بیستمین بخش از سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم:

ایرانی ها به دقت رفتارهای دولت امریکا را دنبال می کنند

۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۷۱۰۱۸ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
نویسنده خبر: سرکیس نعوم
رهبران ایران به دقت تحولات و احتمالات را در سایه سیاست های جدید امریکا یا سیاست های جدید – قدیم که گمان می کند ترامپ به آن سیاست ها بازمی گردد، بررسی می کنند.
ایرانی ها به دقت رفتارهای دولت امریکا را دنبال می کنند

دیپلماسی ایرانی: امسال برای هفتمین سال متوالی است که دیپلماسی ایرانی یادداشت های سرکیس نعوم را منتشر می کند. این یادداشت ها بعد از سفر وی به امریکا و دیدارش با مقامات فعلی و سابق امریکایی به طور مرتب در روزنامه النهار منتشر شده است. به دلیل تغییراتی که در روزنامه النهار ایجاد شده نتوانستیم به همه این یادداشت ها دسترسی داشته باشیم اما آن دسته از یادداشت هایی که امکان دسترسی به آنها وجود داشته و از اهمیت و جذابیت بالایی برخوردار بوده است را تهیه و منتشر می کنیم. در این جا بیستمین بخش از این یادداشت ها را می خوانید:

یکی از افراد پیگیر امریکایی که اوضاع کشورش و خاورمیانه را دنبال می کند، گفت که در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری کشورش علیه دونالد ترامپ بود با وجود این که خود وابسته به حزب جمهوریخواه است. وی در تازه ترین اظهار نظرش که برایم ای میل کرد، نوشت: «خوشحالم که ترامپ مثل یک مرد کشورمدار و به طور خاص رئیس جمهور رفتار می کند، اما این به آن معنا نیست که امریکا می تواند درگیر دو جبهه نظامی یا بیشتر در آن واحد شود. با وجود این که می دانی، همه عناصر لازم برای چنین کاری را دارد. اما برایش و برای ثبات جهانی بهتر است که اقداماتش حساب شده باشد. اولویت اول برای او کره شمالی است. اما این مانع از آن نمی شود که دنبال بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و حکومت او نرود و در صورت نیاز کاری علیه او انجام ندهد. با این حال ترامپ هنوز تصمیم به حمله مستقیم به ایران چه نظامی چه سیاسی مثل اعمال تحریم های جدید علیه آن نگرفته است. ایران اخیرا از ما هواپیمای مسافربری به ارزش حدود 30 میلیارد دلار امریکا خرید. من بیشتر به این اعتقاد تمایل دارم که تصمیم به هدف گرفتن او ارتباط جدی با سیاستی که متوجه روسیه و رئیس جمهوری آن ولادیمیر پوتین می شود، دارد. همان طور که کاملا معتقدم و اظهارات و مواضع تند کره شمالی و بشار اسد و غیره نیز نشان می دهد، او می خواهد چین کاری کند که جلوی کره شمالی گرفته شود و حدودش را نگه دارد، چین می تواند، اما از انجام این کار امتناع می کند برای این که رقابتی با امریکا در زمینه بازرگانی و واردات و صادرات و نرخ واحد پولی چین دارد که در ماه های اخیر به یک رقابت سیاسی میان آنها تبدیل شده است. هیچ چیز مانع از آن نمی شود که دو طرف رقابتشان به رقابت نظامی تبدیل شود اگر هر کدام از روسای جمهور چین و امریکا بخواهند در راس این رقابت بایستند.»

وی در ادامه نوشت: «ترامپ می خواهد با روس ها واقعا کار کند، هم زمان واقعا مخلصانه به فکر پایان دادن به جنگ در سوریه بر اساس یک توافق سیاسی از طریق مذاکره است، شاید حتی حاضر باشد در این رابطه نقش مذاکره کننده را ایفا کند. به نظر می رسد که دولت او رهبران عالی در پکن و مسکو را مطلع کرده که امریکا آماده کار انفرادی برای حل این دو مشکل است. البته واکنش نظامی محدود در سوریه که چند وقت پیش انجام شد برای تاکید آن چه گفتیم نبود. همچنین به اطلاع آنها رساند که توجه بسیاری به بحران – جنگ در اوکراین و اشغال شبه جزیره کریمه، ایران، هک روسیه در داخل امریکا، سوریه و شکست معاهده موشک های بالستیک دارد.»

وی در پایان گفت: «دولت امریکا باید این اصل حقیقی را بپذیرد که روسیه دوستش نیست. اما رئیس جمهور ترامپ سکوت خود را حفظ خواهد کرد یا به نوعی از انتقاد هجومی به پوتین برای این که او را برای بازسازی روابط کشورش با امریکا ترغیب کند یا دوستانه تر برخورد کند یا صداقت بیشتری را برای بهبود روابط دوجانبه داشته باشد، خودداری خواهد کرد. کنگره به عنوان شورا از تصمیم رئیس جمهور اگر تصمیم به پایان دادن به بحران سوریه بگیرد یا با جدیت و شدت کار را با اسد تمام کند، حمایت خواهد کرد.»

آیا ایران به توصیه روسیه توجه می کند؟ هیچ کس نمی تواند به این سوال پاسخ دهد. البته رهبران ایران به دقت تحولات و احتمالات را در سایه سیاست های جدید امریکا یا سیاست های جدید – قدیم که گمان می کند ترامپ به آن سیاست ها بازمی گردد، بررسی می کنند. از تصمیم های سیاسی جدید – قدیمی که با قاطعیت رد شده ماندن ارتباط جغرافیایی میان ایران و سوریه اسد از طریق عراق است. اجازه دادن به انجام چنین کاری به این معناست که ایران بعضی از «دستاوردهایش» را در سوریه به پیروزی هایی تبدیل کند و ناامید نباشد که طرح منطقه ای مشهورش را پیش ببرد. اطلاعات موجود حاکی از آن است که تهران و دمشق و حزب الله نقشه ها و تصویربرداری های خود را تهیه کرده اند و هیچ مانعی برای این که طرحشان را تکمیل کنند وجود ندارد، به ویژه که پایگاه های نظامی و مراکز و نقاط نظامی امریکا در الانبار عراق یا به عبارتی عراق سنی تا «سوریه غیر مفید» ایجاد شده است. این تصمیم استراتژیک است که جای بازگشت ندارد.

ادامه دارد...

سرکیس نعوم

نویسنده خبر

سركيس نعوم، نويسنده و روزنامه نگار مشهور لبناني ويكي از ستون نويسان روزنامه النهار است. وی در سال 2011 جایزه جهانی جبران خلیل جبران را در استرالیا دریافت کرد. ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: سلسله یادداشت های جدید سرکیس نعوم


نظر شما :