لاریجانی: عکس‌ گرفتن چند نماینده سهل‌انگاری بود

۱۷ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۶ کد : ۱۹۷۰۷۵۹ سرخط اخبار

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حضور مقامات کشور ها در مراسم تحلیف رئیس جمهور شکست پروژه منزوی سازی ایران بود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۷ مرداد) با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس و حضور میهمانان خارجی ادامه داد: از حضور میهمانان داخلی و خارجی در این مراسم تشکر می کنم.
نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: حضور ۵۰۰ میهمان خارجی که ۱۳۰ نفر از آن ها مقامات عالی رتبه از ۱۰۵ کشور بودند، نوعی ارج نهادن به مردمسالاری دینی بود که دلالت بر چند امر داشت.
لاریجانی افزود: اولین امر این بود که علی رغم اینکه تبلیغات گسترده ای بر ضد کشورمان می شود حضور مقامات خارجی در کشور نشان داد آن ها چه احترامی برای ملت و دولت ایران قائل هستند که این نشان از درخشندگی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی است.
وی با تأکید بر اینکه «حضور مقامات خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهور نشان از ارزشمندی مردمسالاری دینی در کشور ما است» اضافه کرد: در منطقه ای که متأسفانه بسیاری از کشور ها از نعمت مشارکت مردم در سرنوشت خود بی بهره هستند ایران پس از انقلاب توانسته نظامی مردمسالار را تأسیس کند و این حضور و احترام به رأی ملت و انتخابات و ارزش جمهوری اسلامی بود.
رئیس مجلس تصریح کرد: علی رغم دسایس آمریکا و حرافی آن ها و برخی از کشور ها که بار ها فریاد می زدند که ایران باید در جهان منزوی شود و برای این امر میلیارد ها دلار هزینه کردند حضور این تعداد چشمگیر مقامات خارجی نشان داد که دولت ها اعتنایی به این دسایس ندارند و علاقه مند به روابط دوستانه با ایران هستند و نشان دادند که پروژه منزوی سازی ایران چقدر پوچ و بی راه بوده است.
لاریجانی اظهار داشت: در هنگامه لفاظی های آمریکا و اقدامات ایذایی آن ها که سعی در محدودسازی تجارت با ایران را دارند این حضور نمایندگان نشان داد که کشور ها خواستار همکاری و تجارت با ایران هستند که نشان داد تحریم های آمریکا چه میزان بی مقدار است.
وی با بیان اینکه حضور مقامات و شخصیت ها از همه قسمت های جهان حکایت از آن داشت که حمایت و پشتیبانی از ملت و راه ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران جنبه منطقه ای ندارد، گفت: احترام کشور ها به ملت ایران دستاوردی برای منافع ملی و امنیت ملی ایران بود که البته برخی با حاشیه سازی ها تلاش داشتند این دستاورد محقق نشود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه متأسفانه چند سالی است که آفتی گریبانگیر کشور شده که موضوعات مربوط به امنیت ملی و منافع ملی کشور را به سرعت به موضوعات جناحی تبدیل و خسارتی به کشور وارد می کند، ادامه داد: مراسم تحلیف رئیس جمهور نیز از این آفت به دور نبود و برخی تلاش کردند اقدامات پرارزشی که با زحمت و فکر حاصل شده بود با حاشیه سازی ضایع کنند.
لاریجانی با ابراز اینکه برخی تلاش کردند با بزرگ نمایی نام چند کشور کوچک و کمتر شناخته شده به مراسم تحلیف ریاست جمهوری خدشه وارد کنند، گفت: حضور مقامات و شخصیت ها از کشورهای مختلف قابل پنهان نیست و چرا باید ارزش کار و احترام اکثر کشورهای مهم را به خاطر برخی دسته بندی های سیاسی کم مقدار جلوه دهیم.
وی افزود: حضور مقامات کشور ها در ایران نشان از دوستی آن ها با کشور ما و شکست پروژه منزوی سازی ایران بود.
رئیس مجلس شورای اسلامی به تصویربرداری چند نفر از نمایندگان با یکی از میهمانان نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این کار اگرچه سهل انگاری بود، سعی شد تبدیل به یک موضوع اساسی شود، البته ندیدن اثرات مهم اجلاس در امنیت ملی کشور درست اندیشی و نگاه ملی در آن نهفته نبود.
لاریجانی راجع به عدم دعوت از برخی مقامات داخلی برای حضور در مراسم تحلیف، اظهار داشت: به دلیل محدودیت فضا نتوانستیم در خدمت مقامات کشور باشیم که آن ها عذرخواهی ما را بپذیرند، البته جفاست که این محدودیت جا را به مسائل مذهبی و قومی مرتبط بدانیم.

کلید واژه ها: مراسم تحلیف لاریجانی


نظر شما :