بازرگانی در کاخ سفید

ترامپ فقط به پول فکر می‌کند

۱۱ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۶۵۸۴ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
همه زرنگی ترامپ بازرگان که به دفتر بیضی کاخ سفید رسیده در این خلاصه می‌شود که ذهنیتش تنها بر اساس محاسبه برنده و بازنده مادی کار می‌کند.
ترامپ فقط به پول فکر می‌کند

نویسنده: خالد الاصمعی

دیپلماسی ایرانی: می خواهد دیواری برای حمایت از مرزهای امریکا در برابر مهاجرت های غیرقانونی بسازد و مکزیک را وادار کند که پول فاکتور آن را بپردازد. خود را متعهد می داند که به تروریسم تکفیری در خاورمیانه حمله کند و هزینه آن را به دوش کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بیندازد. تاکید می کند که اسلاف او کویت را آزاد کردند و عراق را اشغال کردند همان طور که ناتو در لیبی عمل کرد. اما همه زرنگی ترامپ بازرگان که به دفتر بیضی کاخ سفید رسیده در این خلاصه می شود که ذهنیتش تنها بر اساس محاسبه برنده و بازنده مادی کار می کند.

در تحلیل ذهنیت این بازرگان نسبت به آینده انسانی تحلیل های روان شناسی و اجتماعی و تاریخی بسیاری در روزنامه های امریکایی مشاهده می شود. در اکثر آنها تحلیل های بسیاری درباره فکر و ذهنیت این تاجر و تحلیل حرف هایش از منظر تجاری می بینید. خبرهایی که می خوانیم بیان کننده این واقعیت هستند که دیگر از این بدتر نمی شود. به هر حال آن چه از ترامپ به ما مربوط است، رابطه او با خاورمیانه و به طور ویژه قضیه فلسطینی است.

با وجود این که اسرائیل همه پول های خود را از طریق آیپک یهودی در ایالات متحده صرف حمایت از رقیب او، هیلاری کلینتون کرد، با این وجود تمایلات مادی ترامپ قوی تر از هر دشمنی ای است. او با ذهن تاجرش شروع به محاسبه دستاوردها و ضرر و زیان ها از طریق رابطه اش با بازرگانان یهودی کرده است که در صحنه تصمیم گیری های امریکا نفوذ دارند، به خصوص از طریق رابطه اش با حزب جمهوریخواه که کاملا به رژیم اسرائیلی تمایل دارد، در این میان ترامپ می بیند که به مصلحتش است که به فکر مصالح و امنیت و نیازهای اسرائیل باشد. برای همین قبل از این که رئیس جمهور شود و به کاخ سفید قدم بگذارد صحبت از انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس کرد. همچنین تاییدها و چراغ سبز خود را به شهرک سازی ها و پروژه های ساختمان سازی اسرائیل در بیت المقدس نشان داد تا بتواند حمایت جناح راست افراطی اسرائیل را به سمت خود جلب کند.  

نام ترامپ و اظهاراتش در تبلیغات انتخاباتی اش در رسانه های عبری با شعف برده می شود. تقریبا حتمی است که رژیم اشغالگر وقت زیادی را صرف وقایعی خواهد کرد تا عملا راه حل دو دولتی از بین برود.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایالات متحدهدونالد ترامپ


نظر شما :