روسیه برای ازسرگیری مذاکرات سوریه شرط گذاشت

۲۴ مهر ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۸ کد : ۱۹۶۳۸۳۹ سرخط اخبار

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که شرط اصلی برای ازسرگیری مذاکرات درباره سوریه اجرای قطعنامه های شورای امنیت در این باره است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره نشست امروز شنبه لوزان درخصوص بحران سوریه گفت: چارچوب فعالیت ها کاملا واضح است. این چارچوب توقف خشونت در سوریه، مبارزه با تروریست ها، تضمین رسیدن کمک های بشردوستانه به دست ساکنان سوریه و آغاز روند سیاسی با مشارکت تمامی گروه ها بدون پیش شرط است. این اصول بیانگر موضع روسیه نیست بلکه اصولی هستند که در قطعنامه های شورای امنیت آمده اند.

وی گفت: تا به این لحظه شرکای غربی ما هیچ گامی در راستای اجرای قطعنامه های شورای امنیت درباره سوریه برنداشته اند. ما امیدواریم که آن ها در نهایت به حقیقت پی ببرند که مسئله اصلی در این خصوص جدا کردن تروریست ها از مخالفان میانه رو است.

لاوروف گفت: صحبت ها درباره اینکه توقف جنگ در حلب هدف اصلی است، "تلاشی حیله گرانه" برای زیباسازی و آراستن تصاویر و دور کردن النصره و هم پیمانانش از حملات است.

وی گفت که روسیه پیشنهاداتی برای اجرای توافق نامه های مربوط به حل و فصل بحران سوریه و قطعنامه های شورای امنیت در نشست لوزان مطرح خواهد کرد اما طرح جدیدی ارائه نمی کند.

لاوروف تصریح کرد که مسکو در لوزان موضعی واضح و شفاف اتخاذ خواهد کرد.

قرار است نشست امروز لوزان با حضور وزرای خارجه آمریکا، روسیه، ترکیه، قطر، عربستان و ایران برگزار شود.

کلید واژه ها: قطعنامه های شورای امنیت


نظر شما :