ابتکارعمل مک‌کین درباره افغانستان

۲۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۷ کد : ۱۹۷۰۸۴۹ سرخط اخبار

رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنا که از فقدان استراتژی جنگی کاخ سفید در رابطه با افغانستان مایوس شده برنامه خود را برای پیروزی در طولانی ترین جنگ آمریکا مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان مک کین، سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته خدمات مسلحانه سنا در بیانیه ای گفت: ما باید با واقعیت روبه رو شویم. ما در حال شکست در افغانستان هستیم و اگر می خواهیم بازی را به نفع خود تغییر دهیم زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این پیشنهاد بیشتر شبیه بیانیه ای برای نحوه پیروزی در جنگ ۱۶ ساله آمریکا در افغانستان است تا صرفا یک طرح.

مک کین در این بیانیه خواستار افزایش تعداد نیروهای مقابله با تروریسم آمریکا، اعمال تحریم های اقتصادی، نظامی و دیپلماتیک نامشخص بر پاکستان به خاطر ادامه حمایت هایش از گروه هایی شده که با افغان ها و نیروهای تحت رهبری آمریکا مبارزه می کنند. او همچنین تطبیق کمک آمریکا به افغانستان را با معیارهای تعیین شده در مسائلی همچون اجرای قانون و مبارزه با فساد خواستار شده است.

اگرچه در این پیشنهاد تعداد دقیق افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان مطرح نشده اما مک کین تاکید کرد که دولت باید افزایش تعداد نیروها را بر مبنای شرایط سیاسی و امنیتی موجود مد نظر قرار دهد و به جدول زمانی دلخواه و خودسرانه مقید نشود.

مک کین این ایده های خود را در یک طرح غیرالزام آور کنگره مطرح کرد که قصد دارد آن را به لایحه مجوز بودجه نظامی سالانه ضمیمه کند و قرار است ماه آتی میلادی به آن رسیدگی شود.

مک کین گفت: با گذشت هفت ماه از زمان روی کارآمدن دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با وجود آنکه وضعیت در افغانستان به سرعت رو به وخامت است اما شاهد هیچ استراتژی نبوده ایم.

وی افزود: هزاران نیروی آمریکایی جان خود را در افغانستان به خطر انداخته اند و شایسته اقدام بهتر از سوی فرمانده کل قوایشان هستند.


نظر شما :