عراقچی: در مورد برجام، مدیریت عالی کشور تصمیم می گیرد

۰۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۹ کد : ۱۹۷۰۴۹۶ سرخط اخبار
معاون وزیر امور خارجه گفت: برجام موضوع هسته ای را بین ایران و شش قدرت جهانی مدیریت و حل فصل کرده و نباید از آن توقع کاهش دشمنی میان ایران و آمریکا را داشت.
 
به گزارش «انتخاب»، سید عباس عراقچی در برنامه نگاه یک با موضوع بررسی بسته جدید تحریمی آمریکا علیه ایران گفت: این قانون جدید کنگره امریکا یک اقدام دشمنانه و خصومت آمیز علیه ایران است و از جهت اینکه در ادامه دشمنی های آمریکا است چیز جدیدی نیست.
 
معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه قانون جدید کنگره ادامه دشمنی های آمریکا با ایران و مقابله ایران با آنها ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در یکی از سخنرانی های خود گفتند که آمریکایی ها با اصل نظام دشمنی دارند و این دشمنی ادامه خواهد داشت.
 
برخی برجام را با پیمان مودت بین ایران و آمریکا اشتباه می گیرند
 
او با تاکید بر اینکه برجام قرار نبود این دشمنی میان ایران و آمریکا را کاهش دهد، تصریح کرد: برخی دوستان از دو جناح، برجام را با پیمان مودت بین ایران و امریکا اشتباه می گیرند و می گویند چرا دوباره تحریم و مصادره اموال صورت گرفته است. برجام منظور این چنین نداشته بلکه موضوع هسته ای را بین ایران و شش قدرت جهانی مدیریت و حل فصل کرده و نباید توقع کاهش دشمنی آمریکا را داشت.
 
برجام تقابل میان ایران و آمریکا را کاهش نمی دهد
 
رئیس ستاد پیگیری برجام وزارت امور خارجه با تاکید براینکه ایران واکنش قاطعانه و جدی به مصوبه اخیر کنگره آمریکا خواهد داشت، ادامه داد: ۳۸ سال است که در برابر سیاست های سلطه جویانه آمریکا ایستادگی کردیم که رمز پایداری ما است. تا زمانی که امریکا سلطه گر است، این تقابل وجود خواهد داشت و کسی فکر نکند که با برجام تقابل میان این دو کشور کاهش خواهد یافت.
 
آمریکایی ها برجام را باعث قدرتمندتر شدن ایران می دانند
 
عراقچی کار کنگره را خصمانه توصیف کرد و افزود: آمریکایی ها در تحلیل های خود می گویند که ایران بر اثر برجام قدرتمند تر و سیاست اش در منطقه تهاجمی تر شده است و رفتارش نسبت به امریکا عوض نشده است لذا فکر می کنند باید این شرایط عوض شود و در سخنانشان می گویند ایران را باید به عقب برگرداند.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: آن ها می گویند ایران در حال قدرتمند شدن است و از متحدان خودحمایت می کند و با کمک به دولت سوریه توانسته حلب را آزاد کند و داعش را از عراق به عقب بشناند و از طرف دیگر توان دفاعی اش رو به پیشرفت بوده و در بحث موشکی نیز از تست گذشته و به عملیات رسیده و از امنیت و ثبات لازم برخوردار است از این رو باید سعی کرد ایران را به عقب راند.
 
مصوبه کنگره آمریکا برای کاهش منافع ایران از برجام است
 
عراقچی تصریح کرد: این قانون اخیر که با اجماع هم در کنگره تصویب خواهد شد برای جلوگیری از قدرتمند شدن ایران است و آن ها می خواهند منافع ایران را از برجام کاهش دهند و با ایجاد فضای سنگین کاری کنند که هزینه همکاری اقتصادی با ایران را برای دیگران بالا ببرند و کسی با ما ارتباط نگیرد.
 
برجام دست و پای کنگره را برای تحریم های موضوعی بسته است
 
معاون وزیر امور خارجه با تاکید براینکه برجام دست و پای کنگره را برای تحریم های موضوعی بسته است، اظهار کرد: آن ها دیگر نمی توانند تحریم های نفتی، حمل ونقل و بیمه ای را برگردانند بلکه آمده اند به بهانه موشکی و حقوق بشر اشخاص بیشتری را مورد تحریم قرار داده اند. آن ها به دلیل اینکه دیگر نمی توانند ایران را موضوعی تحریم کنند از این رو اشخاص را می ترسانند.
 
او با بیان اینکه طبق بندهای ۲۶ ۲۸ و ۲۹ برجام آمریکا و شش کشور دیگر متعهد شده اند که از اقداماتی که همکاری های اقتصادی با ایران را تحت تاثیر قرار می دهد، انجام ندهند، اضافه کرد: ما معتقدیم در اینجا نقض برجام شکل گرفته چرا که در چند جای برجام آمده که باید با حسن نیت عمل کرد.
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: علی رغم اینکه کنگره آمریکا دقت کرده نقض برجام صورت نگیرد، سه مصوبه اخیر داشته است.
 
آمریکا می خواهد هزینه نقض برجام را گردن ایران بیاندازد
 
او ادامه داد: ترامپ و کلا آمریکا به دنبال کنار گذاشتن برجام است ومی خواهند هزینه را به گردن ایران بیاندازند.
 
عراقچی تاکید کرد:  آنها به دو روش می خواهند که خود ایران برجام را نقض کند؛ نخست اینکه ایران عصبانی و احساسی شود و راه دوم این است که در واقع آثار برای این کم شود.
 
او تاکید کرد: آن چیزی که اصل و مشخص این است که جمهوری اسلامی ایران تا زمانی پایند خواهد بود که منتفع شود در غیر این صورت برجام را نقض خواهد کرد.
 
کاری نمی کنیم منافع برجام با دست خودمان به خطر بیافتد
 
عراقچی خاطر نشان کرد: ما در مقابل دشمنی آمریکا واکنش نشان خواهیم داد اما هوشمندانه که همراه با تعقل باشد.
 
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای خاطر نشان کرد: کاری نخواهیم کرد با دست خودمان منافع برجام به خطر بیافتد.
 
او در پاسخ به این سوال که نقض و نقض فاحش در برجام چیست عنوان کرد: این هادعباراتی است که در برجام وجود دارد که به عدم اجرا بازمی گردد.
 
او تاکید کرد: عدم اجرا ممکن است اتفاق بیفتد اما این کشور ها هستند که تصمیم می گیرند.
 
عراق چی ادامه داد: ممکن است یک روز اعداد دستگاهای ما ۳/۶۷ را ۳/۶۹ نشان دهند این نقض است اما نقض فاحشی نیست.
 
معاون امور حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه ادامه داد: اینکه آیا نقضی که صورت گرفته است نقض فاحش است یا خیر بر عهده کمیسیون برجام و هیات نظارت بر آن است. اینکه چه نقضی باید اتفاق بیافتد که فاحش عنوان شود، این را ما خودمان تشخیص می دهیم.
 
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای بیان کرد: به طور مثال رئیس جمهور آمریکا باید برجام را پیگیری کند، تحریم ها متوقف کند و از بازگشت هر تحریم جلوگیری کند که اگر باز نگردد نقض فاحش است.
 
او ادامه داد: اوباما هر بار این اقدامات را انجام می داد و ترامپ در این شش ماه دو بار این کار را انجام داده است.
 
معاون وزیر امور خارجه گفت: اینکه آیا این تحریم های جدید مجموعه ای از تحریم های مادر هست یا خیر؟ باید عنوان کرد جمع تحریم های غیر هسته ای موجود است و تحریم های موشکی، نفتی، هسته ای که هسته ای بوده است بازنگشته است.
 
تحریم های اشخاصی که منافع ایران را کاهش دهد، نقض برجام است
 
عراقچی درباره اینکه افراد و شرکت ها در لیست تحریم ها قرار می گیرند گفت: در آینده ممکن تعداد افرادی که وارد لیست تحریم قرار می گیرند بیشتر شود که منافع جمهوری اسلامی را کاهش می دهد و این نقض برجام است.
 
او یاد آور شد: تاکنون در همین اقدام خصمانه به قدری افراد و شرکت ها را اضافه شده است و ما اگر حس کنیم که منافع را تهدید می کند از برجام خروج می کنیم.
 
عراقچی با اشاره به قرار داد توتال اظهار داشت: توتال قرار دادی با کشور ما امضا می کند که پیامی را به ترامپ داد که ما به کار و فعالیت در ایران ادامه خواهیم داد.
 
اروپا برخلاف امریکا از برجام حمایت می کند
 
عراقچی در پاسخ به این سوالی درباره رویکرد اروپا از برجام اظهار داشت: اروپا برخلاف امریکا از برجام حمایت می کند ولی برجام پیمان مودت ایران با اروپا هم نیست و در موضوعاتی نظیر موشکی، موضوعات منطقه ای، حقوق بشر و فلسطین با اروپا مشکل داریم ولی در موضوع برجام حامی حفظ برجام است و برای همین نیز ترامپ نتوانسته است علیه برجام کاری بکند
 
او در تشریح دلایل عدم موفقیت ترامپ در برهم زدن برجام تصریح کرد: قطعنامه سازمان ملل در حمایت از برجام که به معنای حمایت جامعه بین الملل از آن است، حمایت اروپایی ها از توافق هسته ای و بهانه ندادن ایران و پایبندی کامل به توافق هسته ای که آژانس هفت بار آن را تایید کرده است، موجب شده تا امریکا نتواند برجام را پاره کند.
 
در مسائل دفاعی از کسی اجازه نمی گیریم
 
رییس ستاد پیگیری برجام وزارت امور خارجه با بیان اینکه ایران با اروپا اختلاف دارد، خاطرنشان کرد: موضوع موشکی، موضوعی جداست. اروپایی ها اعتراضاتی دارند و از ما عدم آزمایش موشکی را می خواهند ولی ما در مسائل دفاعی و امنیت ملی خود از کسی اجازه نمی گیریم. پس از برجام هم آزمایشات موشکی انجام شدند، حمله موشکی را هم داشتیم و دیروز هم موشک ماهواره بر تست شد.
 
نقض برجام با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ فرق می کند
 
عراقچی با ابراز خوشحالی نسبت به آزمایش موشک ماهواره بر سیمرغ بیان کرد: یکی از موفقیت های برجام جدا کردن فعالیت های هسته ای از مسائل موشکی است. قبل از برجام، امریکا و اروپا مسائل موشکی را با مسائل هسته ای یکی کرده بودند و بهم گره زده بودند. بحث نقض برجام هم با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ فرق می کند. همچنین بحث قطعنامه ۲۲۳۱ با قطعنامه ۱۹۲۱ فرق می کند. قطعنامه ۲۲۳۱ یک قطعنامه غیرالزام آور است که ما را دعوت می کند از طراحی و ساخت موشک هایی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند، خودداری کند که موشک های ما نیز به این خاطر طراحی نشده اند.
 
امریکا در شورای امینت حتی نتوانست یک بیانیه مطبوعاتی علیه ایران بگیرد
 
او درباره بیانیه سه کشور اروپایی گروه ۱+۵ هم ابراز داشت: بیانیه تروییکا نگفته است که ایران برجام را نقض کرده است بلکه می گوید این کار ناسازگار و ناهمخوان با برجام است. بعد از هر تست موشکی در ایران، امریکا این مسئله را به شورای امنیت برده ولی حتی نتوانستند یک بیانیه مطبوعاتی علیه ما بگیرند. در مسئله موشکی جلو هستیم. پاسخ اروپا را هم سخنگوی وزارت امور خارجه داده است. البته موشک های ما حامل اقتدار ماست و طبق برنامه جلو می رود.
 
وضع هر گونه تحریم جدید نقض برجام است
 
معاون حقوقی و امور بین المللی وزارت امور خارجه درباره شروط رهبری هم یادآور شد: تعدادی از شروط مقام معظم رهبری قبل از اجرایی شدن برجام هستند و باید آن شروط اجرایی می شدند تا برجام اجرایی شود. برخی از این ها هم مربوط به بعد از اجرا هستند. یکی از شروط رهبری این است که می گویند هر گونه وضع تحریم جدید به هر بهانه ای نقض برجام است.
 
هنوز تحریم جدیدی اضافه نشده است
 
عراقچی تاکید کرد: چیزی که تا الان رخ داده و در قانون جدید امریکا هم آمده است، هیچ موضوع تحریمی جدیدی اضافه نشده است. تا الان این کار انجام نشده است ولی اشخاص وارد لیست می شوند. این قانون می گویند مثلا عراقچی به دلیل حمایت از برنامه موشکی تحریم می شود. این تحریم نیز به معنای عدم صدور ویزا برای عراقچی برای سفر به امریکا و بلوکه اموال وی در امریکا است.
 
قانون جدید شخص محور است و نه موضوع محور
 
او اضافه کرد: قانون جدید شخص محور است و نه موضوع محور. اینکه اضافه شدن اشخاص تحریم جدید است یا خیر، گزارش آن را به هیات نظارت برجام داده ایم و تا الان هم در این باره بحث شده که گویا فکر نمی کنند که تحریم جدیدی صورت اعمال شده است.
 
سپاه مظهر اقتدار و قدرت ایران است
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای درباره اعمال تحریم علیه سپاه نیز عنوان کرد: سپاه مظهر اقتدار و قدرت ایران است. هر آنچه از امنیت و اقتدار خود داریم، بخاطر نیروهای مسلح و سپاه است. اگر برای خود افتحاری داشته باشم سال هایی است که در سپاه خدمت کرده ام، است. سپاه موجودیتی است که از آن حمایت می کنیم و سیاستی در عرصه سیاست خارجی وجود ندارد که موجب تضعیف سپاه شود.
 
آرزویشان را درخصوص سپاه به گور خواهند برد
 
عراقچیی با بیان اینکه آنچه موجب اقتدار ایران شده است، به خاطر سپاه و بچه های سپاه و شمول آن بسیح است، گفت: به همین خاطر است که نوک حملاتشان را به سپاه سوق بدهند و بخواهند سپاه را تضعیف کنند چیزی که البته آرزویش را به گور خواهند برد.
 
سپاه در نوک حمله مقابله با تروریسم تکفیری و داعش قرار دارد
 
عراقچی گفت: سپاه در نوک حمله مقابله با تروریسم تکفیری و داعش قرار دارد و به مرحله ای رسیده که به سوریه و عراق مشورت های نظامی می دهد و شما موفقیت های ارتش سوریه و عراق را شاهد هستید و همین طور به حزب الله مشورت می دهد و شما شاهد نقشی که حزب الله ایفا می کند، هستید و خیلی طبیعی است که دشمنان ما بخصوص آمریکا جهت حملات خود را به سمت سپاه قرار دهند که این حتماً باعث قوی تر شدن و توجه بیشتر به سپاه خواهد شد.
 
تحریم ها و دشمنی های آمریکا موجب قدرتمندشدن سپاه شده است
 
او یادآور شد: البته الان به سراغ سپاه نرفته اند، سال هاست که به سراغ سپاه رفته اند. سپاه همیشه تحت تحریم آمریکا بوده منتها تا الان به دلائلی همچون فعالیت های موشکی و حقوق بشر در تحریم بوده و صرفاً سپاه قدس به خاطر تروریسم تحریم بود و از این به بعد قرار است کل سپاه به دلیل تروریسم هم تحت تحریم باشد. درواقع آن ها با علل و عوامل بازی می کنند و سوال این است که سپاه کی از تحریم های آمریکا به دور بود که الان بخواهد نزدیک باشد و اتفاقاً همین تحریم ها و دشمنی های آمریکا موجب قدرتمندشدن سپاه شده است.
 
تحریم های آمریکا نشان می دهد هیچ چیز در پشت صحنه نبوده است
 
رییس ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه تاکید کرد: هیچ چیزی دشمنی آمریکا را نسبت به ما و سپاه و این مردم کاهش نخواهد داد. برجام هم قرار نبود این کار را بکند و نخواهد کرد. برخی می گفتند با وجود برجام چرا آمریکا سپاه را تحریم کرد که می گفتم اگر آمریکا این دشمنی ها را نکرده بود، شما باید به ما اعتراض می کردید که شما در برجام چه کردید که آمریکا با ما دوست شده است و این نشان می دهد هیچ چیز پشت صحنه نبوده و ما فقط درباره موضوع هسته ای مذاکره کرده و تحریم های مربوط به هسته ای برداشته شده اما دشمنی آمریکا ادامه دارد و دشمنی ما نیز با نظام سلطه و سلطه گری آمریکا پابرجا است.
 
منافع مان در برجام تامین نشود از آن خارج می شویم
 
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به سوالی درباره این که انتقاد منتقدان مبنی بر واکنش صرفاً کلامی علیه اقدامات خصمانه آمریکا و عدم اقدام عملی و همچنین این پرسش که باتوجه به این که به هر طریق به دنبال حفظ برجام هستیم، طرف مقابل حلقه تحریم ها یا دشمنی خود را تنگ تر می کنند، گفت: این برای من عجیب است. این که فکر می کنند ما به هر طریقی برجام را حفظ می کنیم، منطقی نیست. مگر ما چه وابستگی به برجام داریم که بخواهیم به هر قیمت آن را حفظ کنیم. برجام برای ما منافعی داشته و تا وقتی که آن را حفظ می کنیم که منافع ادامه داشته باشد. ما در جلسات کمیسیون مشترک و در هر کجا با اروپایی ها و آمریکا یی ها گفته ایم که اگر از منافع برجام برخوردار نشود، یک لحظه هم در برجام نخواهد بود. چه پیامی باید بدهیم؟ این امری کاملاً بدیهی است که تا زمانی که منافع مان در برجام تامین شود، به آن پایبند خواهیم بود.
 
او در پاسخ به این سوال که آیا هنوز منافع ما به خطر نیافتاده گفت: قطعاً همین طور است. منافع ما را به خطر انداخته اما گشایش ها و دستاوردهای برجام ادامه دارد و کشور از آن بهره مند می شود.
 
مدیریت عالی کشور تصمیم می گیرد که منافع برجام برای کشور بر مضراتش غلبه دارد یا خیر
 
عراقچی در پاسخ به این سوال که این نظر شماست یا هیات نظارت بر برجام، گفت: این نظر بنده است اما من تصمیم گیر نیستم. تصمیم گیر حتی فراتر از هیات نظارت بر برجام است و مدیریت عالی کشور است که تصمیم می گیرد آیا منافع برجام برای کشور بر مضراتش غلبه دارد یا خیر. طبیعتاً هر وقت هزینه های برجام برای کشور بیشتر از منافع باشد، هیچکس تصمیم نمی گیرد که در برجام بماند.
 
توقع پاره کردن برجام به خاطر هر اقدام آمریکا نوعی خودزنی است
 
او گفت: دوم این که می گویند برخوردهای کلامی با نقض برجام صورت می گیرد که تعجب آور است. چرا تنها ابزار مقابله جمهوری اسلامی با آمریکا را فقط در برجام می بینند. جمهوری اسلامی بسیار قدرتمند است و طیف وسیعی از ابزارها را برای مقابله با آمریکا در اختیار دارد. جمهوری اسلامی ایران طرح ها، امکانات و ابزارهای مختلفی دارد که آن را به کار گرفته است. البته نمی خواهم مصادیق آن را ذکر کنم اما آمریکا هم جواب ما را در عرصه های مختلف دیده اند ولی این که توقع داشته باشند، آمریکا هر کاری کرد ما برجام را پاره کنیم که منافع مان در برجام را از بین ببریم که به آمریکا ضربه بزنیم، نوعی خودزنی است.
 
در زمین دشمن بازی نخواهیم کرد
 
معاون حقوقی و امور بین المللی وزارت امور خارجه یادآور شد: هر زمان که منافع ما در برجام تامین نشود، تعهدات طرف مقابل انجام نشده و نقض برجام صورت بگیرد، ما برنامه خود را آماده کرده ایم و مجلس دستور داده و در هیات نظارت هم برنامه بازگشت سریع ایران در غنی سازی پیش بینی شده است. ما کاملاً هوشمندانه تصمیم می گیرند و در زمین دشمن بازی نمی کنیم. ما خودزنی نخواهیم کرد. ما جواب دشمن را با استفاده از سایر ابزارها و میدان هایی که داریم، می دهیم.
 
او در واکنش به اصرار مجری برنامه که خواستار اشاره به مصادیق بود، گفت: همه مردم این مصادیق را می شناسند و دیده اند. ببینید. چرا آمریکا همچنین قانونی را با این همه سختی علیه ما تصویب می کند. چرا این همه دشمنی و تحریم می کند. چون جمهوری اسلامی قدرتمند شده و اگر کشور ضعیفی بود که توان هیچ کاری نداشت، نیازی به این تحریم ها نبود. جمهوری اسلامی ایران قدرتند شده و ما مولفه های قدرت مان را حفظ کرده و حفظ خواهیم کرد.
 
عراقچی خاطرنشان کرد: این که آمریکا به این شکل وسیع با بسیج کنگره و ریاست جمهوری قانون گذشته و می خواهند ما را تحریم کنند، به این دلیل است که جمهوری اسلامی در منطقه و سطح بین الملل قدرتمند است و با برجام نیز قدرتمندتر شده است.
 
ایران هفتمین کشور قدرتمند دنیا در سال ۲۰۱۷ است
 
رییس ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه  با اشاره به مطالعه یک موسسه آمریکایی یادآور شد: یک موسسه آمریکایی از ۸ کشور قدرتمند دنیا در سال ۲۰۱۷ نام برد که اخبارش منتشر شده اما بعضی رسانه ها به آن نپرداختند. در این مطالعه هفتمین کشور جمهوری اسلامی ایران بود، اسرائیل هشتم و آلمان ششم بود. باید ببینیم چه شده است که جمهوری اسلامی ایران تا این حد قدرتمند شده است.
 
عراقچی با تایید گفته مجری که نام این موسسه را آمریکن اینترپرایز نامید، گفت: این موسسه  به قدرت ایران اذعان می کند و اتفاقا همین موسسه ای که نام بردید، در گزارش خود مولفه های قدرت ایران را توانمندی دفاعی، قدرت مردمی و مشارکت بالای مردم و ازجمله برجام دانسته است. در این گزارش آمده که جمهوری اسلامی ایران با کمک برجام نقاط ضعف اقتصادی خود را جبران کرده و به جامعه بین الملل برمی گردد و مشروعیت مضاعف پیدا کرده و با بازسازی چهره و اقتصاد خود، توامند شده و همین مسئله دشمنی آمریکا علیه ما را افزایش داده است.
 
او گفت: آن ها احساس می کنند جمهوری اسلامی ایران با برجام قدرتمندتر شده و سعی می کنند ما را برگردانند به وضعیت قبل که قطعاً نتیجه نخواهد داد.
 
معاون حقوقی وزارت امور خارجه با اشاره به مکانیزم حل اختلاف برجام اظهار کرد: پاراگراف ۳۶ برجام مربوط به ما است. در زمان مذاکرات بسیار راجع به این موضوع بحث شد که اگر به اختلاف خوردیم و تعهدات اجرا نشد به کجا باید برویم و بین ما ۵+۱ چه کسی حل اختلاف می کند. شورای امنیت که مال خودشان است و دادگاه لاهه که فقط دو سال طول می کشد که صلاحیت را مشخص کند. باید برجام به گونه ای تنظیم می شد که اگر تعهد انجام نشد طرف مقابل یعنی ایران بتواند کارهای هسته ای را انجام دهد و این توانایی حفظ شده است.
 
معاون وزیر امور خارجه گفت: ماده ۳۶ می گوید اگر ایران در کمیسیون مشترک به نتیجه نرسیده و اختلاف حل نشد و اگر باز تعهدات انجام نشد کمیسون مشترک در سطح وزرا تشکیل می شود و اگر باز به نتیجه نرسیده و تعهدات اجرا نشد، دولت ایران می تواند تعهدات را کلی و یا جزئی متوقف کند.
 
او افزود: ما در کمیسیون مشترک بحث انجام دادیم و دلایل نقض برجام را گفتیم. برخی کشور ها با ما اتفاق نظر داشتند بیانیه که خانم اشمیت اعلام کرد به عنوان خروجی آن نشست بیان شد  و گفت کمیسیون مشترک از تمام اعضا خواست تعهدات خود را اجرا کنند.
 
جلسه هیات نظارت بر برجام در همین روزها برگزار خواهد شد
 
عراقچی با بیان اینکه منظور کمیسیون مشترک، آمریکا است که باید به تعهدات خود پایبند باشد، ادامه داد: اتفاق نظر وجود ندارد این اقدام آمریکا نقض برجام باشد. ما از نتیجه کمیسیون مشترک قانع نشدیم و منتظر تصمیمات شورای نظارت بر برجام هستیم و گزارش کامل خود را دادیم. فکر می کنم هیات نظارت در همین روز ها جلسه برگزار کند.
 
او اضافه کرد: زمان برگشت به نقطه قبل برجام و نقاط فرا تر از برجام طبق برنامه ای است که مجلس از ما خواسته و طبق آن سازمان انرژی اتمی برنامه ریزی کرده و سناریو ما روشن است.
 
خوب یا بد بودن قرارداد توتال به برجام مربوط نیست
 
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: درحال حاضر کارهایی که برجام باید برای ایران می کرد انجام شد و رفع تحریم صورت گرفت. فروش نفت ما به مانند گذشته و حتی بهتر برگشت؛ برجام کارش را انجام داد. روشن است فروش نفت ما به عملکرد وزارت نفت بستگی دارد اما موانع هم برداشته شده است. حالا قرارداد توتال خوب یا بد است به برجام مربوط نیست. برجام موانع سیاست گذاری را برداشته است. ما ۱۹کشتی به کره جنوبی سفارش دادیم حالا برخی می گویند چرا به شرکت داخلی سفارش ندادی این تقصیر برجام نیست. همه نفت کش های ما بیمه هستند و مشکل بیمه ای نداریم.

کلید واژه ها: نقض برجام


نظر شما :