ماکرون نقش رسمی برای بانوی اول فرانسه ایجاد نمی‌کند

۱۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۰:۲۹ کد : ۱۹۷۰۸۰۲ سرخط اخبار

رسانه های فرانسه می گویند امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه، از ایجاد یک نقش رسمی برای بریژیت ماکرون، همسرش خودداری می کند.

به گزارش ایسنا، در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ماکرون گفته بود که خواهان ایجاد یک "جایگاه واقعی" برای بانوی اول فرانسه است.

این در حالی است که یک دادخواست اینترنتی علیه چنین اقدامی تاکنون بیش از ۲۹۰ هزار نفر امضاء جمع کرده است.

رسانه های فرانسه می گویند جایگاه بریژیت ماکرون در روزهای آینده مشخص خواهد شد اما قانون اساسی فرانسه دستخوش تغییر نمی شود.

ماکرون در یک مصاحبه تلویزیونی در زمان تبلیغات انتخابات گفته بود در صورتی که به ریاست جمهوری برسد، خواهان تعیین تکلیف نقش بانوی اول فرانسه خواهد شد.

به گزارش بی.بی.سی در ماه آوریل ماکرون گفته بود همسرش در این مورد که چه نقشی را می خواهد به عهده داشته باشد، نظرش را خواهد داد.

قانون اساسی فرانسه جایگاه رسمی برای همسران ریاست جمهوری این کشور قائل نیست، اگرچه به طور معمول دفتری در کاخ الیزه با یک یا دو دستیار و مامور حفاظت در اختیار آنها داده می شود.

تیری ماریانا، سیاستمدار فرانسوی از چهره هایی بود که از رئیس جمهوری فرانسه برای چنین اقدامی انتقاد کرد.

ماریانا که از متحدان فرانسوا فیون، نامزد راست میانه در انتخابات ریاست جمهوری بود در توییتر خود به مقاله ای اشاره کرده بود که در آن به شایعه ها در مورد اعطای جایگاه رسمی و بودجه به خانم ماکرون پرداخته شده بود.

کریستوف کاستانر، سخنگوی دولت، در چندین توییت گفته است که در مورد جایگاه خانم ماکرون به زودی شفاف سازی خواهد شد اما تغییری در قانون اساسی داده نمی شود.

او در این توییت گفته است بودجه و حقوقی برای خانم ماکرون در نظر گرفته نخواهد شد.

منتقدان گفته اند به دنبال کاهش قابل توجه محبوبیت ماکرون، رییس جمهوری فرانسه در تلاش برای استفاده از همسرش برای بهبود چنین وضعی است.

شماری دیگر هم گفته اند ماکرون خواهان تقلید از آمریکا است، این در حالی است که همسران روسای جمهوری در آمریکا نقشی غیر رسمی به عهده دارند.

کلید واژه ها: ماکرون


نظر شما :