ریاض میانجیگری چین بین ایران و عربستان را رد کرد

۲۰ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۹:۰۷ کد : ۱۹۶۷۷۷۰ سرخط اخبار

سفیر عربستان سعودی در چین در گفت وگو با خبرگزاری شینهوا گفت که ریاض از وساطت چین بین ایران و عربستان استقبال می کند ولی ایرانی علاج ناپذیر است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، سفیر عربستان در چین روز پنجشنبه گفت که تهران آمادگی وساطت چین بین ایران و عربستان را ندارد.

ترکی بن محمد الماضی، سفیر عربستان سعودی در چین طی مصاحبه ای که با خبرگزاری شینهوا داشت، مدعی شد که ایران میانجیگری بین تهران و ریاض را قبول ندارد.

الماضی مدعی شد، کشورش از تلاش های چین در راستای برقراری صلح و آرامش در خاورمیانه استقبال می کند ولی ایران غیر قابل علاج و رام نشدنی است.

وی ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که بخواهد روابط خوبی با همسایگان خود نداشته باشد؛ ولی ایران علاج ناپذیر بوده و نمی توان با آن بر هیچ اساس یا میانجیگری ای تعامل کرد.

وی مدعی شد که ایران کشوری است صلح اجتماعی در بحرین را تهدید کرده و در کشوهای یمن، سوریه، عراق و لبنان دخالت می کند.

وانگ یی، وزیر خارجه چین روز چهارشنبه (دیروز) طی نشست مطبوعاتی از آمادگی کشورش برای میانجیگری بین ایران و عربستان جهت حل منازعات بین  دو کشور خبر داده بود.

سفیر عربستان در واکنش به سخنان یی مدعی شد: ما از تلاش های چین برای برقراری صلح در خاورمیانه استقبال می کند و ما از وی به خاطر تلاش ها و سخنان تشکر می کنیم. ولی آیا ایران آماده این میانجیگری است؟ ایران هرگز این میانجیگری را قبول نخواهد کرد. سیاست ایران این است که انقلابش را صادر کند.

وی بعید دانشت که موضوع میانجیگری بین ایران و عربستان در سفر آتی پادشاه این کشور به چین بین روزهای 15 و 18 مارس مطرح شود.

کلید واژه ها: ایران و عربستان


نظر شما :