امریکایی‌ها بازگشت اوباما را آرزو می‌کنند

ترامپ، منفورترین رئیس جمهور تاریخ معاصر امریکا

۱۷ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۶۷۷۳ اخبار اصلی آمریکا
نویسنده خبر: حسین هوشمند
نظرسنجی های مختلفی که از میزان محبوبیت و رضایت مردم از عملکرد و دستورات اجرایی وی منتشر می شود، نشان دهنده حقایق تلخی برای ترامپ است. کار به جایی رسیده است که 52 درصد مردم آمریکا خواهان بازگشت باراک اوباما به قدرت هستند.
ترامپ، منفورترین رئیس جمهور تاریخ معاصر امریکا

دیپلماسی ایرانی: در حالی حدود دو هفته از ریاست جمهوری دونالد ترامپ گذشته است که جنجال ها و حواشی زیادی دولت او را احاطه کرده است. از صدور دستورات اجرایی چالش برانگیز و تظاهرات اعتراضی گسترده تا اعتراض سیاستمداران داخلی و بین المللی به تصمیمات وی و عدم محبوبیت در میان مردم و حتی در خواست برای استیضاح وی. نظرسنجی های مختلفی که از میزان محبوبیت و رضایت مردم از عملکرد و دستورات اجرایی وی منتشر می شود، نشان دهنده حقایق تلخی برای ترامپ است. کار به جایی رسیده است که 52 درصد مردم آمریکا خواهان بازگشت باراک اوباما به قدرت هستند.

عدم محبوبیت در دوران ماه عسل

ترامپ در هنگام تبلیغات و حتی روز برگزاری انتخابات محبوبیتی نداشت و بیشتر مردم دید منفی نسبت به وی داشتند. ترامپ در آخرین نظرسنجی موسسه معتبر گالوپ در قبل از انتخابات، تنها 34 درصد محبوبیت داشت و این میزان در روز انتخابات و پس از پیروزی وی به 42 درصد رسید. و در مقابل 55 درصد مردم مخالف وی بودند.

در حد فاصل پیروزی در انتخابات تا روز تحلیف که حدود 73 روز می شد میانگین محبوبیت ترامپ 40 درصد بوده است. این دوران همیشه ماه عسل رؤسای جمهور مختلف بوده است و آنها در این دوران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند چون از یک سو در انتخابات پیروز شده اند و هنوز دولتشان آغاز به کار کرده نکرده است که مردم با سیاست های آنها مخالفت کنند و از محبوبیتشان کاسته شود. اما ترامپ از هیچ ماه عسلی برخوردار نبود و حتی قبل از آغاز کار دولتش مردم دید منفی نسبت به وی داشتند.

رکورد شکنی ترامپ در زمینه منفور بودن زمانی خودش را نشان می دهد که محبوبیت وی را با رؤسای جمهور قبلی مقایسه کنیم. اوباما در دوران مشابه یعنی زمان پیروزی تا تحلیف از محبوبیتی 78 درصدی برخوردار بود یعنی چیزی حدود دو برابر محبوبیت ترامپ. جورج دبلیو بوش در این بازه زمانی از محبوبیتی 62 درصدی برخوردار بود و بیل کلینتون هم محبوبیتی 66 درصدی داشت.

ترامپ در میان رؤسای جمهور آمریکا از سال 1953 یعنی آغاز به کار دوایت آیزنهاور، کمترین میزان محبوبیت را در روز مراسم تحلیف داشته است. ترامپ در روز آغاز به کار دولتش تنها 45 درصد محبوبیت داشت. میزان محبوبیت دیگر رؤسای جمهور آمریکا در روز مراسم تحلیفشان شامل این ارقام می شود: اوباما 68 درصد، بوش 57 درصد، کلینتون 58 درصد، بوش پدر 51 درصد، رونالد ریگان 51 درصد، جیمی کارتر 66 درصد، ریچارد نیکسون 59 درصد، جان کندی 72 درصد و دوایت آیزنهاور 68 درصد. بنابراین ترامپ اولین رئیس جمهوری در تاریخ معاصر آمریکا است که کارش را با محبوبیت زیر 50 درصد آغاز می کند.

ادامه منفوریت در دولت

با وجود این که دو هفته از آغاز به کار دولت ترامپ گذشته است همچنان وی در نزد اکثریت مردم آمریکا منفور است و اکثریت مردم هم مخالف عملکرد وی در کاخ سفید هستند. براساس نظرسنجی روزانه موسسه گالوپ، هم اکنون میزان محبوبیت ترامپ 43 درصد است و 52 درصد از مردم هم مخالف وی هستند.

نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک هم در هفته اول ریاست جمهوری ترامپ نشان می دهد تنها 36 درصد از مردم موافق عملکرد وی هستند و در مقابل 44 درصد از مردم مخالف وی هستند. 19 درصد هم نظری نداشته اند. نظرسنجی پابلیک پالیسی پولینگ هم نشان دهنده محبوبیت 45 درصدی ترامپ و مخالفت 52 درصدی مردم با وی است. نظرسنجی شبکه فاکس نیوز هم مؤید محبوبیت 42 درصدی ترامپ و مخالفت 55 درصدی مردم با وی است.

براساس میانگین آر سی پی که از تمام نظرسنجی های صورت گرفته جمع آوری شده است محبوبیت ترامپ 42 درصد و میزان مخالفت با وی 50 درصد است. براساس میانگین نظرسنجی های هافینگتن پست هم محبوبیت ترامپ 44 درصد و میزان مخالفت با وی 49 درصد است.

عدم رضایت مردم از عملکرد و سیاست ها

مردم علاوه بر عدم علاقه به شخصیت ترامپ، با عملکرد و سیاست های وی در کاخ سفید هم مشکل دارند و مخالف تصمیمات اخیر وی هستند. براساس نظرسنجی سی بی اس، 40 درصد مردم موافق عملکرد ترامپ و 48 درصد مخالف هستند. براساس نظرسنجی پابلیک پالیسی پولینگ هم 47 درصد مردم موافق و 49 درصد مخالف عملکرد ترامپ هستند. براساس میانگین نظرسنجی های آر سی پی، 44.6 درصد مردم موافق و 47.4 درصد مخالف عملکرد ترامپ هستند.

ترامپ در 10 روز ابتدایی دولتش 20 دستور اجرایی جنجالی را امضا کرده است که از جمله مهمترین آنها می توان به لغو قانون بیمه درمانی اوباما، ممنوعیت ورود شهروندان 7 کشور مسلمان، ساخت دیوار مرزی با مکزیک، لغو برنامه پذیرش آوارگان سوری اشاره کرد.

براساس نظرسنجی گالوپ، 47 درصد مردم معتقدند که وی به صورت شتاب زده در حال اجرای سیاست هایش است. اکثریت مردم آمریکا مخالف دستورات اجرایی اخیر وی هستند. ترامپ و جمهوری خواهان در حالی کمر به نابودی قانون بیمه درمانی اوباما بسته اند که براساس میانگین نظرسنجی های هافینگتن پست، 47 درصد مردم موافق این قانون و 44 درصد مخالف آن هستند.

براساس نظرسنجی گالوپ، 42 درصد مردم موافق ممنوعیت ورود شهروندان 7 کشور مسلمان به آمریکا و 55 درصد مخالف این دستور هستند. 38 درصد از مردم موافق ساخت دیوار مرزی با مکزیک و 60 درصد مخالف هستند. 36 درصد مردم موافق توقف برنامه پذیرش آوارگان سوری و 58 درصد مخالف هستند.

براساس نظرسنجی پابلیک پالیسی پولینگ، 77 درصد دموکرات ها مخالف عملکرد ترامپ، 19 درصد نظری ندارند و تنها 4 درصد موافق هستند. همچنین 45 درصد مستقل ها مخالف عملکرد وی، 38 درصد موافق هستند و 20 درصد نظری ندارند. 81 درصد جمهوری خواهان موافق عملکرد، 3 درصد مخالف و 15 درصد نظری ندارند.

براساس نظرسنجی گالوپ هم 90 درصد جمهوری خواهان، 40 درصد مستقل ها و 14 درصد دموکرات ها موافق عملکرد ترامپ و 6 درصد جمهوری خواهان، 44 درصد مستقل ها و 81 درصد دموکرات ها مخالف عملکرد وی هستند. علاوه بر این اکثریت زنان، رنگین پوستان، جوانان 18 تا 29 سال و افراد 30 تا 49 سال و افراد دارای مدرک دانشگاهی مخالف عملکرد ترامپ هستند و در مقابل اکثریت مردان، سفیدپوستان، افراد 50 تا 64 ساله و 65 سال به بالا و افراد فاقد مدرک دانشگاهی موافق عملکرد ترامپ هستند.

ترامپ که نتوانست در انتخابات، اکثریت آرای مردمی را کسب کند و آرای مردمی اش حدوداً 3 میلیون رای کمتر از هیلاری کلینتون بود، در حال حاضر هم با اعتراضات مردمی گسترده ای روبرو است که فضای شهرهای آمریکا را همانند دهه 1960 که اعتراضات جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان و مخالفت با جنگ ویتنام در جریان بود، کرده است.

ترامپ در حالی در میان رؤسای جمهور آمریکا پس از جنگ جهانی دوم، رکورد دار عدم محبوبیت و مخالفت از سوی مردم است که اکثریت مردم خواهان بازگشت اوباما به قدرت هستند و دلشان برای وی تنگ شده است. براساس نظرسنجی پابلیک پالیسی پولینگ، 52 درصد مردم خواهان بازگشت اوباما به کاخ سفید هستند و در مقابل 43 درصد از مردم از حضور ترامپ در مسند ریاست جمهوری خوشحال هستند.

خبر بدتر برای ترامپ این است که 40 درصد از مردم خواستار استیضاح وی هستند. این میزان در هفته گذشته 35 درصد بود. بیش از 500 هزار نفر هم طوماری را امضا کرده اند و خواستار استیضاح ترامپ هستند.

ترامپ تاجری جنجالی که با معجزه رئیس جمهور شد، دولتی ضعیف را آغاز کرده است و به دلیل این که خودش و سیاست هایش جایگاهی در میان مردم ندارد، در ماه های پیش رو با چالش های متعددی روبرو خواهد بود.

حسین هوشمند

نویسنده خبر

عضو هيئت تحريريه ديپلماسي ايراني

hossein. houshmand@gmail.com

 

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: دونالد ترامپ


نظر شما :