اوباما: ترامپ خطری برای ما و جهان است

۱۴ آبان ۱۳۹۵ | ۱۳:۲۸ کد : ۱۹۶۴۳۵۹ سرخط اخبار

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر (۱۸ آبان) برای آینده آمریکا و جهان سرنوشت ساز است، به ادعاهای ترامپ مبنی بر احتمال تقلب در انتخابات اشاره کرد و گفت که "تو بازنده ای".

به گزارش ایسنا، به نوشته مجله تایم، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه در یک گردهمایی انتخاباتی در ایالت کارولینای شمالی گفت: دونالد ترامپ جمهوری خواه خطری برای حقوق مدنی، کشور و جهان است. اوباما در تجمعی در کارولینای شمالی به نفع هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق دولت اولش کمپین کرد. او دموکرات ها از همه ریشه های قومی را ترغیب کرد تا برای رای دادن به هیلاری کلینتون پای صندوق های رای بروند.

اوباما با اشاره به سخنان تکراری ترامپ درباره احتمال وقوع تقلب گفت: کسانی هستند که وقتی شما بازی می کنید مرتب حرف از تقلب می زنند. آنها کسانی هستند که بازنده اند و نباید پیروز شوند.

همزمان ترامپ گفت که اوباما باید دست از کمپین برای کلینتون بردارد و بر اداره کشور تمرکز کند. ترامپ به هوادارانش در پنساکولا در ایالت فلوریدا گفت: "به سادگی بگویم که هیچ کس نمی خواهد برای چهار سال دیگر شاهد سیاست هایی از نوع اوباما باشد."

او همچنین گفت که کلینتون در سال های اخیر "مشاعر خود را از دست داده است."

اوباما در کارولینای شمالی گفت: "سرنوشت جمهوری ما در دستان شماست. سرنوشت جهان روی لبه است و شما، اهالی کارولینای شمالی، باید اطمینان حاصل کنید که کشور را به مسیری درست سوق می دهید. نام من روی برگه رای نیست اما یادتان باشد بحث انصاف روی برگه رای است، انسانیت روی برگه رای است، عدالت روی برگه رای است؛ پیشرفت روی برگه رای است؛ دموکراسی ما روی برگه رای است."

همزمان او روز چهارشنبه به طور تلویحی از افشای تحقیقات جدید در ارتباط با کشف احتمالی ایمیل های هیلاری کلینتون روی یک کامپیوتر شخصی توسط اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) انتقاد کرد.

او در پاسخ به پرسشی درباره زمان انتشار نامه رئیس اف بی آی درباره تحقیقات جدید درباره ایمیل های هیلاری کلینتون گفت: "ما نباید بر پایه حدس و گمان، اطلاعات ناقص و یا اطلاعات درز کرده کار کنیم. مبنای کار ما تصمیمات مشخص است. وقتی این موضوع پیش از این به طور جامع بررسی شد نتیجه گیری اف بی آی، دادگستری و تحقیقات مکرر کنگره این بود که او (هیلاری کلینتون) مرتکب اشتباه هایی شده است، اما مساله ای نیست که بخواهید برایش او را تحت تعقیب قضایی قرار دهید."

جیمز کومی، رئیس اف بی آی کمتر از دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به کنگره این کشور اطلاع داد که پلیس فدرال تحقیقات روی ایمیل های هیلاری کلینتون را از سر می گیرد. به گفته کومی تحقیقات درباره آنتونی وینر، نماینده سابق کنگره ممکن است به کشف ایمیل های دیگری از کلینتون منجر شده باشد. وینر برای اتهامات جنسی مورد تحقیق بوده است. او شوهر هما عابدین، از دستیاران هیلاری کلینتون بوده است.

رئیس اف بی آی که خود جمهوری خواه است، برای نامه ای که به کنگره نوشته مورد انتقاد قرار گرفته و از طرف دموکرات ها به اقدام جناحی متهم شده است. برخی از دموکرات ها نگران هستند که اعلام تحقیقات جدید روی محبوبیت کلینتون اثر منفی بگذارد. دونالد ترامپ هم از اعلام تحقیقات برای حمله به کلینتون استفاده کرده است.

باراک اوباما در اولین اظهارنظری که درباره تحقیقات جدید اف بی آی کرده می گوید، تلاشش بر این بوده که در تحقیقات اف بی آی، که باید مستقل باشند، مداخله نکند.

اوباما گفت، شخصا هیلاری کلینتون را می شناسد و به او اعتماد دارد.

او گفت، مطمئن است که کلینتون منافع آمریکا و مردم آمریکا را به همه چیز ترجیح می دهد.

کلید واژه ها: هیلاری کلینتون برگه رای روی برگه رای اف بی آی روی برگه ترامپ تحقیقات جدید کارولینای شمالی ایمیل کارولینای


نظر شما :