سرمقاله الاهرام درباره سفر سیسی به امریکا

مذاکراتی که در سایه تحولات جدید خاورمیانه انجام می شود

۱۴ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۸۱۱۴ اخبار اصلی خاورمیانه
در حالی که به نظر می رسد منطقه خاورمیانه و جهان عرب شاهد تغییرات سنگینی خواهد بود و در افق نشانه های نقشه جدیدی برای منطقه مشاهده می شود، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر سفر مهمی را به ایالات متحده انجام می دهد.
مذاکراتی که در سایه تحولات جدید خاورمیانه انجام می شود

دیپلماسی ایرانی: در حالی که به نظر می رسد منطقه خاورمیانه و جهان عرب شاهد تغییرات سنگینی خواهد بود و در افق نشانه های نقشه جدیدی برای منطقه مشاهده می شود، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر سفر مهمی را به ایالات متحده انجام می دهد و قصد دارد نشست به غایب مهمی را با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری مصر برگزار کند. در این دیدار نه تنها قرار است درباره آینده استراتژیک دو کشور بحث و تبادل نظر شود بلکه اگر مبالغه نباشد، قرار است دو طرف درباره آینده خاورمیانه، به عنوان یک کلیت، در سایه دولت جدید ایالات متحده امریکا به ریاست دونالد ترامپ صحبت کنند.

مشکل این است که به دلیل بعضی ابهامات بعضی ها نمی توانند عمق و حجم روابط مصر – امریکا را درک کنند. استراتژی ای که از همکاری سیاسی و امنیتی و نظامی در مبارزه با تروریسم از جمله شبکه های تندرو در منطقه و جهان آغاز می شود و تا همکاری های اقتصادی و تجاری و حتی آموزشی امتداد می یابد. اگر ایالات متحده اولین قدرت اقتصادی و نظامی در جهان است و بر اساس قدرت اقتصادی و پیشرفت تکنولوژیکی اش با کشورهای جهان تعامل دارد، مصر نیز کشوری مستعد رهبری و صاحب جایگاه و محوری در خاورمیانه و جهان عرب است که نمی توان بدون تفاهم و اعتماد به آن وارد منطقه شد و با ارکان منطقه همکاری کرد.    

از این ناحیه است که سفر رئیس جمهور سیسی و مذاکراتش در پایتخت امریکا اهمیت ویژه ای می یابد، به خصوص که این سفر چند روز بعد از بیست و هشتمین نشست اخیر اتحادیه عرب در اردن انجام می شود.

شکی نیست که ترامپ – که اساسا مردی بازرگان و سرمایه دار است – با اهتمام بسیار به حرف ها و دیدگاه های رئیس جمهوری مصر، عبدالفتاح السیسی، درباره تحولات و مشکلاتی که منطقه با آن دست به گریبان است، توجه خواهد کرد، از جمله به اظهارات او درباره صلح میان فلسطینیان و اسرائیلی ها یا مبارزه با تروریسم و راه های حل مشکلات ناشی از آن، به ویژه که عرصه های گسترده و بزرگی از تفاهم و دوستی میان این دو نفر وجود دارد – همان طور که اظهارات مختلف ترامپ نیز این واقعیت را نشان داده است – همان طور که دیدگاه هایی آنها برای رسیدن به راه حل هایی برای حل مشکلات منطقه نیز به هم نزدیک است. همه نشانه ها حاکی از آن است که نشست مصر و امریکا در کاخ سفید موفق خواهد بود و نقشی ایجابی خواهد داشت.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: عبدالفتاح السیسی دونالد ترامپ امریکا و مصر


( ۱ )

نظر شما :