اظهاراتی که با راهبرد تجاری ترامپ منطبق است

برداشت عمیق‌تر از اظهارات جدید ضد ایرانی متیس

۲۷ تیر ۱۳۹۶ | ۱۷:۲۳ کد : ۱۹۷۰۰۶۹ آمریکا نگاه ایرانی
اکبر قاسمی، سفیر پیشین در اوکراین و مصر:مواضع متیس ، یک اقدام تکنیکی و تاکتیکی برای بهره وری و اثرگذاری در فضای افکار عمومی با شانتاژ حداکثری و لفاظی های کلیشه ای مصطلح خود و ادبیات آمریکایی است.
برداشت عمیق‌تر از  اظهارات جدید ضد ایرانی متیس

قاسمی، سفیر پیشین در اوکراین و مصر

دیپلماسی ایرانی: اظهارات جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا از دو زوایه نتایج روانی و اهداف سیاسی حائز توجه بیشتر بوده که مورد مداقه و واکاوی دقیق تری قرار می گیرد. او که شخصیتی کارگشته به لحاظ تجربه نظامی و سیاسی در منطقه و دارا بودن سوابق بیش از دو دهه و تجربیات متعدد چند ماموریت میدانی در افغانستان و عراق و سوریه است و اینک در پست وزارت دفاع با همه اختیارات واگذار شده از سوی ترامپ روان پریش، سکان تمامی امور نظامی امریکا و حتی تا اندازه زیادی شئونات سیاسی منطقه با همه پرونده های دارای اهمیت آن در سوریه و عراق و افغانستان و قطر و عربستان را در شرایطی که هنوز رکس تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه فاقد تجربه موضوعی و در مرحله انتقالی به سر می برد، در اختیار دارد. ذیلا اظهارات او را به درستی باید واکاوی و کارشناسی کرد. در اینجا توجه دوستان را به آثار و ابعاد این مواضع از دو زوایه جلب می کنم:

 الف -نتایج روانی:

1-حکومت ایران، مردم خود را کشتار و جوانان جنبش سبز را به زندان انداخته است.

2-حکومت ایران عامل برای ترور سفرا به پاکستان و واشنگتن می فرستد.

3-حکومت ایران برای حزب الله و حوثی ها موشک می فرستد.

4-جمهوری اسلامی بزرگترین عامل بی ثباتی در خاورمیانه است و تمام مردم منطقه از قاهره و تل آویو تا ریاض چنین نظری دارند.

ب-اهداف سیاسی:

1-تا زمانی که مردم از حکومت مذهبی ایران خلاص نشده اند اینها (مقامات ایران) فکر می کنند می توانند حتی به مردم بگویند به کدام نامزد رای دهند.

2-نباید مردم ایران را با حکومت متحد کنیم و اگر هر دو (مردم وحکومت) تحت فشار قرار دهیم متعاقبا آنها به هم نزدیک می شوند.

آثار روانی مواضع مشارالیه را با استخراج محورهای آن به وضوح مشاهده کردیم. در واقع مواضع متیس، یک اقدام تکنیکی و تاکتیکی برای بهره وری و اثرگذاری در فضای افکار عمومی با شانتاژ حداکثری و لفاظی های کلیشه ای مصطلح خود و ادبیات آمریکایی است. در بخش اهداف سیاسی دو نکته حائزاهمیت به لحاظ نوع راهبرد و هدف یابی در راهبردهای دولت و اداره فعلی امریکاست. نکته اول هدف اصلی امریکا با نوک پیکان فشار روانی بر تمرکز خط ابزار"چینج  رژیم" برای متعاطف ساختن این کشور با راهبرد امریکا در منطقه و نکته دوم رعایت این رویکرد که این فشار بر حکومت ایران نباید موجب متحد شدن مردم با حکومت به ضرر جوهره راهبرد فعلی یعنی راهبرد پراگماتیک و تجاری ترامپ شود.

کلید واژه ها: جیمز متیس آمریکا اکبر قاسمی


نظر شما :