ثقل اقتصاد جهانی از اروپا و امریکا منتقل خواهد شد

پیش بینی اقتصاد آسیا و خاورمیانه تا سال 2050

۰۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۸۰۴۹ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
عادل عبدالمهدی، وزیر سابق نفت عراق در یادداشتی اختصاصی برای دیپلماسی ایرانی می نویسد: جایگاه اقتصادی کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، پاکستان، ایران، فیلیپین، ویتنام، بنگلادش، مالزی و تایلند به ترتیب به یازدهم، سیزدهم، شانزدهم، هفدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و سوم، بیست و چهارم، بیست و پنجم تا سال 2050 ارتقا خواهد یافت.
پیش بینی اقتصاد آسیا و خاورمیانه تا سال 2050

دیپلماسی ایرانی: موسسه "پرایتس واترهاوس کوپرز" (pwc) که یکی از بزرگترین شرکت های مالی در جهان است، پیش بینی خود برای پیشرفت اقتصاد جهانی را منتشر کرده است. بر اساس پیش بینی این موسسه تحولات بزرگی در اقتصاد جهانی و اقتصاد کشورهای دیگر روی خواهد داد. وی مطالعات خود را روی 32 کشور متمرکز کرده که انتظار می رود نخستین کشورهای جهان در 2030 و 2050 باشند که 84 درصد تولید ناخالص داخلی جهان را بر اساس قدرت خرید در اختیار خواهند داشت:

این مطالعه پیشرفت گسترده ای را برای اقتصاد کشورهای آسیایی به ویژه چین و هند پیش بینی می کند و می گوید پیشرفت آنها در قبال پسرفت ایالات متحده امریکا و اروپا حاصل خواهد شد. چین و هند به ترتیب 18 درصد و 7 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی در سال 2016 را در اختیار داشتند که پیش بینی می شود این ارقام تا سال 2050 به ترتیب به 20 درصد و 15 درصد برسد. در مقابل انتظار می رود که ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا که در سال 2016 به ترتیب 16 درصد و 15 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را در اختیار داشتند سهمشان از اقتصاد جهانی کاهش یابد و به رقم 12 درصد و 9 درصد تا سال 2050 برسد.

جایگاه ایالات متحده به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان که تا سال 2016 رتبه نخست را در اختیار داشت در سال 2030 به رتبه دوم تنزل پیدا خواهد کرد و چین جای آن را خواهد گرفت. امریکا تا سال 2050 حتی بعد از چین و هند خواهد بود.

در اروپا، روسیه بر تمامی کشورهای اروپایی برتری خواهد یافت و جایگاه ششم جهانی را از آن خود خواهد کرد. جایگاه آلمان، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان و هلند که در سال 2016 به ترتیب در رتبه های پنجم، نهم، دوازدهم، شانزدهم، بیست و سوم و بیست و ششم بود به رتبه های نهم، دهم، دوازدهم، بیست و یکم، بیست و ششم، سی ام و سی و دوم تا سال 2050 تنزل خواهد یافت.

در آسیا کشورهای متعددی شاهد پیشرفت خواهند شد، اندونزی تا سال 2030 رتبه پنجم و تا سال 2050 رتبه چهارم را از آن خود خواهد کرد. کشورهای ترکیه، عربستان سعودی، پاکستان، ایران، فیلیپین، ویتنام، بنگلادش، مالزی و تایلند نیز به ترتیب به یازدهم، سیزدهم، شانزدهم، هفدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و سوم، بیست و چهارم، بیست و پنجم تا سال 2050 ارتقا خواهند یافت. در مقابل ژاپن و کره جنوبی که در سال 2016 جایگاه چهارم و سیزدهم را در اختیار داشتند در سال 2050 رتبه های هشتم و هجدهم را در اختیار خواهند داشت.

در امریکای لاتین، کشورهای برزیل و مکزیک و آرژانتین و کولومبیا در سال 2050 به مراکز پنجم، هفتم، بیست و نهم و سی و یکم جهان خواهند رسید.

در آفریقا کشورهای نیجریه، مصر و آفریقای جنوبی تا سال 2050 به مراکز چهاردهم و پانزدهم و بیست و هفتم خواهند رسید.

جایگاه استرالیا که در سال 2016 در مرتبه نوزدهم بود به رتبه بیست و سوم در سال 2030 و بیست و هشتم در سال 2050 تنزل خواهد یافت.

بنابراین، همان طور که می بینیم جهان طی سه دهه آینده شاهد انقلابی بزرگ در اقتصاد خواهد بود. به این ترتیب ثقل اقتصاد جهانی که در قرن های اخیر در امریکای شمالی و اروپا بود به خاورمیانه و آسیا و کشورهای امریکای لاتین منتقل خواهد شد. شکی نیست که این انقلاب فقط محدود به اقتصاد نخواهد بود بلکه شامل امور سیاسی و نظامی و اجتماعی و زیست محیطی و علمی و فرهنگی و تمدنی و تکنولوژیک و انسانی و موارد دیگر نیز خواهد شد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: سال ۲۰۵۰ اقتصاد جهانی عادل عبدالمهدی


( ۶ )

نظر شما :