معنای قرارداد چند صد میلیون دلاری رنو با ایران

اروپا از ابقای برجام اطمینان دارد

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۲:۳۰ کد : ۱۹۷۰۸۲۷ اخبار اصلی اروپا پرونده هسته ای
این قرارداد پیروزی است برای پرزیدنت حسن روحانی که روز شنبه در مجلس سوگند یاد کرد کسی که با وعده بهبود اقتصاد لطمه خورده از سوی تحریم ها بار دیگر به ریاست جمهوری برگزیده شد.
اروپا از ابقای برجام اطمینان دارد

توماس اردبرینگ

دیپلماسی ایرانی : تهران – تنها چند روز پس از آنکه پرزیدنت ترامپ قانون تحریم های جدید علیه ایران را امضا کرد، روز دوشنبه رنو شرکت اتومبیل سازی فرانسوی، قراردادی چندین میلیون دلاری در تهران امضا کرد که با افزایش تولید خودرو در ایران موافقت می کرد.

قرارداد تقریبا 780 میلیون دلاری برای تولید حدود 150 هزار خودرو در هر سال بزرگترین قرارداد خارجی خودرو در تاریح ایران است. این قرارداد پیروزی است برای پرزیدنت حسن روحانی که روز شنبه در مجلس سوگند یاد کرد کسی که با وعده بهبود اقتصاد لطمه خورده از سوی تحریم ها بار دیگر به ریاست جمهوری برگزیده شد.

ایران، علی رغم محدودیت هایی که از سوی ایالات متحده علیه برنامه موشکی و فعالیت های نظامی جمهوری اسلامی در منطقه وضع شده است به طور فزاینده ای سرمایه گذاران خارجی را به بازار خود جلب می کند.

کمر اقتصاد ایران شکسته است، در سال های اخیر صرفا با فروش نفت خود به بقا ادامه داده، نرخ بیکاری در میان جوانان به 40 درصد رسیده است و دولت هنوز بسیاری از بخش ها را در اختیار دارد. محدودیت های آمریکا اغلب بانک های بین الملللی را از فراهم کردن خدمات مالی و اعتباری به ایران منع کرده است و این کشور از نظام پرداخت بین المللی برای استفاده از کارت های اعتباری و دیون بیرون رانده شده است.

روز چهارشنبه پرزیدنت ترامپ تحریم های تازه ای علیه ایران، روسیه و کره شمالی امضا کرد. مشخص نیست که آیا قرارداد رنو هیچ یک از محدودیت های تجاری یک جانبه ایالات متحده که هنوز علیه تجارت پا بر جا است را نقض می کند یا خیر.

قانون گذاران تحریم در ایالات متحده گفته اند که تصمیم رنو برای سرمایه گذاری مشترک در ایران نشان می دهد که این کشور مطمئن بوده است علی رغم تهدیدهای ترامپ به خروج از توافق هسته ای، برجام پا بر جا باقی خواهد ماند.

فرهاد علوی؛ مدیر گروه حقوقی آکریویس در واشنگتن می گوید تصمیم رنو همچنین این پیام را منتقل می کرد که ایران "شاید احتیاط های بیشتری به خرج داده تا اطمینان خاطر داده شود که تماما به برجام پایبند است."

گروه پی اس اِی، دیگر خودروسازی بزرگ فرانسوی که برندهایی نظیر پژو و سیتروئن را تولید می کند نیز پس از برداشته شدن تحریم ها فعالیت های خود را از سر گرفت و ماه گذشته نیز توتال، غول انرژی فرانسه، پروژه ای گازی را در ایران کلید زد.

اما علی رغم قراردادهای متعدد، ایران همچنان مکانی دشوار و غیر شفاف برای تجارت محسوب می شود. فساد گسترده است و اپوزسیون سیاسی علیه سرمایه گذاری خارجی می تواند به یک مانع بدل شود.

رنو در بیانیه ای گفته است گسترش تولیدات به ارتقای این برند در ایران منجر می شود. این خودروساز حدودا 68 هزار خودرو در شش ماه نخست امسال به ایران فروخته است، تقریبا دو  برابر بیشتر از مقداری که در مدت مشابه در سال 2016 فروخته بود. رنو می گوید اینک 10 درصد بازار خودروی ایران در اختیار این شرکت است.

به گفته منوچهر معظمی، رئیس سازمان گسترش و نو سازی صنایع، این کمپانی فرانسوی 60 درصد سهم را در این سرمایه گذاری مشترک بر عهده دارد. باقی سهام میان شرکت های خوشه ای و دیگر شرکا، نگین خودرو، شرکتی خصوصی که نماینده رنو  در ایران است نقسیم می شود.

هفته گذشته نیز سازمان نوسازی صنایع اعلام کرد که سرمایه گذاری مشترک دیگری؛ این بار با شرکت ترانماش هولدینگ، بزرگترین تولید کننده تجهیزات ریلی در روسیه، امضا شده است تا سیستم ریلی فرسوده ایران را توسعه دهد. کمپانی روس در این قرارداد 2.5 میلیارد دلاری، 80 درصد سهام را در دست خواهد داشت. قرارداد برای ایجاد سرمایه گذاری مشترک با یک شرکت دولتی خبری خوش برای ایران است. رنو متعهد به ساخت دو کارخانه تولید خودرو به همراه شرکای ایرانی اش است.

سازمان نوسازی و گسترش صنایع، شرکتی دولتی است که 117 کمپانی را اداره می کند و مدت های زیادی به اتهام حمایت از برنامه موشکی ایران تحت تحریم های ایالات متحده و اروپا قرار داشت. این تحریم ها سال گذشته ذیل توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی برداشته شد و به رنو و دیگر کمپانی های خارجی از جمله بوئینگ، شرکت آمریکایی تولید کننده هواپیما اجازه داد تا با ایران تجارت کنند. وزارت خزانه داری آمریکا، جایی که دفتر کنترل دارایی های خارجی بر اعمال تحریم ها بر ایران را نظارت می کند از اظهار نظر در خصوص قرارداد رنو سرباز زده است. هر چند سازمان نوسازی و گسترش صنایع از لیست تحریم های ایالات متحده معاف شده است.

منبع : نیویورک تایمز / تحریریه دیپلماسی ایرانی / 33

 

کلید واژه ها: رنو سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاری اروپا قرارداد رنو برجام


نظر شما :