ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از حمایت نتانیاهو از همه پرسی کردستان تا انتقال تجهیزات نظامی امریکایی به سوریه

۰۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۱۱۲۴ اخبار اصلی خاورمیانه
حمایت نتانیاهو از همه پرسی کردستان عراق، انتقال تجهیزات نظامی امریکایی به سوریه، سفر هیئت کردی به اسرائیل، شکست مذاکرات مخالفان سوری در ریاض و تقاضای تضمین کتبی بارزانی از بغداد برای تعویق همه پرسی استقلال از جمله ناگفته های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از حمایت نتانیاهو از همه پرسی کردستان تا انتقال تجهیزات نظامی امریکایی به سوریه

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته" مجموعه ای است که در آن مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

مسعود بارزانی برای تعویق همه پرسی تضمین کتبی می خواهد

شبکه خبری العربیه گزارش داد که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا گفته که در صورتی حاضر به تعویق همه پرسی استقلال کردستان است که بغداد به او تضمین کتبی بدهد.

به گزارش العربیه مقامات عراقی تا کنون هر گونه تضمین کتبی را رد کرده اند و گفته اند که اقلیم کردستان جزء خاک عراق است و هیچ رفراندومی برای استقلال را نمی پذیرند.

متیس روز چهارشنبه در سفری از پیش اعلام نشده به عراق سفر کرد و در بغداد در دیدار با مقام های عراقی از جمله حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفت که کشورش مخالف رفراندوم کردستان عراق است.

 

انتقال نیرو و تسلیحات جدید امریکایی به سوریه

روزنامه الاهرام، چاپ قاهره گزارش داد که هواپیماهای امریکایی مجموعه ای از نیروهای مسلح سوری را که در اردن آموزش دیده اند و آنها را «کماندوهای انقلابی» می نامند و گروه دیگری از آنها را که «ارتش سیاه شرقی» نام داده اند از پایگاه امریکایی تنف در جنوب سوریه به منطقه ای که تحت کنترل کردها در شمال سوریه است، منتقل کرده اند.

به همراه آنها امریکایی وسایل زرهی و توپ و موشک با واحدهای خاص نیروهای امریکایی را به الحسکه و الشدادی در شمال شرق دیر الزور برده اند. این نقل و انتقالات باعث نگرانی ایران و ترکیه از اقدامات ایالات متحده شده که به اعتقاد آنها می خواهد به کمک نیروهای کُردی موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» اراضی سوریه را به کنترل خود درآورد تا منطقه مرزی سوریه و عراق را قطع کند.  

 

سفر هیئت کردستانی به اسرائیل

روزنامه اسرائیلی جرازلیم پست گزارش داد که هیئتی از اقلیم کردستان در روزهای اخیر به تل آویو سفر کرده و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار کرده است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی این هیئت کردی در دیدار با مقام های اسرائیلی خواسته است که تل آویو از استقلال کردستان حمایت کند. این روزنامه چیزی درباره پاسخ طرف اسرائیلی به خواسته این هیئت کردی منتشر نکرد.

 

حمایت نتانیاهو از استقلال کردستان

روزنامه مصری الاهرام نوشت که بنیامین نتانیاهو در دیدار با هیئتی از کنگره امریکا که هفته گذشته به تل آویو سفر کردند، بر ضرورت حمایت اسرائیل و ایالات متحده از استقلال کردستان تاکید کرد.

نتانیاهو گفت: «اسرائیل از کردها برای ایجاد کشور مستقل حمایت می کند و تلاش می کند واشنگتن را برای این اقدام ضروری راضی کند.»

به گفته وی با استقلال کردستان ارتباطات ایران و عراق و سوریه و لبنان قطع می شود.

نتانیاهو به این هیئت امریکایی گفت: «کردها از لحاظ فرهنگی و اصولی به ما نزدیک هستند.»

 

مالکی کردستان را به حمله نظامی تهدید کرد

نوری مالکی، معاون رئیس جمهوری بعد از حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در دیدار با هیئت کردی تهدید کرد در صورت برگزاری همه پرسی از سوی اقلیم بعید نیست دولت عراق اقدام به دخالت نظامی در کردستان کند.

به گزارش اسکای پرس، مالکی تهدید کرده است برای حفاظت از قانون اساسی در صورت برگزاری همه پرسی و جلوگیری از ورود نیروهای کرد به مناطق مورد منازعه بعید نیست که دولت عراق مجبور شود از نیروی نظامی کمک بگیرد.

مالکی تاکید کرده است در صورت برگزاری همه پرسی کردها با انزوا مواجه و به حاشیه رانده می شوند.

 

خروج سربازان ترکیه شرط عبادی برای سفر به آنکارا

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، تاکید کرد در صورتی حاضر است به آنکارا سفر کند که آخرین سرباز ترکیه از خاک عراق خارج شود.

به گزارش ایراک تودی، وی این اظهارات را در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود با خبرنگاران هم زمان با دیدار مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از بغداد بیان کرد.

عبادی گفت روابط ما با کشورها بر اساس حسن هم جواری و احترام به استقلال و تمامیت ارضی عراق تعریف شده است.

 

گذرگاه امن ایران تا مدیترانه در حال شکل گیری

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که هزاران مبارز وابسته به ایران به سمت مرزهای شرقی سوریه در حال پیشروی هستند تا به این ترتیب برای نخستین بار هدف تهران برای دستیابی به گذرگاه امن از مرزهایش تا دریای مدیترانه با عبور از عراق و سوریه و لبنان را محقق کنند.

آسوشیتدپرس تاکید کرد، این جایزه بزرگ ایران بعد از شش سال حضور نظامی در جنگ سوریه است.

به گزارش این خبرگزاری امریکایی، این پیشروی علاوه بر این که جای پای ایران را در این سه کشور مستحکم می کند، فرصتی طلایی نیز در اختیار ایران می گذارد تا در بازسازی عراق و سوریه، دو کشوری که جنگ های اخیر آسیب های جدی دیده اند، نقشی اساسی و پرسود داشته باشد. همچنین جایگاه حزب الله در لبنان را نیز به شدت تقویت می کند.

  

نشست مخالفان سوری در ریاض بی نتیجه پایان یافت

نشست مخالفان سوری در ریاض بدون نتیجه به کار خود پایان داد.

به گزارش روزنامه الحیات در این نشست هیئتی از مخالفان میانه رو موسوم به «گروه قاهره» و «گروه مسکو» در کنار هیئت عالی مذاکره کننده سوری که مورد حمایت عربستان است حضور داشتند و تلاش کردند بر سر یک استراتژی واحد به عنوان سیاست اصلی  مخالفان سوری دست یابند که این مذاکرات به نتیجه نرسید.

اختلاف اصلی بر سر سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بود که در نهایت نشست را به شکست کشاند.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: استقلال کردستان عراق سوریه


نظر شما :