ونزوئلا در آستانه برگزاری همه‌پرسی نمادین

۲۵ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۲ کد : ۱۹۷۰۱۵۶ سرخط اخبار

همزمان با آماده شدن اپوزیسیون ونزوئلا برای برگزاری همه پرسی نمادین جهت تضعیف دولت حاکم، انتظار می رود طی روزهای آتی تنش در ونزوئلا افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این همه پرسی نمادین قرار است فردا (یکشنبه) پس از حدود چهار ماه اعتراضات خشونت آمیز علیه نیکولاس مادورو، رئیس جمهور این کشور برگزار شود؛ اعتراضاتی که در جریان آن حدود ۱۰۰ نفر تاکنون جان خود را از دست داده اند.

برگزاری این همه پرسی برنامه مورد مناقشه رئیس جمهور ونزوئلا برای تشکیل شورای ملی قانون اساسی را به چالش می کشد.

مادورو پیش از این اعلام کرده بود که با برگزاری انتخاباتی در روز ۳۰ ژوئیه نهاد منتخبی را تحت عنوان شورای ملی قانون اساسی تعیین خواهد کرد که وظیفه آن بازنگری قانون اساسی است.

منتقدان می گویند این اقدام قرار است قدرت مادورو را برای مدتی طولانی تر در این کشور حفظ کند "چراکه به نحوی تعیین این شورا با دور زدن پارلمان تحت کنترل اپوزیسیون صورت می گیرد" اما مادورو معتقد است تشکیل چنین نهادی تنها راه خروج ونزوئلا از بحران سیاسی و اقتصادی است.

در همین حال هر دو گروه اعلام کرده اند که در انتخابات طرف مقابل شرکت نمی کنند.

اپوزیسیون ونزوئلا نیز اعلام کرده است: برگزاری چنین همه پرسی تنها راه مقابله با حکومت مادوروست.

خولیو بورخس، رئیس پارلمان ونزوئلا در این باره توضیح داده است: مادورو می خواهد ونزوئلا را به کوبا تبدیل کند و ما اجازه این کار را نمی دهیم. به همین دلیل است که یکشنبه همه ما باید پای صندوق های رای حاضر شویم.

ائتلاف اپوزیسیون ونزوئلا مسئول برگزاری انتخابات روز یکشنبه این کشور است چراکه شورای ملی انتخابات به نحوی از مادورو حمایت می کند و از برگزاری این انتخابات خودداری کرده است.

در حالی که شرایط موجود نگرانی ها درباره افزایش تنش ها در ونزوئلا را دامن زده است درخواست ها برای انجام مذاکره میان دولت و اپوزیسیون نیز افزایش یافته است.

در این میان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با انتشار بیانیه ای خواهان انجام مذاکره میان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا جهت توقف خشونت و تعصب و همچنین تضمین یک راه قانونی مورد توافق شد.

گوترش در این بیانیه تاکید کرده است که در مساله ونزوئلا هیچ راه حلی که از خارج این کشور برای حل بحران آن تعیین شود، کارساز نخواهد بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: راه حل بحران ونزوئلا توافق، انتخابات و احترام به حقوق اساسی و نهادهای قانونی است که باید تنها از طریق ونزوئلایی ها صورت گیرد در حالی که جامعه جهانی نیز باید از نتایج صلح آمیز حاصل از مذاکرات سیاسی حمایت کند.

کلید واژه ها: مادورو


نظر شما :