ادامه راه بوش و ترامپ یا طرحی جدید؟

خوابی که ترامپ برای افغانستان دیده است

۰۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۶۶۵۲۹ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
عاشق حسین طوری، مدیر رادیو پشتو: این که سیاست های کلان و راهبردی امریکا توسط چه کسی تعیین می شود، چه کسی و چه سازمانی تصمیم می گیرد که آیا تروریسم ادامه یابد یا ریشه کن شود، سوال قابل توجهی است.
خوابی که ترامپ برای افغانستان دیده است

نویسنده: عاشق حسین طوری، مدیر رادیو پشتو

دیپلماسی ایرانی: دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در گفتگوی تلفنی با همتای افغانی خود اشرف غنی گفت:" به اعزام نیروهای دیگر به افغانستان دارد فکر می کند." بنابر گزارش روزنامه وال استریت ژورنال ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات در ماه دسامبر که هنوز حاکمیت را در دست نگرفته بود نیز  با رئیس جمهور اشرف غنی تماس تلفنی برقرار کرده و در مورد وضعیت امنیتی افغانستان با وی به گفتگو پرداخته بود. اشرف غنی ضمن تشریح وضعیت امنیتی کشورش گفته بود وضعیت امنیتی افغانستان  به تدریج وخیم تر می شود. بنا بر گزارش روزنامه وال استریت ژورنال دونالد ترامپ نیز به همتای افغانی خود اطمینان داده بود، برای جلوگیری از وخیمتر شدن وضعیت امنیتی افغانستان، اعزام نیروهای دیگر به این کشور را بررسی خواهد کرد.

در سال 2014 بر اساس تصمیم باراک اوباما رئیس جمهور وقت امریکا اکثر نیروهای این کشور افغانستان را ترک کرده بودند. اکثر اعضای جمهوری خواهان از جمله جان مک کین با این تصمیم شدیداً مخالف بودند. امریکا در حال حاضر 8 هزار و 500 نیرو در افغانستان دارد که بخشی مشغول جنگ و بخشی نیز مشغول آموزش نظامی به نیروهای امنیتی افغانستان هستند. دونالد ترامپ در جریان کمپین انتخاباتی و هم بعد از پیروزی حتی در نخستین سخنرانی بعد از مراسم تحلیف و سوگند مکرراً گفته بود، بنیادگراهای اسلامی را که برای جهان خطر آفرین اند، ریشه کن خواهند کرد. البته روسای جمهور پیشین جورج دبلیو بوش و باراک اوباما نیز با همین شعار آمدند.

بوش افغانستان را مورد حمله قرار داد، هشت سال به جنگ ادامه داد و هچنین باراک اوباما نیز با شعار تغییر و ریشه کن کردن تروریسم آمد. هر کدام هشت سال ، جمعاً 16 سال حاکمیتشان را با شعار مبارزه با تروریسم سپری کردند ولی امروز نتیجه عکس شعارهایشان را مشاهده می کنیم. تروریسم نه فقط ریشه کن نشد، بلکه گسترش یافت.

نسل جدیدی از تروریسم در قالب داعش خلق شد. چنان چه هیلاری کلینتون و جان کری وزرای امور خارجه سابق امریکا بر این امر اذعان دارند که داعش را خود امریکا برای حفظ اسراییل و سرنگونی حکومت بشار اسد، خلق کرده است. اکنون که دونالد ترامپ روی کار آمده نیز شعار روسای جمهور پیشین را تکرار می کند. این که سیاست های کلان و راهبردی امریکا توسط چه کسی تعیین می شود، چه کسی و چه سازمانی تصمیم می گیرد که آیا تروریسم ادامه یابد یا ریشه کن شود، سوال قابل توجهی است.

حبیب الله رفیع رئیس بخش دائره المعارف در آکادمی علوم افغانستان می گوید: "تصمیم گیری راهبردی به ویژه در سیاست های کلان خارجی توسط رئیس جمهور صورت نمی گیرد، بلکه این نظام (Establishment) امریکا است که سیاست های کلان و راهبردی کشور را به رئیس جمهور ابلاغ و دیکته می کنند. او ادامه می دهد:" به نظر می رسد نظام امریکا فهمیده که در جنگ افغانستان شکست خورده است و دیگر نمی تواند از طریق ادامه جنگ و تروریسم منافع خود را در افغانستان تامین کند. بنابراین تصمیم گرفته است تا خود را از این جنگ فرسایشی خلاص کند. به این دلیل است که دونالد ترامپ بر اساس تصمیمات قدرت های پشت پرده با صراحت از ریشه کن کردن تروریست ها حرف می زند."

بسم الله خان کاکر، دبیر کل حزب مردم در ایالت بلوچستان نیز می گوید: "امریکا به جای این که نیروهای دیگری به افغانستان اعزام کند بهتر بود که کیفیت نیروهای امنیتی این کشور را از نظر آموزش و تجهیز آن قدر افزایش می دادند که نیاز به حضور نیروهای خارجی نباشد." این سیاستمدار کهنه کار پاکستانی همچنین با اشاره به دخالت نظامی پاکستان در افغانستان می افزاید:" اگر پاکستان دست از دخالت در افغانستان بردارد 80 درصد جنگ و تروریسم در افغانستان پایان می یابد و این دخالت با هماهنگی و چراغ سبز امریکا صورت می گیرد." اگر امریکا واقعاً خواهان تامین امنیت در افغانستان است، پاکستان را تحت فشار جدی قرار می دهد. به گفته کاکر امریکا این کار را نمی کند؛ زیرا خواهان ادامه جنگ افغانستان برای تحقق اهداف استراتژیک خود در منطقه از جمله ناامن کردن کشورهای همسایه افغانستان، آسیای میانه، روسیه و چین است. به گفته کاکر امریکا به همین دلیل نمی خواهد ارتش افغانستان روی پای خود بایستد.

کلید واژه ها: دونالد ترامپ افغانستان عاشق حسین طوری


نظر شما :