناظره اغراق آمیز، نامتجانس و غیرصادقانه بود. او ادعای سراسر کذب خود را مبنی بر این که "پیش از آغاز جنگ عراق قویا با آن مخالفت کرده" را دوباره تکرار کرد. او همین طور تمام اظهرنظرهای جنسی خود را بدون هیچ گونه عذرخواهی رد کرد. بارها سخنان کلینتون را قطع کرد، وزن خودش را روی میز مقابل می انداخت و مانند کودکی نوپا به تریبون خود چنگ می انداخت. ترامپ دروغ های کلینتون درباره سیاست های تجاری و پاسخ های پوچش به رسوایی ایمیل ها را به سخره گرفت اما کاری زیادی برای جلب نظر و اعتماد رای دهندگان مردد انجام نداد.

وقتی کلینتون گفت که ترامپ تجارت خود را با میلیون ها دلار ثروت پدرش آغاز کرد، ترامپ سریعا و بدون فکر گفت: «یک وام کوچک بود.» ترامپ گفت که بزرگترین دارایی جهان را به تنهایی به دست آورده است و سپس با لحن مهربانانه تصنعی از کلینتون پرسید:" آیا این خوب است خانم وزیر؟" و کلینتون سرش را تکان داد. در اینجا بود که ترامپ با پوزخندی گفت "می خواهم که شما بسیار خوشحال باشید. این برای من بسیار مهم است."

زمانی که کلینتون ترامپ را به عنوان کسی معرفی کرد که دوست دارد بازارها سقوط کنند تا او بتواند سود ببرد و مثال زد که ترامپ در سال 2006 و پس از بحران مسکن خیلی خوشحال بوده چون می توانسته است که خانه های زیادی را ارزانتر بخرد، ترامپ پاسخ داد: "به این می گویند تجارت!"

این سخنان ترامپ به مذاق بسیاری از رای دهندگان مردد خوش نیامد. چرا که بسیاری از آنان احتمالا در جریان فاجعه ای که ترامپ شادمانه از آن به عنوان تجارت نام می برد خانه های خود را از دست دادند.  

اما شرایط از این هم بدتر شد. زمانی که کلینتون به دلیل خودداری از پرداخت مالیات به ترامپ حمله کرد او دلیل این کار خود را زرنگی می خواند. ترامپ به قدر کافی باهوش نیست که در دام کلینتون نیفتد. به همین دلیل زمانی که ترامپ در پایان مناظره خطاب به مخاطبان گفت که "اخلاق من بسیار بهتر از هیلاری کلینتون است" مخاطبان در استودیو به خنده افتادند و رای دهندگان مردد هم احتمالا آن چه را باید می دیدند، دیدند.

منبع: آتلانتیک / تحریریه دیپلماسی ایرانی / 30 

کلید واژه ها: ترامپ كلينتون انتخابات آمريكا


نظر شما :