بقای دولت امریکا در معرض تهدید است

بدترین‌ها دور ترامپ

۱۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۷۵۱۳ اخبار اصلی آمریکا
نویسنده خبر: جهاد الخازن
جاد الخازن می‌نویسد: چگونه دونالد ترامپ می‌تواند بر قوی‌ترین کشور در جهان حکم‌رانی کند در حالی که نمی‌تواند کلماتی که استفاده می‌کند را هجی کند؟
بدترین‌ها دور ترامپ

دیپلماسی ایرانی: چگونه دونالد ترامپ می تواند بر قوی ترین کشور در جهان حکم رانی کند در حالی که نمی تواند کلماتی که استفاده می کند را هجی کند؟ اولین پیام او در توئیتر بعد از این که به سمت ریاست جمهوری انتخاب شد این بود: "افتخار می کنم به شما خدمت کنم، ملت عظیم امریکا، من به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور." این پیام کوتاه اشتباهات ادبی داشت (نه اشتباهات تایپی) بعد از آن او این پست را برداشت.

امروز چیزی برای تسلیت به خواننده درباره رئیس جمهور ترامپ می نویسم و همچنین افزودن اطلاعات سیاسی درباره بازرگانی که فکر می کند می تواند همه مشکلات خاورمیانه را حل کند، نه فقط منازعه میان فلسطینی ها و اسرائیل را. من که می بینم او نه تنها هیچ چیزی را حل نمی کند بلکه بر مشکلات موجود هم می افزاید.

اختلافات اخیر با سوئد هنوز تمام نشده است، او خودش در سخنرانی اش با گفتن این عبارت اختلاف را به وجود آورد «باید کشورمان را سالم نگه داریم. ببینید در آلمان چه اتفاقی افتاد. ببینید در سوئد شب پیش چه اتفافی افتاد...» اهالی سوئد دنبال یک «حادثه تروریستی» گشتند اما هیچ چیز پیدا نکردند جز یک راننده مست فراری. با این حال ترامپ حرف خود را به یک خبری که ادعا کرد «فاکس نیوز» منتشر کرده، نسبت داد در حالی که وقتی به اخبار این شبکه مراجعه می کنید هیچ اثری از حادثه تروریستی نمی بینید.

سوئد یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست. سوئد مثل نروژ یک کشور نمونه است. ترامپ لایحه ای را امضا و دستور به اجرای آن داد که علیه سقط جنین بود و اعلام کرد که هلند و فنلاند و سوئد و بلژیک و لوکزامبورگ و کانادا و کشورهای دیگر از جمعیت هایی حمایت می کنند که به زنان کمک می کنند و از آنها می خواهند که سقط جنین کنند. نروژ چند روز پیش وارد میدان شد و گفت که در مخالفت با دستور سقط جنین رئیس جمهوری امریکا 10 میلیون دلار کمک می کند.

قبل از آن رئیس جمهور ترامپ با مالکوم ترینبل، نخست وزیر استرالیا که درباره توافقش با رئیس جمهوری سابق، باراک اوباما برای استقبال از 1250 پناهجو که در استرالیا نگه داشته اند، صحبت می کرد که ناگهان تلفن را به روی او بست.  

او به گونه ای رفتار کرده که از ارزش بعضی از ارکان دولت جدیدش کاسته شده است، قبل از این از رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه و جیمز ماتیس، وزیر دفاع ستایش کرده بودم و امروز هم می خواهم ژنرال هربرت مک مستر، مشاور امنیت ملی را که به جای ژنرال مایکل فلین منصوب شده است را اضافه کنم، اینها افراد شجاعی هستند که می توانند با مواضع رئیس جمهور علنا مخالفت کنند.

یک روز از مایک پنس، معاون رئیس جمهوری انتقاد کردم، او در گذشته مواضع نژادپرستانه ضبط شده ای داشته است، الآن در انتقادم مکثی می کنم و می بینم که او از رئیس جمهورش بهتر است و بیشتر از او هشدارها را درک می کند و قوانین ایالات متحده را عمیق تر می فهمد و از جمله به مخالفت با ترامپ افتخار می کند از جمله در عدم پرداخت مالیات از جانب او در حالی که او میلیاردر است.

در آن جا شان اسپایسر، سخنگوی رسانه ای را هم می بینیم، که کاری غیرممکن را می کند، او دروغ های رئیس جمهور را تکرار و از آنها دفاع می کند، و بر دروغ هایش می افزاید. مثل او خانم کلین کونوای، مشاور رئیس جمهوری است که در ابتدا «حقایق جایگزین» را بیرون می آورد، دروغ های او معمولا حقیقت از کار در می آیند، یا دروغ هایی که این روزها سباستین گورکا، معاونِ معاون رئیس جمهور که اصالتا مجارستانی است و همچنان نشان پدرش از دوران نازی ها را می پوشد، دائما بیان می کند.

رینس بریبوس، عالی رتبه ترین مقام کاخ سفید که قبل از هر چیز فقط از ترامپ دفاع می کند و می گوید: نمی توانم جزئی از کارهایی که رئیس جمهور ترامپ می کند را بکنم. هیچ کس بهتر از رئیس جمهور ترامپ نمی تواند صحبت کند. او موهبتی شگفت انگیز دارد، فروشنده ای شگفت آور است.. او می خواهد مسئولیت های عظیمی را انجام دهد.

به اعتقاد من از همه بدتر، که حالا از گذشته هم بدتر شده، استفان بانون، مشاور استراتژیک رئیس جمهوری است، که او را با وجود سکوتش در برابر بسیاری از تصمیم های اجرایی که دونالد ترامپ امضا کرده، رئیس جمهور در سایه می بینم، شاید یکی از مهمترین آنها ممنوعیت ورود مردم 7 کشور مسلمان باشد، همان دستوری که دادگاه های امریکا به دلیل این که خلاف قانون اساس و با متن و روح قانون اساسی امریکا مغایرت دارد، لغو کردند.

بانون از سایت به شدت تندروی برایبارت به کاخ سفید آمده است، آخرین افتضاح این سایت باعث اخراج میلو یانوبولس پست شد، که بانون آن را دستاوردی برای سایت دانست، او در گفت وگوی مطبوعاتی اش از روابط ناهنجار جنسی یانوبولس، حتی با کودکان حمایت کرد، به احترام خوانندگان بیشتر از این چیزی اضافه نمی کنم.

آیا دونالد ترامپ در قدرت می ماند یا عزل می شود؟ کُره بلورین ندارم تا درباره اسرار آینده بگویم برای همین منتظر می مانم و می بینم.

 

منبع: الحیات / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

جهاد الخازن

نویسنده خبر

جهاد الخازن، روزنامه نگار مشهور فلسطینی است که مقالاتش بارها جنجال برانگیز شده اند تا آن جا که معمر قذافی، رهبر سابق لیبی یک بار تلاش کرد او را ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: دونالد ترامپ جهاد الخازن


نظر شما :